Kedi sahibi olanlar, kedileri evden kaçtığında depresyona girebilirler. Bu yazımızda ‘’kedim kayboldu çok üzgünüm’’ diyen kişiler için önemli bilgiler verdik.

Kediler yaradılışları gereği fazlasıyla tatlı ve sevimlidirler. Minik ve tüylü vücuduyla evin içerisinde gezindiğinde bile ona bakarak mutlu olabilirsiniz. Bazen yaramazlıklarıyla ve meraklı taraflarıyla sahiplerini üzseler de onlara hiçbir zaman kıyamıyoruz 😻 Kediler içgüdüsel olarak meraklı ve keşfetme duyguları yüksek olduğu için keskin gözleriyle karıştırmak istediği yeri belirler ve hemen harekete geçer.

Bilmelisiniz ki kediler basit eşyalarla oynamayı veya zaman geçirmeyi sevmez, nerede zararlı ve dokunulmaması gereken eşya varsa, onların yanına giderek merakını giderir. Bazı kediler vardır ki, oyuncakları hiç sevmezler hatta bulaşık makinesi, fırın, çekmeceler veya yastık kılıflarının içine girerek arada sırada ortadan kaybolmak isterler. Sanırım sahibine kalp krizi yaşatmak istiyorlar ki, evin içerisinde saklanıyorlar diye düşünüyorum 😺

Kedi sahibiyseniz, tüylü dostunuz için yapamayacağınız şey yoktur. Onu sahiplendiğiniz günden itibaren çocuğunuz gibi görürsünüz ve bir kere hapşırsa bile hemen veterinere götürmeyi düşünürsünüz. Her şeye hazırlıklı olmalısınız ve dikkatli olmadığınız zaman kedinizin evden kaçma ihtimalinin olabileceğini düşünmelisiniz. Birçok insan kedim kayboldu çok üzgünüm diyerek ellerinden gelen her şeyi yapmak isterler. Kedi sever olduğumuz için her ihtimale karşı kayıp kedi buldum ne yapmalıyım? yazımızı okuyarak, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kedi Neden Kaybolur?

Kediler hareketli ve meraklı oldukları için açık kapı gördüğü zaman hemen çıkmak isterler. Kedi sahibiyseniz, evde açık kapı bırakmamaya veya camların kapalı olduğuna çok dikkat etmelisiniz. Bazı yaramaz kediler; kapının koluna doğru zıplayarak, patileri yardımıyla kapıyı açabiliyorlar. Bunu engellemek için dış kapınızın mutlaka kilitli olmasına dikkat etmelisiniz. Patileriyle camı açması imkansız olsa da kapıyı açmak onlara daha kolay geliyor. Tabii kediler için imkansız demek ne kadar doğru olur bilemeyiz 😺

Şaka bir yana, kediniz evden kaçtıysa bunun nedenini kendinize bağlamayın. ‘’Acaba kedim beni sevmiyor mu ya da evde kalmak istemiyor mu?’’ diye düşünmek yerine bir anlık dikkatsizlik sonucu evden kaçtığını düşünmelisiniz. Kediler sahibine karşı yüksek sevgi ve ilgi bağı hissettiği için sizi sevmemesi imkansızdır. Kapıyı veya camı açık unuttuğunuz için merakından dolayı evden çıkar ve tekrar geri dönemeyeceği için istemsizce kaybolur.

Kedim Kayboldu Çok Üzgünüm, Ne Yapmalıyım?
Kedim Kayboldu Çok Üzgünüm, Ne Yapmalıyım?

Kedi Kaybolmaması İçin Ne Yapılmalı?

Kedi sahibi olduğunuz için sanki evde küçük çocuğunuz varmış gibi dikkatli olmalısınız. Camlarınıza ekstra demirlik taktırmalı ve sağlam olmasına özen göstermelisiniz. Kediler camdan dışarısını izlemeyi sevdikleri için sürekli camın yanına gider veya sizden camı açmanızı ister. Eğer camlarınızda demirlik varsa açabilirsiniz; fakat yoksa hem aşağı düşme, hem de atlayıp kaybolma riski vardır. Kedinizi dışarı gezmeye çıkarmadan önce mutlaka isimli tasma takarak, işinizi garantiye almalısınız. Hiç anlamadığınız esnada birden koşar ve göz önünden kaybolduğu anda bulmanız çok zor olabilir.

Kediniz ile alakalı bir eylemde bulunmadan önce mutlaka her ayrıntıyı düşünmelisiniz. Örnek; kapınız çaldığı zaman kedinizle beraber kapıyı açmaya gitmeyin. Kapı açıldığı esnada bacaklarınızın arasından hızlıca kaçabilir. Kedim kayboldu çok üzgünüm dememek için evinizde dış kapı veya balkon kapılarına ekstra dikkat etmelisiniz.

Kedim Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Kedinizin kaybolması ne kadar kötü bir şey olduğunun farkındayız, fakat ne kadar soğukkanlı olursanız o kadar mantıklı düşüneceksiniz. Kediniz kaybolduğu zaman şu aşamaları takip etmelisiniz;

  • Evinizdeki her küçük noktayı arayın. Özellikle dolap, çekmece, fırın, makine, yastık kılıfları, dolap üstü veya sürekli saklandığı yerlere bakmalısınız.
  • Evin içerisinde, bahçede veya apartmanda dolaşırken arada durup çevreden ses geliyor mu diye kontrol etmelisiniz.
  • Kedinizin mama poşetini elinize alarak ses çıkarmasını sağlayın. Bu sayede poşetin sesine doğru gelebilir.
  • En sevdiği oyuncağını alın ve çevrede dolaşarak duymasını sağlayın.
  • Evde, apartmanda veya bahçede olmadığına eminseniz; evinize yakın yerleri aramak için harekete geçmelisiniz.
  • Komşularınızın apartmanına girmiş olma ihtimalini düşünerek, herkese haber vermelisiniz.
  • Gece saatlerinde dışarı çıkıp tekrar aramaya devam edin. Genellikle sahiplerinin yanından ayrılan kediler ağladığı için sesini duyabilirsiniz.
  • Kedinizi hala bulamadıysanız, dikkat çekici bir ilan hazırlayın. İnsanların dikkatini çekmesi için ‘’kedim kayboldu çok üzgünüm, bulan kişiye ödül var’’ gibi yazılar yazabilirsiniz.

Kaybolan kediniz için bu aşamaları takip ettiğiniz takdirde, onu bulma ihtimaliniz yüksek demektir. Ne kadar doğru adımları takip ederseniz, onu bulmanız kolay olacaktır. Bu arada kediniz için mutlaka isminizin ve telefon numaranızın yazdığı tasma kullanmalısınız. Kaybolduğu zaman bu tasma çok işinize yarayacaktır. Kediniz asla tasma takmak istemiyorsa, kediye tasma takmak ve tasmaya alıştırmak yazımız size yardımcı olacaktır.


Kediniz kaybolduğu zaman kendinizi çok eksik hissedeceksiniz, fakat her zaman olumlu düşünmelisiniz. Daha önce kediniz kayboldu mu veya kaybolmaması için hangi yöntemleri uyguluyorsunuz? yorumlara yazabilirsiniz. Patili günler 😻

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?