Kedilerde burun tıkanıklığı çok can sıkıcı bir durumdur. Tıkalı burnun nedeni doğru bir şekilde teşhis edilerek tedaviye başlanmalıdır.

Nasıl ki insanlarda belli sebeplerden dolayı burun tıkanıklığı oluşabiliyorsa aynı şekilde kedilerde de görülebilir. En azından biz burun tıkanıklığı konusunda şanslıyız, derdimizin ne olduğunu bilip burnumuzu açabiliyoruz. Kedilerin burnu tıkalı olduğu zaman bu durumun ne kadar zor olduğunu söyleyemiyorlar. Sürekli kedileri gözlemleyerek bir rahatsızlıkları olup olmadığını anlamak da bize düşüyor.

Hem ev hem de sokak kedilerinin başına gelen en sıkıcı durum burun tıkanıklığıdır. Burundaki dokular iltihaplandığı için şişer ve mukozanın artmasına sebep olur. Bu durum burun tıkanıklığını ve birkaç belirtiyi de beraberinde getirir. Kedilerde burun tıkanıklığının başlıca nedeni üst solunum yolu enfeksiyonu olsa da şunlardan dolayı da oluşabilir:

 • Burun içine yabancı madde girmesi,
 • Burun içinde oluşan tümör,
 • Mantar enfeksiyonu,
 • Burun enfeksiyonu,
 • Diş hastalıkları,
 • Nazal polip,
 • Alerji.

kedilerde burun tıkanıklığı oluştuğunda nedenini teşhis etmek çok önemlidir. Tıkanıklığa neden olan sorun doğru teşhis edilmezse hem burun tıkanıklığı devam eder hem de farklı sağlık sorunları meydana gelebilir. En önemlisi kedi bu durumdan rahatsız olacağı için büyük stres yaşayabilir.

Şunu bilmenizde fayda var: burunları basık olan kedi cinslerinde (İran Kedisi, Exotic Shorthair, Chinchilla, Napolyon Kedisi vb.) burun ve yüz anatomisi nedeniyle burun tıkanıklığı sorunları sıklıkla görülür. Eğer bu kedi cinslerinden birine sahipseniz burun sağlıkları için düzenli veteriner kontrolü şarttır.

Kedimin Burnu Tıkalı
Kedimin Burnu Tıkalı

Kedilerde Burun Tıkanıklığı Belirtileri

Kedilerin burnu tıkandığında rahat nefes alamayacakları için enerjileri bir hayli düşer. Günlük olarak yaptıkları şeyleri bırakıp bir sorun olduğunu şu belirtilerle gösterirler:

 • Burun akıntısı,
 • Sürekli hapşırma,
 • Zorla nefes alma,
 • Ağızdan nefes alma,
 • Ağzın sürekli açık olması,
 • Sürekli burnu yalama,
 • Göz akıntısı,
 • Sıklıkla burun kaşıma,
 • İştahsızlık,
 • Hareketsizlik.

kediler bu durumdan rahatsız oldukları için sürekli burunlarına temas etmeye çalışırlar. Pençelerini çıkararak burunlarını kaşıyacakları için yanlışlıkla kendilerine zarar verebilirler. Burun tıkanıklığı yanında farklı sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için bir an önce kediye yardımcı olunmalıdır.

Yavru Kedi Burun Tıkanıklığı

Yavru kedilerde burun tıkanıklığı daha fazla görülebilir. Henüz küçük oldukları için dışarıdan gelecek olan enfeksiyonlara karşı kendilerini pek koruyamazlar. Eğer yavru kedinizin burnu tıkandıysa tıpkı yetişkin kedilere yapılan burun açma yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Yöntemler hiçbir işe yaramazsa bu artık basit bir burun tıkanıklığı değil kronik olduğu anlamına gelir. Evde daha fazla müdahalede bulunmadan veterinere danışarak tedaviye başlanmalıdır.

Kedinin Burnu Nasıl Açılır
Kedinin Burnu Nasıl Açılır

Kedinin Burnu Nasıl Açılır?

Kedi sahipleri bu belirtileri gördükten sonra ”kedimin burnu tıkalı” veya ”kedimin burnu tıkalı gibi nefes alıyor” diyerek panik yaparlar. Bu esnada soğukkanlı olarak bunun sadece bir burun tıkanıklığı olduğunu ve ciddi bir şey olmadığını düşünerek hareket edilmelidir. Eğer hemen veterinere gidilemeyecekse evde burun açma yöntemleri denenebilir:

 • Evde buhar makinesi varsa kedinin burnunu açmak için kullanılabilir,
 • Buhar makinesi yoksa banyoda sıcak suyu açarak buharlı ortam oluşturulabilir,
 • Papatyayı kaynatarak kedinin burnuna tutulabilir,
 • Bir peçeteye az miktarda vicks sürerek kediye koklatılabilir.

bu yöntemler haricinde insanların kullandıkları burun spreyleri asla kediye uygulanmamalıdır. Kedinin burnuna dokunmak, sıkmak, burun içine yabancı madde sokmak veya farklı yöntemler denemek çok tehlikelidir. Eğer kedinin burnu kısa süre açılıp tekrar kapanıyorsa veya durum daha da şiddetleniyorsa veterinere gidilmelidir.

Burnu Tıkalı Kedi
Burnu Tıkalı Kedi

Kedilerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun tıkanıklığı şikayetiyle veterinere gidildiğinde burun içi detaylı şekilde muayene edilir. Özellikle burun içinde yabancı madde olup olmadığına bakılır. Eğer varsa küçük bir operasyonla kısa sürede yabancı madde çıkarılır. Eğer burun içinde bir şey görünmediyse o zaman burun tıkanıklığına neden olan rahatsızlık bulunarak bir teşhis koyulur.

Burun enfeksiyonu varsa antibiyotik verilerek enfeksiyonları kurutma ve temizleme tedavisi uygulanır. Nedeni bilinmeyen iltihaba rastlanırsa kortikosteroid ilaçlar yazılır. Bu ilaçlar kullanıldığı zaman iltihap zamanla yok olacağı için burun tıkanıklığı kalmayacaktır. Kedide mantar enfeksiyonundan dolayı burun tıkanıklığı varsa mantar ilaçları reçete edilir.

Şiddetli burun tıkanıklığı yaşayan kedilerde burun yıkama yöntemi uygulanır. Bu sayede burun kanalları temizlenir ve tıkanıklığa neden olan kuru sümüklerde çıkarılmış olur. Burun içinde tümöre rastlanılırsa ilaç tedavisi çözüm olmayacağı için mecburen cerrahi operasyon yapılır.

 1. Kedilerin burnu nasıl temizlenir?

  İzotenik serum ve pamuk kullanılarak temizlenebilir. Bu konu hakkında bilgisi olmayanlar mutlaka veterinerden yardım almalıdır.

 2. Kedilerde burun tıkanıklığı ne zaman geçer?

  İlaç tedavisi başlatıldığında 1 hafta içinde geçmesi beklenilir.

 3. Kedi burun tıkanıklığı kendi kendine geçer mi?

  Basit bir üşütme veya gripse kendi kendine geçebilir. Enfeksiyon veya diğer rahatsızlıklar varsa tedavi olması gerekir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?