Bazen anne kedilerin yavrularını boğduklarına ve yediklerine şahit olabiliriz. Ne kadar üzücü bir durum olsa da anne kediler için gayet normaldir.

Her zaman kediler isteyerek hamile kalmaz. Özellikle dişi sokak kedileri, erkek kediler tarafından zorla tutularak çiftleştirilmeye zorlanabilir. Dişi kediler, erkek kedilerden kaçsalar ya da ulaşılamayacak yerlere saklansalar bile kolay kolay vazgeçmezler. Erkek kediler, ısrarla dişi kedilerin kokularını takip ederek bulurlar ve çiftleşmek istediklerini belli ederler.

Haliyle zorla hamile kalan dişi kedilerin psikolojisi pek iyi sayılmaz, çünkü isteyerek hamile kalmamış ve bebek doğurmaya da kendini hazır hissetmiyorlar demektir. Böyle olay yaşayan kediler erken veya istemeyerek anne oldukları için yavrularına karşı olumsuz hissedebilirler. Yavrularını dövebilirler, istemeyebilirler, kovabilirler, emzirmeyebilirler veya hiç umursamayabilirler.

Bazı kediler de olumsuz durumlara maruz kalsalar bile yine de yavrularına alışmayı seçebilirler. Acemi olsalar da annelik içgüdüleri devreye gireceği için yavrularına çok iyi bakarlar. Diğer hayvanlara karşı kendilerini nasıl koruyacaklarını öğretirler, temizlik dersleri verirler, emzirirler, beslerler, korurlar, eğitim verirler ve sevgilerini gösterirler.

Çoğu zaman anne ve yavru kedilerin arasındaki sevgi bağını gördüğümüzde onlara hayranlıkla bakarız. Bazen de anne kedilerin yavrularını boğduklarını, öldürdüklerini ve yediklerini görebiliriz. Yani aynı anda iki duyguyu da bize yaşattırabilirler. Peki, anne kediler yavrularını neden boğarlar? veya bu normal bir şey midir? yazımızda tüm merak edilenleri açıkladık.

İlgili Yazı: Erkek Kedi Yavru Kediyi Boğar mı?

Anne Kediler Yavrularını Boğar mı?
Anne Kediler Yavrularını Boğar mı?

Anne Kedi Yavrusunu Neden Yer?

Anne kediler yavrularını dünyaya getirdiklerinden sonra hepsini sırayla yalar. Aslında bu yalama sadece temizleme amaçlı değildir, aynı zamanda yavrularının sağlık durumlarını kontrol ederler. Bazen her dünyaya gelen yavru sağlıklı olmayabilir. Anne kediler de sağlıklı olmayan yavrularını tespit ederek diğer yavrulardan daha onlara çok vakit ayırırlar.

Anne kediler, hasta olan yavrularıyla ilgilendikten sonra iyileşemeyeceklerini veya zayıf olduklarını anladıklarında sütleri boşuna gitmesin diye emzirmeyi bırakırlar. Besin buldukları zaman sağlıklı olan yavrularını paylaştırırlar ama hasta olan yavrusuna vermezler. Hasta olan yavru zaten öleceği için boşu boşuna sütlerini veya besinleri heba etmek istemezler.

Anne kedinin yavrularını emzirmesi ve yeterli olabilmesi için bol proteine ihtiyaçları vardır. Çevreden bulamayacakları için hasta olan yavrularını hedef tutarak onlardan protein alırlar. Sağlıklı olan yavruları etkilenmesinler diye hasta yavruyu alarak ortamdan uzaklaştırır. Yavru zaten zayıf ve çelimsiz olduğu için anne kedi kolaylıkla boğar ve yemeye başlar.

Anne Kedi Yavrusunu Boğdu
Anne Kedi Yavrusunu Boğdu

Anne Kedi Yavrusu Ölünce Üzülür mü?

Anne kedileri, anne olan kadınlar gibi düşünmemeliyiz. İnsanlar ve hayvanlar arasındaki duygu gelişimleri çok farklıdır. Anne olan kadınlar, bebeklerine çok daha düşkünlerdir ve ömrünün sonuna kadar hep yanında olmak isterler. Anne kediler ise yavruları başlarının çaresine bakabilecekleri zaman geldiklerinde bırakarak terk ederler.

Yavrularını boğarak yedikleri zaman pek etkilenmezler, çünkü hasta oldukları için zaten kısa süre sonra öleceklerini tahmin ediyorlar. Eğer yavrusu herhangi bir kazadan veya hastalıktan dolayı ölürse anne kediler üzülebilir ve başında kalkmasını bekleyebilir. Kediler koku yardımıyla iletişime geçtikleri için anne kediler, ölen yavrusunun kokusunu artık almayacağı için üzgünlüğü geçer ve tamamen unutur.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

A comment was made on "Anne Kedi Yavrusunu Boğar mı?".
  • Anonim

    Bugün çok üzüldüm genç ilk gebeliği olan sokak kedisi doğum yapmış 4 yavru kedisi
    oldu benim bolkondaki koltuğa getirip bıraktı eşimde onlara yuva yaptı balkonun altına koydu gece gidip baktım boğularak ölmüşlerdi bu beni çok etkiledi acaba bakamıyacağını anlayınca bize emanet etmek için mi getirdi 😓