Kedinizin sık sık yüksek noktalarda görmüşsünüzdür. Bizlere anlamsız gelse de bu hareketlerinin bir anlamı var. Peki kediler neden yükseklere tırmanırlar?

Bazı kediler, geniş alanlardan ziyade evde olan biteni yükseklerden izlemeyi severler. Bu onlar için zor bir davranış değildir. İnsanoğlu, tırmanmayı pek beceremediği için, bu ihtiyacını çeşitli icatlar geliştirerek karşılarlar. Bizlerin yürüyüş yapması ne kadar doğal bir durumsa, kedinizin evin yüksek yerlerine tırmanması da yapabilmesinin gereği olan sıradan bir durumdur. Onlar, bizden çok daha iyi koşarlar. Bir yere tırmanmalarında pençelerinin avantajını kullanırlar. Kediniz, evdeki dolabın üzerine ya da bir ağaca çok rahat ve çok hızlı bir şekilde tırmanabilir.

Psikolojik olarak kedilerin yüksek yerlere tırmanmasının altında yatan neden, net olarak bilinmemektedir. İçgüdüsel olarak yüksek yerlerde kendilerini güvende hissederler. Bu bölgeler tehlikeden uzak oldukları için kediniz burada rahatça uyuyabilir hatta yemek bile yiyebilir. Etrafında olup bitenlerin takip edilmesi, kedinizin yüksek alandan etrafını izlemesi tamamen avcılık içgüdülerinden doğar. Saldırma eğilimi hisseden kedilerde psikolojik olarak kaçış yolu yukarı çıkmaktır. Çoğu hayvanın yükseklere tırmanamaması, onları içinde bulundukları güven ortamından dolayı rahatlatacaktır.

Evinizde kediniz tek değilse, üstün hissetmek adına yukarı çıkma eğiliminde bulunabilir. Eğer evinizde tek bir tırmanma alanı varsa, kedileriniz için bu, soruna yol açacaktır. Kediciklerin sorunlarını kavga yoluyla çözüyor olması, her ikisi için de durumu tehlikeli bir hale sokacaktır.

Bazı anlarda, tüm bu nedenlere gerek duymadan kediniz, sadece kafasını dinlemek ve kendisini mekanın sahibi olarak nitelemek adına dolap tepelerinde dolaşır. Bu, sahibinden kendisini daha üstü hissetmesini sağlar. Sizin yapmayı pek becerememeniz, onu takip edemeyecek olmanız, kendisini ölçüsüz bir şekilde keyiflendirecektir. Bunun yanında ukalalık değil de kediniz, sadece yalnız kalmak ve kafa dinlemek adına da dolabınızın tepesinde oturabilir.

Kediler Neden Yüksek Yerlere Tırmanırlar?

Nesilden nesile gelen bir alışkanlık olarak kediler, yemeklerini ayak altında yemekten haz etmezler.  Yağmur ormanlarında soylarını başlatan bu mükemmel melekler, o yüksek ağaçların tepelerinde, gözetmenlik yaparlar ve kendi yemeklerini yine oralarda güvenle yerlerdi. Bu, sadece genlerden kalma bir alışkanlık olabilir. Anlayacağınız, kedinizin de iç dünyası sizlerinki kadar karmaşık bir yapıda olabilir. Altında yatan detaylar, biz insanların sebepleri kadar yüzeysel ve tahmin edilebilir olmasa da kedinizin bu davranışını bir bunalım olarak algılamamalısınız. Gerek duyuyorsanız, tırmandığı yerden rahatça inmesi adına ona destekte bulunabilirsiniz. Çünkü çıkması kadar inmesi de kolay olmayacaktır.

Eğer kediniz sürekli çok yüksekte yaşamayı seviyor; bu durumdan dolayı kedinize ulaşamıyorsanız, bu davranışın getirdiği olumsuz etkilerden kurtulmak için, kedinizi tıpkı sosyalleşme eğitimi gibi bir süreçten daha geçirebilirsiniz. İçgüdüsünün getirisi olan bu tutumdan kurtulması adına yanlış bir hamle yapmamalısınız. Bu, kedinizi korkutacak; size duyduğu güveni azaltarak sizden uzak durmasını sağlayacaktır. Ona nasıl davranacağınız konusunda uzman bir veterinerden destek alabilirsiniz. Belirtilen süreci eksiksiz bir şekilde uyguladığınızda kediniz, evin alçak kısımlarında da varlığını sürdürmeye devam edecektir.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?