Düzenli egzersizin kediler için önemi, hareketsizliğin oluşturacağı problemler ve fazla kilo sorunları hakkında tüm merak ettikleriniz yazımızda.

Dünyada en çok tercih edilen evcil hayvanlar… Evet Kediler. Son zamanlarda sayıları oldukça hızlı artış gösteren kedi dostlarımız geçmişte köylerde, kırsal alanlarda, hem evde hem dışarıda gezinerek hareket ihtiyacını karşılayabiliyordu. Yaşam alanları bizim alanımızın tamamını kapsayan kediler, artık sıklıkla apartman dairelerinde yaşar oldular. Dolayısıyla buda birkaç problemi beraberinde getirmiş oldu. Kedilerde hareketsizlik, bu sorunların başını çeker.

Yeterli düzeyde egzersiz yapamayan kedilerimizde obezite yani aşırı kiloya yatkınlık ile sorunlar çıkmaya başlıyor. Obezite dışında başka sorunlar da beraberinde geliyor. Çünkü fazla kilo vücut sistemlerinin çalışma seviyelerinde etkin bir yavaşlama sağlıyor.

1. Obezite

Yukarıda saydığımız nedenden ötürü obezite olan kedilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. İnsanların da maruz kaldığı aynı durum neticesinde şişmanlama kedilerin de başına geliyor. Bunun altında yatan iki temel faktör var aslında. Birinci aşırı beslenme ikincisi ise hareketsizlik. Bahçeli evde yaşayan kediler, diğerlerine göre bu konuda daha şanslılar. Onlar istediklerinde hareket imkânı bulabilmelerinin yanı sıra apartman dairesinde yaşayan kediler sahiplerinin yönlendirmesi olmadığı müddetçe yeterli egzersiz yapamıyor ve neticede sonucu obezite olan bir serüven başlamış oluyor. Peki, sadece şişmanlamak mı sorun? Hayır, tabii. Obezite, kalp damar hastalıkları, kanser, şeker gibi ciddi hastalıkları beraberinde getiriyor.

2. Nefes Sorunları

Hareketsizlik ve yetersiz egzersiz, minik dostlarımızın solunum sistemini de olumsuz etkiliyor. Hareketsiz olan kediler, diğerlerine oranla daha zayıf solunum sistemine sahip oluyorlar. Çünkü vücut kalp kaslarını hızlı çalıştıramıyor, ciğerlerden damarlara daha hızlı oksijen gitmesine biriken yağlar artık engel olmaya başlıyor.

Hareketsizliğin Kedilerde Yol Açtığı Hastalıklar
Hareketsizliğin Kedilerde Yol Açtığı Hastalıklar

3. Dolaşım Sistemi Sorunları

Sağlıklı bir dolaşım sistemi için, insanlarda olduğu gibi yeterli seviyelerde hareket şarttır. Hareketsizlik neticesinde kedi dostumuzun dolaşım sisteminde sorunlar ortaya çıkacaktır. Ve bunun beraberinde kalp, karaciğer, böbrek ve hatta tüm organlar bu durumdan etkilenecektir. Sizler de takdir edersiniz ki organların sağlıklı bir biçimde çalışabilmesi, sağlıklı bir dolaşım sistemiyle bağlantılıdır. Bu sorun neticesinde de yine çeşitli sağlık problemleriyle karşılaşmanız olasıdır.

Peki, ne yapılması gerekiyor? Elbette bu konuda çokta çaresiz değiliz. Birinci seçenek kedinize bir arkadaş edinmektir. Ona bir oyun arkadaşı sahiplenmek hem daha fazla hareket etmesini hem de keyifli vakit geçirmesini sağlayacaktır. Diğer taraftan bu fikir hoşunuza gitmediyse, kedi oyuncaklarını kullanarak sizinle düzenli vakit geçirmesi onun hareket etmesi için birebir tedavidir.

Hareketsizliğe bağlı fazla kilo alma durumlarında, veterinerinizden uygun diyet maması ve egzersiz listesi talep edebilirsiniz. Evde yapılacak pek çok aktiviteyle, kedinize aktif bir hayat sunabilirsiniz.

Meleklerimizin enerjilerini tazelemeleri, bizim için büyük bir sorumluluk arz eder. Yukarıda kediler için hareketsizlik sorunlarının nelere mâl olacağı hakkında öngörüler paylaştım, Bir pati sever olarak, tüm takipçilerimizi bilgilendirmeye çalıştım. Eğer sizin de konu hakkında düşünceleriniz varsa, afacanınız için uyguladığınız yöntemler ya da tedaviler hakkında yorumlar kısmından bizlere yanıt bırakabilirsiniz.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?