Kedi dostlarımız bazen kumları dışında yatağımıza da işeyebiliyor. Peki kedilerin yatağa işemesinin nedenleri ve çözümü nedir?

Evdeki tüm eşyalarımızın kullanımı genellikle bir amaca bağlıdır. Kanepe ve yataklar kediler için dinlenme alanı, kum kutuları da tuvaletleridir. Bu sebeple kediniz çişini tuvalet kabına yapmalıdır. Fakat bazı kediler, tuvalet yerine yatağa idrarını yapıyorlar. Bu da bizlere fazlasıyla sıkıntı veriyor. Peki kediler tuvaletlerini kumları yerine neden yatağa yaparlar? Bu konuya nasıl bir çözüm bulabiliriz? İşte size kedinizin tuvaletlerini yatağa yapmalarının neden ve çözümleri:

Bir kedi kap yerine kanepeye işiyorsa, onun yaramaz ya da intikamcı bir kedi olduğunu düşünmemelisiniz. Bu sebeple yanlış yerlere işeyen sevimli dostunuzu kesinlikle cezalandırmamalısınız. Kediler, hiçbir davranışı öylesine yapmazlar. Buna bağlı olarak tuvaletlerini kanepelerin üzerine yapmalarının da mutlaka bir sebebi vardır. Kediniz yatağa işiyorsa, size acil olarak ilgi görmek istediğini anlatmak istiyor olabilir. Kedinize günde 15-20 dakika kadar zaman ayırırsanız, bu problemden tamamı ile kurtulabilirsiniz.

Kediniz, yatak ya da kanepeye işiyorsa herhangi bir sağlık sorunu olabilir. Kedinizde olağan dışı bir farklılık görüyorsanız, birtakım kontrollerden geçmesi için veteriner yardımı alınması gerekir. Kediniz, yaşadığı bir sağlık problemi dolayısıyla halsiz kalabilir ve idrar tutmakta sıkıntı çekebilir. Bu sebeple yatağa işeme olasılığı vardır. Pek çok sağlık sorunu nedeniyle minik meleğiniz kedi kumunu kullanmaktan aciz kalabilir. Diyabet ve idrar yolları enfeksiyonları, bu sağlık problemlerinden yalnızca iki tanesidir.

Kediler, kendilerini güvende hissedebilmek için de kanepe veya yatağa işeyebilirler. Yüksek yerler, kedilere kendini huzurlu ve güvende hissettirir. Yatak ve kanepelerde sıklıkla zaman geçirmeleri de buna bağlıdır. Kanepe ve yatak yüksek yerlerdir. Bununla beraber yatak ve kanepelerin manzarası da sevimli dostlarınızın çok ilgisini çeker. Yine yüksek yerler, kediler için herhangi bir tehlike olduğunda rahatlıkla kaçabilecekleri, tehlikeden uzak yerlerdir. Hayatta kalmak, kedilerin içgüdüleri arasında en başta gelen faktördür.

Kedinizin yatak ya da kanepeye işemesi, bazen bu bölgeleri kumundan çok daha güvenli bulduğunu anlatabilir. Sevimli dostlarınız yüksek yerlerde diğer hayvanları rahatlıkla görebilir. Bu sayede saldırılardan çok daha rahat korunur ve herhangi bir saldırı için kendisini hazırlama imkanı bulur.

Yatağa Saklanan Kedi
Yatağa Saklanan Kedi

Kedi her kanepe ya da yatağa işediğinde bu her zaman sahiplerinin suçu değildir. Sorun kedinin kutusunda ya da kumunda olabilir. Minik dostlarınız, kendilerini kumdayken güvende hissetmezler. Kutu seçiminde kedinin görüş açısı çok önemlidir. Bu sebeple bazı kedi kumu kutularının tipi ya da lokasyonu kedinizin hoşuna gitmeyebilir. Böyle durumlarla karşı karşıya kaldığınızda minik dostunuza seçenekler sunarak ona yardımcı olmaya çalışabilirsiniz. Sevimli arkadaşınız yatağa işemeyi alışkanlık haline getirdiyse, onun için evinizin değişik yerlerinde birden çok kedi kumu bulundurmanız yerinde olacaktır. Evinizdeki kedi sayısı 2 kediden daha fazla ise, kedi kumunu dörde çıkarmanız gerekir. Kumları farklı yerlere koymanız gerekir. Kedi kumlarını koyacağınız alanların küçük olması kedileriniz için sorun yaratabilir. İki kediden fazla kedinin yaşadığı evlerde kutu tipi de çok önemlidir. Kedi kumlarının açık olması, kedinizin kaygı yaşamaması için önemli bir faktördür. Kapalı bir kutu içerisinde sevimli dostunuz kendisini kapana kısılmış hissedecektir. Yine kutunun fazla küçük olması veya temizliğine gereken hassasiyetin gösterilmemesi de kedinizin kanepe ya da yatağa işemesi için bir unsurdur.

Kediniz, evde yaşayan diğer hayvanlarla anlaşamayabilir. Bozuk ilişkiler, kedinizde agresifliğe sebep olacaktır. Yatağa işemek de agresif tavırlardan bir tanesidir. Kediler, alanlarına başka hayvanların girmesinden hiç hoşlanmaz. Bu nedenle evde iki ya da daha fazla kedi olduğunda, kediler arasında alan paylaşımı için kavgalar başlayacaktır. Köpeklerin bazıları da, sevimli dostlarınız için tehlike arz eder. Bazı köpek türleri, kedinizle iyi niyetle oynamaya çalışır. Ancak farkında bile olmadan kedinize zarar verecek hareketlerde bulunabilir. Bu nedenle hayvanlarınızın birbiriyle ne kadar anlaşabildiğini yakından takip etmelisiniz. Arada başa çıkılamaz bir anlaşmazlık varsa, hayvanları birbirlerinden tamamı ile ayırmalı; tanışma aşamaları acele etmeden tek tek uygulanmalıdır.

Yataktaki Miskin Kedi
Yataktaki Miskin Kedi

Kediler, statüleri gereği nerde oturduklarının bilinmesini ister. Bu sebeple kedi rafları ve ağaçları onlar için çok önemlidir. Minik dostlarınız, kedi ağaçları ve rafları sayesinde diğer bütün hayvanlardan uzak dururlar. Bu aksesuarları seçerken yüksekliğin minimum iki metre olmasına dikkat etmelisiniz. Yine kedilerin kendi bölgelerini tırmalama yöntemi ile belirledikleri göz önüne alındığında onlara rahatlıkla tırmalayabileceği eşyalar almanız, sıkıntının çözümü için büyük bir adımdır.

Kediniz köpekler kadar olmasa da ara ara ayrılıktan korkarlar. Bir süre ilgi görmeyen kediniz, sahibim beni sevmiyor korkusuna kapılır. Onu evden atacağınızı düşünebilir ve bunu size yatak veya kanepeye işeyerek belli eder. Ayrılık anksiyetesi miniğiniz için zor ve kötü bir durumdur. Meleğinizi ihmal ettiğinizi düşünüyorsanız, ona biraz ilgi göstererek aranızdaki bağı yeniden güçlendirebilirsiniz. İçgüdüleri ve sizden aldığı koku sayesinde kediniz terk edilmediğine ikna olacaktır. Bununla beraber dışarıya çıkmanız gerektiğinde üzerinde sizin kokunuzun olduğu eşyaları kedinizin yanına bırakabilirsiniz. Kediniz psikolojik bir sorun yaşadığı için de yatağa işeyebilir. Bu durumda cezalandırmak, akıllandırmak yerine ona daha fazla zarar verir. Bazı durumları kendiniz çözebilirken; bazılarını da profosyonel yardım alarak çözebileceğinizi unutmayın.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kediler Neden Yatağa İşer? İşememesi İçin Ne Yapmalı?" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Yavru kedi aldık bir hafta önce. Kakasını kaba, ama çişini yatağa yapıyor. Ne yapmalıyım?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   Aynı sorunu bende yaşıyorum ama ne yapacağım hakkında benimde fikrim yok

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz

   Merhaba.
   Çişini yatağa yapıyor derken, sizin yatağınıza mı yoksa kendi yatağına mı yapıyor? Burası çok önemli.
   Yavru kedi eğer sizden yeterince ilgi, şefkat göremediyse size tepki olarak yatağa işeyebilir.
   İstemediğiniz bir şeyi yapmışsa, ona karşı sert davrandıysanız, çişini yatağa yaparak dikkatinizi çekmek istiyor olabilir.
   Genellikle yavru kedilerin idrar yolları hassas olduğu için bir sağlık sorunu olabilir. İdrar yollarında sorun olan yavru kediler, çişini hiç tutamaz ve olduğu yere işer.
   Kedinizi bir veterinere götürmenizde ve sağlık kontrollerini yaptırmakta fayda var.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Kedim durduk yere yatağıma işiyor. Kumunda sorun yok, ara sıra giriyor. Sevgisini de fazla fazla veriyoruz ama sanki inadımıza yapıyor, ne yapmalıyım? Acil yardım.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   Kediyi doğal ortamına bırakın, gitsin çiftleşsin sosyalleşsin. Diğer kedilerle ilişkilerini geliştirsin, anne baba olsun. Evlerde hayvanlara hapis hayati yaşatıyorsunuz, yakında ağzınıza da sıçarsa şaşırmayın!

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   Bu soruna çözüm bulabildiniz mi?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz

   Merhaba.
   Kedinize karşı hiçbir davranış bozukluğu olmadığından eminseniz,
   -Kediye yüksek sesle bağırıyor musunuz?
   -Kum kabını yeterince temizliyor musunuz?
   -Kedinizin sevdiği kedi kumu mu kullanıyorsunuz?
   Kedinizin herhangi bir sağlık sorunu olacağını düşünüyorum. Biz mesela sıkışınca hemen lavaboya gitme ihtiyacı duyuyorsak, kedi de gitmek istiyor. Fakat sorunu olan kediler, kabına gidemeden çişini yapmak zorunda kalıyor.
   Eğer hiçbir davranış sıkıntısı yoksa uzman hekime götürmenizi tavsiye ederim.