Her yaş grubunun çok sevdiği makarnayı, kedilerde çok severler. Peki, kediler makarna yer mi? veya nasıl yiyebilirler? detaylıca anlattık.

Kediler tok olsa bile en çok sevdiği veya dikkatini çektiği yiyeceği görür görmez hemen karınları acıkabilir. Her ne kadar obur olsalar da bu halleri hepimizin çok hoşuna gidiyor. Kediler sadece mama, macun veya ödül maması yiyerek hayatlarını geçiremezler. Haliyle vücutlarına almaları gereken vitamin, kalsiyum, fosfor ve potasyum gibi maddelerden faydalanamazlar. Mamaların içerisinde birbirinden farklı vitaminler bulunsa da hiçbir mama, biz insanların yediği besinler kadar faydalı olamaz.

İnsanların yediği gıdalar, kedilere göre çok farklı olduğu için dikkatlerini çeker ve her defasında tatmak için can atarlar. Bizde kedilerin neden böyle her şeye atladığını merak edip kızsak da aslında onların düşünce sistemleri de çok farklıdır. Bazı insanlar nasıl ki kedi mamasının tadının nasıl bir şey olduğunu merak ediyor ve tatmak istiyorlarsa, aynı şey kediler içinde geçerlidir diyebiliriz. Sokak kedilerinin bağışıklığı ve vücut dirençleri, ev kedilerinden daha güçlü olduğunu biliyoruz. Sokaktaki dostlarımız, dışarıdaki tehlikeli yaşama bir şekilde ayak uydurdukları için vücuduna her türlü mikrobu alırlar ve bağışıklık kazanırlar.

Hastalansalar bile hemen atlatabilirler veya bir şekilde kendini (çok büyük hastalık olmadığı müddetçe) iyileştirebilirler. Her kedinin mutlaka yemesi ve yememesi gereken bazı yiyecekler vardır. İnsanlar genelde yemek artıklarını kapının önüne koyarak, kedilerin yemesini sağlıyorlar. Tabii ki onlara iyilik yapmak istiyorlar, fakat bazı yiyecekler kedilere çok zarar verebilir. Bizler makarnayı çok tükettiğimiz için kedilerinde sevebileceğini düşünüyoruz. Peki, kediler makarna yer mi? veya zararları var mıdır? yazımızda açıkladık.

Kedilere Makarna Verilir mi?

Sade makarnanın içeriğinde, buğday irmiği ve su olduğu için vitamin ve besin değerleri çok yüksektir. Sade makarna tükettiğimizde karbonhidrat oranı da düşer ve vücudumuza zarar vermez. Siz makarna yerken kediniz yanınıza gelip ne yediğinizi merak ederse, onun tatması için bir adet makarna yedirebilirsiniz. Eğer tadını beğenirse ve daha fazlasını isterse sade makarnayı bir çay tabağı miktarında gönül rahatlığıyla verebilirsiniz. Miktarını geçerseniz ya da kediniz siz görmeden fazla makarna yerse, yüksek oranda karbonhidrat aldığı için midesi rahatsızlanabilir ve zamanla kilo alımı gerçekleşebilir. Kediler kilo alınca çok tatlı görünebilirler, fakat onların sağlığı için olumsuzdur.

Kediler Makarnayı Nasıl Yer?
Kediler Makarnayı Nasıl Yer?

Yalnızca haftada bir kere siz makarna yerken sokak veya ev kedinize belirttiğimiz miktarda yemesine izin verebilirsiniz. Farklı makarna çeşidi (tahıllı, soslu, sarımsaklı, yoğurtlu, salçalı vb.) yiyorsanız, bunları kedinizden uzak tutmanızı öneririz. Kedilerin midesi çok hassas olduğu için alışık olmadığı gıdaları tükettiğinde sindiremezler ve hazımsızlık sorunu yaşayabilirler. Yemek yaparken içerisine eklediğiniz katkı maddeleri kedinize zarar vereceği için sade harici makarna çeşitlerini kediniz görmeden tüketmelisiniz.

Kedilere Makarnayı Nasıl Vermeliyiz?

Kedinize sade makarna verebileceğinizi söyledik, peki içerisine ne gibi şeyler ekleyebiliriz? Kedinize sade makarna vermek sizi üzüyorsa, içerisine birkaç besin daha ekleyebilirsiniz. Mesela kediniz seviyorsa, önceden haşlanmış tavuğu parçalar haline getirerek makarnaya ekleyebilirsiniz. Bu sayede tavuklu makarna çok lezzetli gelecek ve iştahı olmayan kediniz varsa çok işe yarayacaktır. Kediniz tavuğu sevmiyorsa, ciğeri pişirerek makarnanın yanında ikram edebilirsiniz. Havucu veya patatesi pişirerek makarnanın yanına koyabilirsiniz, hem bu sayede birden fazla lezzeti tadacağı için kedinizin büyük bir ziyafet çekmesini sağlayabilirsiniz.

Kediniz bunların hiçbirini beğenmediyse, son çare olacak yaş mamanın içerisine makarnayı katıp yemesini sağlayabilirsiniz. Evinizde veya sokakta beslediğiniz yavru kedi varsa ve katı mamalara geçiş yaptıysa birkaç tane makarna yemesine izin verebilirsiniz. Daha fazla vermemeye dikkat edin, çünkü henüz küçük oldukları için midelerine ağır gelebilir ve sindirmekte zorluk çekebilirler. En azından yetişkinlik zamanlarına gelene kadar makarnaya alışmamaları gerek, ister istemez kilo alımlarına da sebep olabilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?