Kedilerin göz yapısı hepimizin dikkatini çekmiştir. Peki, kediler nasıl görür? ve hangi renkleri görür? yazımızda detaylıca açıkladık.

Kedilerin dış görünüşünün yanı sıra, karakteri ve davranışlarıyla da bizi kendilerine aşık etmeyi başarıyorlar. Diğer hayvanlara göre hem daha sıcakkanlı hem de çok eğlenceli tavırlarıyla hayat onlarla daha güzel bir hale geliyor. Evinizde kedi beslemiyorsanız, sokak kedilerine düşkün olursunuz ve her fırsatta onları sevmek için zaman ayırırsınız. Herhangi bir kediyle ilgilenirken onun ne kadar güzel yaratıldığına, yüzünün her ayrıntısının özel olduğuna şaşırabilirsiniz.

Kediye yakından bakınca mutlaka göz yapısı dikkatimizi çeker, insanlardan ve diğer hayvanlardan farklı olduğunu tespit ederiz. Aslında sadece göz yapısının görünüşü değil, göz anatomisi bile oldukça değişiktir. Herhangi bir kediye baktığınızda mutlaka kediler nasıl görür? sorusu aklınıza gelmiştir. Bu soru her bilim insanı tarafından farklı şekilde cevaplandırılsa da ortaya atılan birkaç bilgi vardır. Kedilerin gözünden etrafı ve kendinizi algılamak için bu konuyu detaylıca öğrenelim.

[æds1]

Kediler Ne Renk Görür?
Kediler Ne Renk Görür?

Kediler Ne Renk Görür?

Kedilerin gözlerinde iki farklı reseptör vardır, bunlar çubuk ve koni olarak ikiye ayrılır. Çubuk reseptörleri çevreyi ve ışıkları algılar, koni yapısı ise çevredeki renkleri fark etmesine yardımcı olur. Kedilerin çubuk yapıları, konilere göre daha fazla bulunduğu için çevreyi ve insanları soluk renkte görürler. Yani biz insanlar her yeri net ve renklerine göre görürüz; kediler ise soluk gördükleri için tam net göremezler.

Bazı insanlar kediler siyah beyaz mı görür? diye biliyorlar, fakat bu düşünce tamamen yanılgıdan ibarettir, çünkü kediler siyah ve beyaz rengi tam olarak seçemezler. Herhangi bir fotoğrafı photoshop ile eskittiğinizde rengi gri gibi olur, tıpkı kedilerde bu şekilde görürler. Kediler hangi renkleri görür? diye sorarsak, bilim insanları kedilerin renk körü olduğu hakkında bazı söylemlerde bulunuyorlar. Renk körü insanlar, bazı renkleri farklı tonlarda görebildiği gibi kediler de aynı şekilde görürler.

Kediler İnsanları Nasıl Görür?
Kediler İnsanları Nasıl Görür?

Kediler mavi ve yeşil tonlarını görürler, fakat kırmızı ve pembe renk arasında pek seçim yapamazlar. Kırmızı ve pembe rengi, yeşil veya turkuaz tonlarına yakın olarak görürüler. Mor renk ise mavi veya lacivert tonları arasında algılar. Kediler için tam olarak renk körü diyemesek de bazı renkleri tam olarak seçemez diyebiliriz. Böylelikle kediler renkleri görür mü? sorusunun yanıtını vermiş olduk.

Kediler İnsanları Nasıl Görür?

İnsanlar, miyop dediğimiz göz rahatsızlığından dolayı uzağı göremezler veya insanları tanıyamazlar. Kedilerde sanki miyop gibi uzağı göremezler ve yakın mesafe görüşleri daha iyi olduğu için yakınlaşarak görürler. Mesela kediler kavga etmeden önce uzaktan bakışırlar, birbirlerine doğru yavaş yavaş yaklaşırlar ve birden temas etmeye başlarlar. Aynı şekilde uzaktan kediye mama gösterdiğiniz zaman algılayamaz ve dibinize kadar geldiğinde mama olduğunu fark eder.

Araştırmayı seven kedi sahipleri, kediler bizi nasıl görür? sorusunu mutlaka merak etmiştir. Kedi ile sahibi arasında mesafe varken onu kokusundan tanıyarak yanına gider, eğer koku alma duyuları güçlü olmasaydı sahibini tanımak için yakınlaşması gerekirdi. Kediniz yanınıza geldiğinde sizi net görür; fakat ten renginizi gri, soluk veya pastel şeklinde görür.

Kediler Dünyayı Nasıl Görür?
Kediler Dünyayı Nasıl Görür?

Kediler Dünyayı Nasıl Görür?

Kedilerin göz yapısında bulunan retina boyutu, insan retinasına göre daha büyük olduğu için hepimizden daha geniş açılı görürüler. Yani biz 180 derecelik açıyla görürken, kediler 200 derece gibi oranla görürler. Mesela kalabalık bir manzaraya uzaktan bakarken, kenarda duran bazı ağaçları fark edemezsiniz; fakat sizinle aynı yerde duran kedi, sağ ve sol kenarda göremediğiniz ağaçları görebilir.

Kedi gözü nasıl görür? konusunu bilir kişiler araştırmış ve kedilerin korneasının, göz kenarlarının ve merceğinin hafif kıvrımlı olduğu belirlenmiştir. Bu göz yapıları sayesinde kediler dünyayı soft, yumuşak ve pastel tonlarında görürler. Kedilerin gözünde çubuk reseptörleri fazladır ve bu hücreler karanlık ortamda daha iyi görüş açısına sahip olmalarını sağlar. Göz yapısında bulunan çubuklar, etrafı parlak ve gri tonlarında görmelerine neden olur. Gözünüze şeffaf poşet koyduğunuzda etrafı nasıl görüyorsanız, kediler de aynı şekilde görüyorlar.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?