Kediler korktuklarında, farklı tepkiler verir. Bu tepkiler korkutucu boyutlardadır. Kediler korkunca ne yapar? yazımızda detaylıca anlattık.

Kedilerin en çok salatalıktan korktuğu bilinir. Arkalarına döndüklerinde salatalıkla karşılaşan kediler, tuhaf tepkiler verebilir. Kedilerin salatalıktan korkması, insanlar tarafından saçma bulunsa da, onlar için travma oluşturan boyutlarda olabilir. Kediler korktukları anlarda anlaşılmaz ve temkinli olur ve çok yakın oldukları sahiplerine bile soğuk davranır.

Kedilerin içe kapanması da, korktuklarını gösteren işaretlerden birisidir. Kedilerin endişeli davranışları, gözlerinden de anlaşılabilir. Ürkek bakışlar, endişeli ve korku içinde olduklarını gösterir. Endişe ve korku içinde olan kediler, evin her yerine tuvaletini yapar. Kedilerin korkması, sahipleri için de endişe verici bir durumdur.

Korkan Kediyi Sakinleştirmek
Korkan Kediyi Sakinleştirmek

Kedilerin Korku Belirtileri

Kediler korkunca farklı ve korkunç tepkiler verir. Belli davranışlardan, kedilerin çok korktuğu anlaşılabilir. Bu davranışlar içinde en önemlisi, gözlerinin büyümesidir. Kedilerin korktuğunun belirtileri, farklı şekillerde kendini gösterir. Yavru kediler, büyüklere göre daha fazla korku içindedir. Ufak tedirginlikler bile farklı şekillerde davranmasına neden olur.

Kedileri korkutan şeylerden birisi de yüksek sestir. Yüksek ses kedileri ürküten en belirgin şeydir. Yüksek sesli ev eşyalarından korkan kediler, ev içinde farklı davranışlarda bulunur. Çamaşır makinesi ve elektrik süpürgesi, ev kedilerinin en nefret ettiği şeylerdir. Hatta veterinere gitmek, bazı kediler için korkutucu olabilir. Eve döndüğünüzde kedinizin davranışları değişebilir. Alışkın oldukları güvenli ortamlardan uzaklaşmak, kedileri korkutur.

İlgili yazı: Kedilerin Sevmediği Sesler Nelerdir?

Korkan Kediyi Sakinleştirmek

Korkan kediler, sadece güven duygusu içinde sakinleşir. Kedilere karşı sinirli tepkiler vermek, onların daha hırçın olmalarını sağlamaktadır. Daha fazla korkan kediler, travma boyutunda tepkiler verebilir. Bu durum, kedinizin ruh halinin bozulduğunu gösterir ve travma altında kalan kedilerin iyileşme süreci oldukça uzundur. Özel alanlarında serbest bırakılmaları, kedileri sakinleştirme yöntemi içinde yer alır. İlk etapta kendilerini özgür ve serbest hissetmeleri sağlanır. Kedileri sinirlendiren durumların hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması da kedileri sakinleştirir.

Kedilerin Korkunca Verdiği Tepkiler
Kedilerin Korkunca Verdiği Tepkiler

Kedilerin Korkunca Verdiği Tepkiler

Kediler korku anlarında, değişik tepkiler verir. Bu tepkiler, insanlara anlamsız davranış türleri olarak gelebilir. Kediler korku ve stres anlarında gösterdikleri davranışlar ile ortadaki sorunun varlığına dikkat çeker. Kedilerin korkunca verdikleri tepkiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Anormal şekilde görülen hırlama ve tıslama,
 • İnsanlara ya da evde bulunan diğer evcil hayvanlara karşı agresif tepkiler,
 • Takıntılı şekilde görülen yalama,
 • Ortada anormal bir durum olmamasına karşın görülen içe kapanıklık,
 • Tüylerini dökecek derecede kendilerini yalamaları.

Kedileri sakinleştirmek, sahiplerinin de rahatlamasını sağlar. Bu açıdan kedilerin korku anlarında desteklenmesi gerekir. Travmaya giren kedilerin kurtulması daha zordur. Bunun önlenmesi için sakin bir yaşam ortamı sunmak önemlidir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediler Korkunca Ne Yapar?".
 • Yunus ortasaç

  Benim 2 tane yavru kedim var bir tane yetişkin kedi evimde girip ikisini de korkutmuş ve erek kedi göz bebeklerini gittikçe büyüyor bunun için ne yapmamız lazım istekram dan ulaşırsanız sevinirim yunoo_x9

 • İstekram dan ulaşırsınız sevinirim yunoo_x9

  Benim 2 tane yavru kedim var bir tane yetişkin kedi evimde girip ikisini de korkutmuş ve erek kedi göz bebeklerini gittikçe büyüyor bunun için ne yapmamız lazım