Daha önce kedilerin insan psikolojisine etkilerini hiç araştırdınız mı? Yazımızda kedilerin insan psikolojisindeki etkilerine değiniyoruz.

Kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız, dünyanın en mutlu insanı olacağınızı biliyor muydunuz? Kedilerin insan psikolojisine etkileri konusunda o kadar çok bilimsel araştırma var ki, öğrenince şaşırabilirsiniz. Mesela uzmanlara göre kediyle yaşayan insanlar, diğer insanlara göre %70 daha mutlu ve huzurlu olduğunu söylüyorlar.

Kedi sahipleri, kedisine dokunduğu anda aralarında etkileşim ve sevgi bağı oluştuğu için ikisi de mutlu oluyorlar. Kedi bazen kendini sevdirmek istemese de bu orandan kedi sahipleri daha fazla yararlanıyor diyebiliriz 🙂 Kedinin patilerine, yanaklarına, burnuna, kuyruğuna ve göbeğine dokunduğunuz anda bile içinizde sanki kelebekler uçuyor gibi hissedebilirsiniz. Bu hissiyatı yaşamanızın tek sebebi; kedilerin insan psikolojisine olumlu yönde etkileridir. Gelin hep beraber bize ne gibi şeyler katıyor? öğrenelim.

Kedi Sevmek Stresi Azaltır

Klinik psikologlarının yaptığı araştırmalara göre, kedi sevmek vücuttaki oksitosin hormonunun salgılanmasına neden olduğu için insandaki stresi yüksek oranla azalttığını söylüyorlar. Genellikle panik atak, kaygı bozukluğu (anksiyete) depresyon ve birtakım fobiler gibi psikolojik rahatsızlıkların ilaç kullanmadan tedavi ettiği söyleniyor. Kendinizi stresli veya endişeli hissettiğiniz zamanlarda, eğer kediniz varsa mutlaka onunla vakit geçirmelisiniz. Onunla oyun oynayabilir veya yanına uzanarak onun varlığına hissedebilirsiniz.

Kedi sahibi değilseniz ve imkanınız varsa dışarı çıkıp sokak kedileri için mama alıp onlara ikram edebilirsiniz. Mama almaya imkanınız yoksa bile sokak kedilerinin başını okşamak ve onlarla birkaç dakika vakit geçirmek size çok iyi gelecektir. Çoğu kedi sever kedilerin yemek yiyişine ve miyavlamasının bile onların kendilerinin iyi hissettirdiğini söylüyorlar. Eğer kediler konuşabilseydi; insanlarla muhatap olmak zorunda kalmazdık ve hepimiz çok iyi durumda olurduk diye düşünüyorum 😸 Dünyanın en tatlı hayvanlarından biri olan kediler, küçücük bedenleriyle insanların iyileşmesine yardımcı oluyorlar.

Kedilerin İnsan Psikolojisine Etkileri Nelerdir?
Kedilerin İnsan Stresine Etkisi

Yalnızlık Duygusuna İyi Geliyor

Çevresi çok kalabalık ve tek yaşamayan insanlar bile kendilerini yalnız hissedebiliyorlar. Psikolojik rahatsızlık olarak kabul edilen yalnızlık hissine kediler çok iyi geliyor. Psikolojik sorunları olan insanların beyin nöronları, sağlıklı insanların nöronlarına göre daha açık ve düzensiz oluyor. Bu nedenden dolayı ortaya birtakım psikolojik sorunlar çıkabiliyor.

Tam bu durumda kedinin başından kuyruk bölgesine kadar avuç içiyle sıvazlamak, beyin nöronlarının %15 kadarını düzelttiğini biliyor muydunuz? Her beyin nöronlarının düzelmesi sonucu insanların kendini yalnız hissetmesi yüksek oranla azaldığı görülmüştür. Kendinizi yalnız hissediyorsanız, kediyle vakit geçirmek yalnızlık duygunuza çok iyi gelecektir.

Uyku Problemlerine Yardımcı Oluyor

Günümüzdeki insanların yüksek orana uykusuzluk çektiğini biliyor muydunuz? Bu nedenden dolayı çoğu insan birtakım psikolojik sorunlar yaşayabiliyor. Kedilerin insan psikolojisine etkileri yüksek olduğu için uykusuzluk sorununun ortadan kalkmasına da yardımcı oluyor. Amerika’daki birkaç üniversite kedilerin, insanların uyku problemine ne gibi olumlu etkileri olabilir diye uygulamalı araştırma yapmışlar.

Bir odaya uykusuzluk sorunu çeken insanları koyup, her insanın yanına kedi vermişler. Diğer odaya ise kedilerin olmadığı, sadece insanların olduğu odayı ayırmışlar. Kediyle beraber olan uyku problemi bulunan insanlar kısa sürede uykuya dalarken, diğer insanlar hala uykusuzluk problemi yaşamışlar. Bilimsel olarak kanıtlanan bu araştırmada, kedilerin uykusuzluk sorununa çok iyi geldiği onaylanmıştır. Kedi sahibiyseniz, kedinizle beraber mutlu uyuduğunuzu ve sabaha da ne kadar dinç kalktığınızı fark edebilirsiniz.

Kedilerin İnsan Psikolojisine Etkileri Nelerdir?
Kedilerin Uykusuzluğa Olumlu Etkileri

Stres Kaynaklı Oluşan Fiziksel Rahatsızlıklara İyi Gelir

Kedilerin insan psikolojisine etkisi olarak, stresten dolayı ortaya çıkan fiziksel rahatsızlıkları da ekleyebiliriz. Bazı insanların fiziksel sıkıntıları olsa bile doktora gittiğinde aslında sorunun fiziksel olduğu değil, psikolojik rahatsızlıktan kaynaklandığını söylerler. Çoğu insan kedilerin onlara ne kadar iyi geldiğini bilmeden kedi sahiplendiğinde, sanki hastalığının azaldığını veya geçtiğini söylerler. Bu da kedilerin insan psikolojisine etkilerinin ne kadar fazla olduğunu gösteriyor.

Kediler psikolojiye olumlu etki yarattıkları için fiziksel sorunlar da ortadan kalkmış oluyor. Bazı astım, nefes darlığı veya solunum sıkıntısı olan insanlar kedilerin sayesinde iyileştiğini de biliyor muydunuz? Bir kedi sevmek fiziksel ve psikolojik sorunlarımıza iyi geldiğine göre onlar bizim için hem ilaç, hem de sevgi pıtırcığı diyebiliriz 😺

Çocukların Psikolojisine Katkı Sağlıyor

Küçük yaştaki çocuklara kedi sevgisi aşılandığında büyüdükleri zaman harika hayvan sever oluyorlar. Çocuğunuz varsa ona arkadaş olmak için kedi sahiplenirseniz; hem çok iyi dost olurlar, hem de çocuğunuzun psikolojik sorunlar yaşamasını engelleyebilirsiniz.

Çocuklar, yetişkinlere göre daha hassas oldukları için çoğu zaman en küçük olaydan bile etkilenebilirler. Kediyle oynaması ve onunla her gün zaman geçirmesi, çocuğunuzun psikolojisine çok iyi gelecektir. Bu sayede sizin de iki çocuğunuz olmuş olacak 🙂

Kedilerin insan psikolojisine etkileri hakkında neler düşünüyorsunuz? Kedinizle yaşamaya başladıktan sonra hayatınızda neler değişti? yorum kısmına fikirlerinizi yazarak, bizimle paylaşabilirsiniz!

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?