Kediler çok hassas hayvanlar olduğu için bazı seslerden korkabilir. Bu yazımızda kedilerin sevmediği sesler nelerdir? bahsettik.

Kediler, hayvanlar dünyasındaki en dikkatli canlılardan birisidir. Yüksek ve tuhaf seslere karşı da oldukça duyarlı bir işitme sistemleri bulunur. Yaratılış özelliklerine bağlı olarak, bazı seslere karşı insanlardan daha duyarlı tepkiler verirler. İnsanların hissedemediği çoğu durum henüz gerçekleşmeden kediler tarafından hissedilebilir. Kedilerin sevmediği sesler insanlar tarafından duyulamayacak ses aralıklarına sahip olabilir. İnsanlara garip gelebilecek bu durum, kediler açısından oldukça korkutucudur.

Yüksek ses ya da bazı garip cisimler kedilerin çekindiği durumlar arasında yer alır. Kedilerin korktukları durumlarda hırıltılı ses çıkardıkları görülür. Daha ileri düzeydeyse kedilerin saldırgan bir tavır aldıklarına şahit olunabilir. Kedi besleyen kişiler, kedilerin elektrik süpürgesi ve saç kurutma makinesi gibi eşyaların sesinden de korktuklarını belirtir. Eşyaların sahip oldukları ses frekansları, bu durumun en önemli nedenidir.

Kedileri Korkutan Sesler

Kediler kendilerine tanıdık gelmeyen her şeyden ürkme eğilimine sahiptir. Yabancı olan tüm durumlar, onlara tehditkar gelebilir. Kediler yırtıcı hayvan türleri arasında yer alsalar da, zaman içerisinde evcilleşme serüvenleri onları uysallaştırmıştır. Kedileri korkutan sesler, onlara yabancı gelen ses dalgalarına sahiptir. Bu sesleri duyan kedilerin oldukça dikkatli bir ruh haline büründükleri görülür. Kedilerin korktukları durumlarda, rahatsız oldukları seslerin bir an önce sona erdirilmesi gerekir. Aksi takdirde kediler içine kapanma durumuyla karşı karşıya kalabilir. Kediler, seslerden duydukları korkuyu oldukça içselleştirir. Bu durum kedilerin travma yaşamasına neden olur.

Kedileri Korkutan Sesler
Kedileri Korkutan Sesler

Yüksek Sesten Korkan Kediler

Özellikle evcil kedilerin, elektrik süpürgelerinden oldukça korktukları görülür. Evde yüksek sesle çalışan tüm eşyalara karşı açık bir nefret beslerler. Bu makineler çalıştığında kedilerin bulundukları ortamdan hızla kaçmalarına neden olur. Kedinizin olduğu ortamlarda bu eşyaları sık sık kullanmamanız önerilir. Kediler, seslere karşı oldukça hassas yapıdadır ve yüksek sesten korkan kediler bu korkulardan dolayı evin farklı yerlerine saklanır.

Kedilerin ses korkusuna örnek verecek olursak: elektrikli süpürge, saç kurutma makinesi ve blender vb. diyebiliriz. Bu sesler evde en çok kullanılan eşyaların sesleridir ve kullanılmadan önce kedinin başka bir odada olmalarına özen göstermelidir, çünkü alışık olmadığınız tepkiler verebilir. Ayrıca birçok kedi, havai fişek ya da araba seslerinde de aynı tepkiyi verir. Yüksek sesli ortamlardan korunması gereken kediler, hassas ve sakin ortamlarda yetiştirilmelidir. Özellikle yavru kediler, ses konusunda daha hassastır.

Yüksek Sesten Korkan Kediler
Yüksek Sesten Korkan Kediler

Kedilerin Yüksek Ses Korkusunu Yenmesi

Kediler, sevimli yapıları ile kısa sürede ailenizin bir ferdi gibi olur. Yaşadıkları korku ve travmaları atlatmaları, aile huzurunuz açısından da önem taşır. Kedilerin yüksek ses korkusunu yenmesi yaradılışları gereği mümkün değildir. Onlara daha sakin ortamlar sunmanız, korkularının travma derecesine dönüşmemesi açısından önemlidir. Kedilerin tehlike olarak gördükleri seslerin asla üstüne gidilmemelidir.

Kediler, korktukları seslere karşı aşırı hassas ve duyarlı olur. Bu durumlarda kedilerinizin üstüne gitmemeli ve onları daha fazla korkutmamalısınız. Ses korkularının üstüne gidilmesi, daha fazla içlerine kapanmalarına ve tepkisiz kalmalarına neden olur. Kedilere zorla bir eylemin yaptırılması onlar için ciddi stres kaynaklarıdır. Güvenli ortamları seven kedilere istedikleri huzurlu ortamlar sunulmalıdır. Kişiler kedi sahiplenirken, farklı sorumluluklara hazır olarak sahiplenmelidir. Bu sorumlulukları kabullenen kişiler, kedisinin sağlığı ve rahatlığı için ellerinden geleni yapmalıdır.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?