Kediler günün çoğunu uyuyarak geçirirler. Haliyle, kediler karanlıkta mı uyumalı? sorusu akıllara geliyor. Detayları yazımızda açıkladık.

Kedilerin görünüşü birbirinden farklı olsa da sevdikleri ve hoşlandıkları şeyler benzerlik gösterebilir. Genel olarak kediler avlanmayı, zıplamayı, atlamayı ve yaramazlık yapmayı sevdikleri için bazen meraklarına yenik düşerek her şeyi keşfetmek isterler. Sabah ve öğlen vakitlerinde hoşlandıkları şeyleri yaptıktan sonra yorgun düştükleri için günün diğer kısmını uyuyarak geçinirler. Kediler uyudukları zaman sahipleri tarafından rahatsız edilmesini istemezler.

Kediniz uyurken kendinizi tutamayıp, yanaklarını sevmek veya göbeğini okşamak isteyebilirsiniz, fakat bu onun hoşuna gitmez. Gözlerini açıp ‘’bırak da uyuyalım ya’’ dermiş gibi bakacaktır 😺 Kediler karanlıkta mı uyumalı? diye düşünürsek, kediler için uykunun çok önemli olduğunu biliyoruz ve uyuyacakları ortamın kaliteli ve ışıksız olmasına da mutlaka dikkat ederler.

Biz insanlar fazla ışıktan rahatsızlık duyup, karanlık ortamlarda uyuduğumuz gibi kediler de karanlıkta uyumaktan hoşlanırlar. Dikkat ettiyseniz, sokak kedileri bile gündüz vakitlerinde arabaların altında, çöp tenekesinin altında, kutuların içinde veya hiç ışık gelmeyecek ortamları tercih ederler. Kediler karanlıkta mı uyur? sorusunun cevabını verdiğimiz örneklerle destekleyerek ‘’evet, karanlıkta uyumayı tercih ederler’’ diyebiliriz.

Ayrıca kedilerin gözleri çubuk ve koni olarak ikiye ayrılır. Koni yapısı etraftaki renkleri algılamaya, çubuk yapısı ışıkları ayırt etmesine yardımcı olur. Kedilerin gözündeki ışık reseptörlerinin %96 kadar çubuk yapıdadır. Bu sayede çubuk yapıları, koni yapısına göre daha iyi çalıştığı için yüksek görüş sağlar. Bu sayede karanlıkta ve gece saatlerinde iyi görüş alanları vardır. Hepimizin merak ettiği kediler karanlıkta uyumalı mı? sorusunu ayrıntılı olarak öğrenelim.

Kediler Karanlıkta mı Uyur?
Kediler Karanlıkta mı Uyur?

Kediler Karanlıkta Uyur mu?

Kedilerin bebeklerden farkı yoktur desem, sanırım abartmış olmam. Çünkü kediler, tıpkı bebekler gibi narin ve hassas olurlar. Merakları, keşfetme duyguları ve uyuma şekilleri bile birbirleriyle benzerlik gösterir. Bebeklerde karanlıkta uyumaktan hoşlandığına göre, kediler de hiç ışık almayan karanlık yerde uyumayı severler.

Bazı kedi sahipleri, evin içerisinde kediyi kaybedip saatlerce arıyorlar. Akla gelmeyecek karanlık yerlere girip uyumayı tercih ederler. Genellikle çekmece, çamaşır makinesi, dolap, yatak altı, koltuk arkası ve yastık kılıfının içine bile girip uyuyabilirler. Kediler karanlıktan korkmadığı için ışıksız ortamlar onun hoşuna gidecektir. Kedinin yatacağı yer ışık alıyorsa, sırf bundan rahatsızlık duyduğu için bile karanlık ortamlara girmek isterler.

Kediler karanlıkta mı uyumalı? diye düşünürsek, ışık gözlerini rahatsız ettiği için kesintisiz olarak uyuyabileceği karanlık ortamlar ararlar. Kedinizin göz ve beden sağlığı için ona karanlık bir ortam hazırlayarak, karanlıkta uyumasına alıştırabilirsiniz. Böylece evin içerisinde ilginç eşyaların arasına girerek, kaybolmasını önleyebilirsiniz. Kedinizin karanlıkta uyuması için bazı tavsiyelerimiz olacaktır.

Kediler Karanlıkta Uyur mu?
Kediler Karanlıkta Uyur mu?
  • Kedinizin karanlık ve ışıklı ortamı ayırt etmesi için; oyun oynadığı bölge ışıklı, uyuyacağı bölgenin karanlık olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Kedinizin çok bulunduğu bölgelerdeki ışıkları kapatın veya gelen ışığı engelleyin. Sürekli bulunduğu bölgede uyuması olasıdır.
  • Karanlık ortamda uyuyan kediniz için mama, su ve tuvalet kabını hafif ışık vuracak bölgelere koyun.
  • Genellikle kediler karanlıkta uyumayı sevdiği için ona karanlık ortam sunmazsanız, evdeki eşyaların arasına veya altına girerek uyumayı tercih ederler. Bunu engellemek için girdiği ortamları gözlemleyerek, ışık almayan bir ortam hazırlamaya özen göstermelisiniz.
  • Sokak kedisi besliyorsanız ve ona ev yapmayı düşünüyorsanız, ışık almayacak ürünler kullanmanızı öneririz. Sokak kedileri de karanlıkta uyumayı sevdiği için ışıksız ortam onun hoşuna gidecektir.

gibi önerilerde bulunabiliriz. Kedinizin karanlıkta uyuması, onun sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Kediniz için karanlık bir ortam hazırladığınızda uykusunu daha iyi aldığını fark edebilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

A comment was made on "Kediler Karanlıkta mı Uyumalı?".
  • Miyavusum

    Kedim var ve tavsiyelerinşz için teşekkürler𓃠☯︎ꕥ