Kedi severler, sokak ve ev kedilerinin karanlığı sevip sevmediğini merak ediyorlar. Bu yazımızda kediler karanlıkta korkar mı? açıkladık.

Sokak veya cins kedi fark etmeksizin, hepsinin içinde içgüdüsel olarak avlanma olduğu için karanlık veya gündüz vakitleri demeden avlanmak isterler. Özellikle sokak kedileri dışarıdaki tehlikelere karşı kendini korumak istediği için karanlıkta biraz daha temkinli ve korkusuz olurlar. Işık bulunmayan sokaklardan endişe duymadan geçerler ve karanlık yerlere girerek uyumak isterler.

Ev kedileri, sokak kedilerine göre biraz daha narin ve hassas oldukları için karanlığa alışkın olmayabilirler. Kedi sahipleri, tüylü dostlarının karanlıkta korkacağını düşünerek birkaç ışığı açık bırakırlar. Ev kedileri de bu duruma alıştığı için karanlık bir ortamda kaldığı zaman korkabilir. Kedinizi her türlü duruma hazırlıklı olması için ışıklı ve karanlık ortamı tanıtmalısınız. Kedilerin karanlıkta uyuması, dinlenmesi veya zaman geçirmesi onların vücuduna yararlıdır.

Kedinizin uyuyacağı saatleri belirleyip, onun sağlığı için yattığı ortamı karanlık hale getirebilirsiniz. Yatağından kalkıp başka odaya geçeceği koridorda loş ışık bırakırsanız bıyıklarını kullanmasına gerek kalmadan istediği gibi gezecektir. Çünkü kediler zifiri karanlıkta iyi göremez, fakat bıyıkları yardımıyla gideceği yolu kolaylıkla bulabilir. Peki, kediler karanlıkta korkar mı? karanlığı severler mi? hep beraber öğrenelim.

Kedi Karanlıktan Korkar mı?
Kedi Karanlıktan Korkar mı?

Kediler Karanlık Ortamda Korkar mı?

Kediler için yeter ki uyumak ve oyun oynamak olsun, en ürkütücü yerde bile sırf keyif yapmak için durabilirler 😹 Şaka bir yana, kedilerin karanlıktan korkup korkmayacağı konusunu sokak ve ev kedisi diye ayrı ayrı incelemeliyiz. Sokak kedisi hayatta kalmak için dışarıdaki ortama uyum sağlamaya çalıştığı için karanlık ortamlara alışkındır ve hiç korkmaz. Hatta aksine nerede bir karanlık ortam bulursa oraya girer ve uyumayı tercih eder.

Sokak kedileri gündüzleri ve güneş ışığını sevmediği için genellikle araba altı, kutu içi veya ağaçların altında karanlık ortam bularak gece olmasını bekler. Gece ortamında kendini daha iyi hisseder ve içerisinde korku oluşmaz. Ev kedileri de sürekli aynı ortamda bulunduğu için kendini güvende hisseder ve hassas olduğu için karanlık ortamlardan pek hoşlanmaz.

Kedi sahipleri, ev kedilerini bebek gibi gördükleri için karanlıktan korkacağını düşünerek ışıklı veya loş ışıkta bırakarak uyumalarını sağlarlar. Haliyle kedi de ışıklı ortamda kalmaya alıştığı için birden karanlık ortam görünce adapte olamaz ve oldukça korkabilir. Ev kedinizin de karanlık ortama alışmasını istiyorsanız, birkaç yöntem deneyebilirsiniz;

  • Kedinizi karanlığa alıştırmak için belirli bir süre korkmaması adına beraber yatabilirsiniz. Kendini ne kadar güvende hissederse, karanlığa adapte olması daha hızlı olacaktır,
  • Karanlık bir ortama ödül veya yaş mama bırakarak ışıksız ortama uyum sağlayabilir,
  • Yatağının olduğu bölgede her geçen gün ışığı azaltabilirsiniz,
  • Ailece ışıklı ortamda değil, loş ortamda oturmalısınız. Böylece kediniz sizin karanlık ortamda yaşadığınızı görünce kısa sürede alışacaktır.

verdiğimiz yöntemleri uygulayarak, kedinizin karanlıktan korkmamasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede her ihtimale karşı kediniz hem ışıklı hem de karanlık ortamı tanıyacaktır ve endişe duymayacaktır. Karanlık ortama alışması biraz uzun sürebilir, fakat ne kadar olumlu davranırsanız kısa sürede ışıksız ortama alışacaktır.

Kediler Karanlığı Sever mi?
Kediler Karanlığı Sever mi?

Kediler Karanlığı Sever mi?

Genel olarak bir kedinin göz anatomisini incelediğimizde: kedilerin gece görüşü, diğer hayvanlara ve insanlara göre çok daha iyi olduğu için karanlığı severler. Zifiri karanlık değil de, normal karanlıkta çok iyi görmelerine yardımcı olan retina, çubuk ve tapetum yapısı bulunmaktadır. Kediler ışıklı ortamdan, karanlığa geçtiği zaman tapetum retinaya geçer kedilerin gözleri parlar.

Bu sayede görüş açıları artar ve karanlıkta ve gece iyi görürler. Kediler doğuştan gelen yapıları sayesinde çok ışık bulunan ortamları sevmezler ve güneş vuran bölgelerden de uzak durmak isterler. Karanlık ortamda gündelik yaptığı eylemlerini ve davranışlarını daha iyi yapabildikleri için ışık bulunmayan ortamları çok severler.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?