Kedilerin gözlerinin ne kadar keskin ve iyi görüşleri olduğunu biliyorsunuzdur. Peki, kediler karanlıkta görür mü? sorusunu yazımızda ayrıntılı anlattık.

Dünyanın en sevimli canlılarından biri olan kediler, farklı yaratılışları sayesinde hepimizi şaşırtabilirler. Bunların yanında davranışları ve karakterleri sayesinde insanlara kendini kolayca sevdirirler ve belli etmeseler de bir insana kolayca bağlanabilirler. Dışarıda veya evde beslediğiniz kedinizi severken, her ayrıntısının bambaşka ve özenle yaratıldığını görürsünüz.

Kedilerin genel anatomisini incelediğimizde dili, burnu, vücudu, patileri, kuyruğu ve gözlerinin ne kadar farklı yapıları olduğunu fark edebiliriz. Özellikle göz yapıları diğer hayvanlara göre o kadar farklıdır ki, keskin göz hatları sayesinde avını veya dikkatini çektiği herhangi bir nesneyi hemen görebilirler. Eğer kedi sahibiyseniz, kediler karanlıkta görür mü? diye düşünebilirsiniz.

Kedinizin karanlıkta korkacağını düşünerek birkaç ışığı açık bırakırsınız veya etrafı rahatça görebilmesi için elinizden geleni yaparsınız. Aslında kedilerin böyle bir sorunu yoktur, çünkü onların içgüdüsünde avlanma ve dışarıdaki tehlikelere karşı kendini koruma gibi özellikleri olduğu için karanlık bölgelerde uyumaya veya dolaşmaya alışkındırlar. Gelin, hep beraber tüylü dostlarımızın göz yapısını detaylı öğrenelim.

Kediler Gece Görür mü?
Kediler Gece Görür mü?

Kediler Gece Nasıl Görür?

Kedilerin gözü, diğer hayvanların ve insanların gözlerinden oldukça farklıdır. Kedilerin gözlerinde gece görmesini sağlayan mekanizmalar bulunmaktadır. Kedinin yuvarlak korneası, çevredeki ışığı toplar ve gece ortamında etrafa odaklanmasına yardımcı olur. Kediler gece nasıl görür? diye düşünürsek, onların gözünde iki farklı retina reseptör bulunur. Gözdeki çubuk yapılar her türlü ışığın yoğunluğu ve azlığını ayırt edebilirken, koni yapısı ise çevredeki renkleri algılar.

İnsanların ve bazı hayvanların çubuk reseptörleri %75-80 orandayken, kedilerin %95’inde çubuk bulunur. Çubuk oranları, koniye göre daha önde olduğu için gece saatlerinde görmesini sağlar. Tamamen hiç ışık bulunmayan bir odada kaldığında görüşü düşer, fakat geceleri çok az ışık alan ortamda görüşü yükselir. Hatta bazı kedilerin gece saatlerinde başka bir yere odaklandığını fark edersiniz.

Bunun doğaüstü olaylar haricinde, aslında baktığı yerde küçük gölgeler veya hareketlilik fark eder. Gözlerindeki çubuk yapısı sayesinde onları görür ve takip eder. Gece bir odadan, diğer odaya sessizce yürüdüğünüzde veya bir nesne attığınızda, kediniz bunu gözleriyle hemen görür ve algıladıktan sonra nesnenin bulunduğu bölgeye doğru koşar. Çubuk reseptörleri, gece saatlerinde etrafı görmesine yardımcı olduğu için geceleri kediniz rahatça dolaşacaktır.

Kediler Gece Nasıl Görür?
Kediler Gece Nasıl Görür?

Kediler Karanlıkta Nasıl Görür?

Sokak kedileri, ev kedilerine göre tehlikelere karşı daha dirençli olduğu için karanlık ortamlarda yaşamaya alışkındır. Eğer sokak kedisi sahiplendiyseniz; akşam saatlerinde, karanlık ortamda veya evinizde tüm ışıkları açmadan kedinizi rahatlıkla evde takılmasını sağlayabilirsiniz. Cins veya yavru kedi sahiplendiyseniz; daha karanlık ortamlara alışmadıkları için karanlıkta uyumaktan korkabilirler. Kediler gündüz nasıl görüyorsa, hiç görüş açısı düşmeden karanlık ortamlarda da aynı o şekilde görmeye devam ederler.

Çubuk reseptörleri fazladır ve retina yapıları büyük olduğu için tapetum dediğimiz doku, karanlık ortamda saniyeler içerisinde retinaya ışık gönderir ve kedilerin daha iyi görmesini sağlar. Hatta kedilerin karanlıkta gözlerinin parladığına mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Tapetum, ışığı retinaya gönderir ve kedilerin göz bebekleri sabit durarak, gözleri parlar. Kediler karanlıkta görür mü? diye endişe etmek yerine, onların göz yapısının çok iyi yaratıldığını ve karanlık ile gece fark etmeksizin çok iyi görebildiğini unutmayın.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?