Her ne kadar kediler gününün çoğunluğunu uyuyarak geçirseler de belirli günden sonra evde yalnız kalamazlar.

Hayvanlar aleminin içerisinden en akılları ama bir o kadar da ilginç karakterleri olan hiç şüphesiz kedilerdir. Aslında kediler için insanlara kullanılan ”zeki ama çalışmıyor” cümlesini de uygun görebiliriz 😺 Kediler aslında çok akıllıdırlar ama canları istedikleri gibi hareket ettikleri için birçok şeylerini fark edemiyoruz.

Genellikle zekalarını yaramazlıklara veya ani tepkilerine kullandıkları için biz insanların şaşırabileceği durumlar pek yaşanmasa da hepimiz onların bu hallerine alışkınız 😺 Özellikle kedi sahipleri, dostlarının bu davranışlarına aşina olduklarından gayet normal olarak görüyorlar.

Kedilerle daha önce aynı ortamda olmayan insanlar ise onlara alışık olmadıkları için dünyanın en ilginç hayvanları olarak görüyorlar. Kediler yaşadıkları evi tamamıyla sahiplenirler ve evde en ufak bir değişiklik yapıldığında bunu hemen fark ederler. Kediler değişikliklerden hoşlanmadıkları için bunu davranışlarıyla çok iyi belli ederler.

Bu değişiklikler sadece ev eşyalarının yerlerinin değişmesi değil, evde her gün rutin olarak ilerleyen şeylerin bozulmasını da kapsar. Sahiplerinin onlarla yeterince ilgilenmemesi, istedikleri gibi oyun oynayamamaları, sahiplerinin sevgilerini göstermemeleri vb. alışagelmiş şeylerin değişmesi onların hiç hoşuna gitmez.

Özellikle bazı kediler sahipleri onları uzun süre yalnız bıraktıklarında bu durumdan nefret ederler ve tepki göstermek için farklı davranışlar sergileyebilirler. Peki, kediler evde yalnız kalabilirler mi? veya kaç gün yalnız kalabilirler? tüm merak edilenleri yazımızda açıkladık.

⚠️Dikkat: Kedinizi evde yalnız bırakacaksanız, güvenlik bakımından mutlaka camların ve kapıların tamamen kapalı olduğundan emin olmalısınız. Özellikle kediniz zıplayarak veya eşyaların üzerine çıkarak balkon kapısını açmaması için kitlemelisiniz.

Kediler Evde Kaç Gün Yalnız Kalabilir?
Kediler Evde Kaç Gün Yalnız Kalabilir?

Kedilerin Yalnız Kalabilir mi?

Kediler pek belli etmeseler de aslında sahiplerine çok düşkün hayvanlardır. Sahipleri evde oldukları zaman onlarla ilgilenmezler, hatta kendi alanlarına çekilip zaman geçirmeyi tercih ederler. Sahiplerinin evde olduklarını bildikleri için kendilerini güvende hissederler ve hiç stres altında olmazlar.

Sahiplerinin sabah okula veya işe gittiklerini, akşam da belirli saatlerde geleceklerini çok iyi bilirler. Böyle bir durumda yine kendilerini streste hissetmezler, çünkü sahipleri gelene kadar uyudukları için uyanmalarına yakın sahiplerinin geleceklerini tahmin ederler.

Kediler, sahiplerinin günlük yaşam tarzlarına ayak uydururlar ve bunun için sabahtan akşama kadar biraz sıkılsalar da yine de yalnız kalabilirler. Tam tersi sahiplerinin işleri yoğunsa ve gün aşırı eve geliyorlarsa, bu durum hiç hoşlarına gitmez ve bunu belli etmek için şiddetli tepkiler gösterebilirler.

Kediler Kaç Gün Yalnız Kalabilir?
Kediler Kaç Gün Yalnız Kalabilir?

Bu tepkiler genellikle; evi dağıtmak, kum kabını devirmek, eşyaları ısırmak, mama kaplarını dökmek, kum kabından farklı yere dışkı yapmak, evin en ücra köşelerine saklanmak, varsa evdeki bitkileri yemek, perdelere tırmanmak, eşyaları devirmektir. Aslında sahipleri neye kızıp izin vermiyorsa, tepki çekmek için onları ısrarla yaparlar.

Kedim nasıl olsa 14-16 saat uyuyor, yokluğumu hiç fark etmez” demeyin, onlar sahiplerinin yokluğunu fark ettikleri an bir şeylerin ters gittiğini anlarlar. Terk edildiklerini veya kendi yaşam alanlarından koparılacağını düşündükleri için yoğun strese girebilirler.

Sonuç olarak sabahtan akşama kadar işe veya okula gidiyorsanız sorun yok ama birkaç gün eve gelmiyorsanız, kediniz yalnız başına evde kalamaz ve saydığımız tepkileri göstermeyi tercih edecektir. Bu döngü sürekli devam ederse, davranış problemleri ve strese bağlı hastalıklar meydana gelebilir.

Kediler Evde Kaç Gün Yalnız Kalabilir?

Kediler mecbur kaldıklarında 1-2 gün evde yalnız kalabilirler ama bu süreç 3 günden fazla sürerse yukarıda saydığımız tepkiler meydana gelir ve stres başlar. Her ne kadar yeterince mama, su, oyuncak, ilgi çeken nesneler vb. bırakılsa da sahipleri olmayınca gözleri hiçbir şeyi görmez ve duygu durumları aniden değişir.

3 günden daha uzun süre başka yerde olmak zorundaysanız, yine de asla kedinizi evde yalnız bırakmamalısınız. Çözüm olarak kedinizi güvenilir birine emanet edebilirsiniz veya her gün birkaç saat ilgilenmesini isteyebilirsiniz.

Eğer size yardımcı olacak birisi yoksa kedinizin tepki göstermemesi, stres yaşamaması, hastalanmaması ve kendini kötü hissetmemesi için en azından kedi oteline bırakabilirsiniz. Eğer ona da imkanınız yoksa ve sizin içinde uygunsa kedinizi yanınızda götürebilirsiniz.

İlgili Yazı: Yavru Kedi Evde Yalnız Kalabilir mi?

İki Kedi Evde Yalnız Kalabilir mi?

Evde iki veya daha fazla kedi yaşıyorsa, onlar için iyi bir şeydir. Sahipleri günlük olarak evde olmadıkları zaman beraber oyun oynayabilirler ve kendi aralarında iletişim kurarak zaman geçirebilirler. İki kedinin de sahipleri olmadan canlarının sıkılma olasılığı, tek başlarına kalmalarına göre daha düşük olacaktır.

Eğer 3 günden daha uzun süre eve gidemeyecekseniz, kedileriniz birbirlerine dayanışma göstererek yalnız kalabilirler. Tabii dört dörtlük şekilde yalnız kalabileceklerini söyleyemeyiz, belirli bir zaman sonra birbirlerinden sıkılabilirler ve farklı şeylerle meşgul olmak isteyebilirler. Sahiplerinin eksikliklerini hissederek evin içerisinde onları arayabilirler ve olmadığını fark ettiklerinde üzülebilirler.

Kediler Yalnız Kalabilir mi?
Kediler Yalnız Kalabilir mi?

Kediler Evde Sıkılmaması İçin Ne Yapılmalı?

Mecburen kedinizi 2-3 gün evde yalnız bırakacaksanız, mutlaka sıkılmaması ve sürekli meşgul olabilmeleri için bir şeyler yapmalısınız. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

 • Kokunuzu alıp rahatlayabilmeleri için sürekli giydiğiniz kıyafetlerden birkaç tane evin belirli yerlerine bırakabilirsiniz,
 • En sevdiği oyuncaklarının sayılarını arttırabilirsiniz,
 • Hareketli oyuncaklar alıp, dikkatlerinin dağılmasını sağlayabilirsiniz,
 • Evin belirli bölgelerine ip, püskül, top, yumak vb. gibi nesneler bırakarak oynatabilirsiniz,
 • Kediniz hiç akla gelmeyecek eşyalarla oynamayı seviyorsa ortada bırakabilirsiniz,
 • Mutlaka aç kalmayacak şekilde mama miktarını iyi ayarlamalı ve suyunu tamamen doldurmalısınız,
 • Evin belirli yerlerine karton kutular koyabilirsiniz,
 • En çok gezdiği bölgelere ödül mamaları yerleştirebilirsiniz,
 • Eve kedi otu koyarak sakinleşmesini sağlayabilirsiniz,
 • Eğer imkanınız varsa zamanı gelince mama atan makinelerden almalı ve sürekli su akıtan üründen temin edebilirsiniz.

bu yöntemleri kullanarak kedinizin canının sıkılmasını bir nebze engellemiş olursunuz. Yine de çok mecbur kalmadığınız durumlarda kedinizi veya kedilerinizi 3 günden fazla evde yalnız bırakmamaya gayret etmelisiniz.

Kedi 10 gün evde yalnız kalır mı?

Hayır, 10 gün çok uzun bir süre olduğu için evde yalnız kalamaz.

Kedi 2 gün evde yalnız kalır mı?

Yukarıda saydığımız yöntemler uygulandığı takdirde 2 gün evde yalnız kalabilir.

Kediyi evde yalnız bırakmak doğru mu?

Sabah evden çıkıp, akşam geliyorsanız buna alışabilirler. Tam tersi eve birkaç gün gelmiyorsanız ve yalnız kalıyorsa psikolojik sağlıkları için doğru değildir.

Kedi tek kalınca üzülür mü?

Kediler belli etmeseler de sahiplerine düşkündür. Yalnız kaldıklarında terk edildiklerini düşünerek üzülebilirler.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediler Evde Yalnız Kalabilir mi? Kaç Gün Yalnız Kalabilir?".
 • Gulsum

  Kapak görselleri ne kadar güzel ya, üşenmeden tek tek baktım 😀

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Çok teşekkür ederiz, beğendiğinize çok sevindik. 🙂