Kedilerin fazla kilolu olması sağlık sorunlarına sebep olacağı gibi zayıf olması da tehlikelidir. Peki, kedimiz nasıl kilo alabilir?

Evcil hayvanlarımız yaşadıkları sosyal ortamlar, sağlık sorunları veya ameliyat gibi sebeplerle kilo kaybedebilir. Eğer kedinizin ideal kilosunun altına düştüğünü fark ederseniz kilo almasına yardımcı olacak bir düzen sağlamanız gerekir. Hareketli kediler normal kilolarının altına düştüklerinde sadece günlük beslenmeleri ile kilo almaları zordur. Bu durumda direncini kaybeder, farklı sağlık sorunları yaşayabilir. Kedinin kilo alması için ne yapılmalı: kedinizin kilo alması için doğru bir diyet listesi hazırlamalı ve beslenme düzenini günlük kontrol etmelisiniz. Ancak bunun öncesinde kedinizin kilosunu, ideal kilosunun ne kadar olacağını öğrenmeniz gerekir. Tıpkı insanlara uygulanan diyet programları gibi kedinin yağlanmadan sağlıklı şekilde kilo alması için uğraşmalısınız.

1- Kedinin İhtiyacı Olan Kiloyu Hesaplayın

Kediniz gözünüze çok zayıf görünüyor olsa da mutlaka onun ideal kilosunu hesaplamanız ve ilk adımda buna göre bir program çizmeniz gerekir. Aksi takdirde sadece kilo alması için çaba göstermeniz normalden daha fazla kilo almasına sebep olacaktır. Bu nedenle herhangi bir diyet programı hazırlamadan önce kedinizi doktora götürün ve ideal kilosunu öğrenin. Bu kiloya ulaşması için gereken zamanın planlamasını yapın ve düzenli bir liste hazırladıktan sonra diyet programına başlayın.

2- Kedinin Neden Kilo Kaybettiğini Araştırın

Kedilerin kilo kaybetmesine sebep olan birçok etken vardır. Eğer sokakta yaşayan bir kediyi sahiplendiyseniz muhtemelen düzenli beslenmemesi sebebi ile kilo vermiştir. Ancak sokakta yediği bazı zararlı yiyeceklerin sindirim sistemine zarar vermiş olma ihtimali yüksektir. Aynı zamanda kediler geçirdikleri farklı hastalıklar sebebi ile sindirim sisteminde sorun yaşamaya başlayabilir. Onların sindirim sistemleri, bizimkilerden çok daha hassastır. Bu nedenle kilo alma diyetine başlamadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de kedinin sindirebileceği yiyecekleri tüketmesidir. Bu durumda dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır:

  • Yağlı besinlerin enerjisi yüksektir ve kilo almaya yardımcı olur. Ancak bu besinler çoğunlukla kedilerin ishal olmasına neden olmaktadır.
  • Sağlıklı kilo alması için kedilerin proteine ihtiyacı vardır. Ancak fazla protein almaları halinde sindirim sorunu yaşama ihtimalleri yüksektir.
  • Kedinin sağlık sorunlarını ve önceki yaşamını dikkate alarak en dengeli beslenme düzenini hazırlamanız, sağlıklı bir şekilde kilo almasını sağlayacaktır. Bu konuda veterinerinden destek alabilirsiniz.
Kedinin Kilo Alması İçin Ne Yapmalı?
Kedinin Kilo Alması İçin Ne Yapmalı?

3- Kedinin Kilo Alması için Mama Seçimi

Kediniz zayıfladığında kilo alması için düzenli olarak kullandığınız mamaya devam etmeniz doğru değildir. Genellikle aynı mamadan daha fazla vermek gibi bir hata yapılır. Bu durum kedinin aynı besini daha fazla tüketmesiyle sindirim sorunu yaşamasına sebep olacaktır. Aynı zamanda kilo kaybeden kedilerin iştahlarında gözle görülür bir kayıp yaşanır. Sizin daha fazla mama yedirme çabanız onu yemekten daha da soğutup hiçbir şey yememesine sebep olabilir. Bu durumda kedinin kilo alması için ne yapılır: enerjisi yüksek farklı bir mama seçin ve normal porsiyonlarda verin. Böylece kedi yemek yerken zorlanmayacak ve sindirmesi daha kolay olacaktır. Eğer iştahsızsa yemesi kolay ve lezzetli mamalar tercih etmelisiniz. Yumuşak mamalar da daha kolay bir şekilde beslenmesine yardımcı olacaktır.

4- Beslenme Düzeni Nasıl Oluşturulmalı?

Kedinize kilo aldırmak istiyorsanız beslenmesine her zamankinden daha fazla özen göstermeniz gerektiğini bilmelisiniz. Öncelikle kilo kaybeden ve alması için uğraştığınız kediniz, yemek yemekten uzaklaşır ve iştahı azalır. Bu durumda eski yemek düzeninin oturması için onu strese sokmamalısınız. Eğer sürekli yemek yedirmek için baskı yaparsanız muhtemelen strese gireceği için hiçbir şey yemek istemeyecektir. Beslenme düzenini oluştururken kedinizin en rahat edeceği şekilde bir düzen hazırlayın. Örneğin mama kabını evin en sevdiği ve rahat ettiği alana getirin. İlgisini çekebilecek renkli mama kaplarından birini alarak mamasını daha sevimli bir şekilde servis edebilirsiniz. Böylece yemek daha çok ilgisini çekecektir.

Kedinin kilo alması için ne yapılmalı: bir anda fazla yemek yememesini sağlayın ve mamasını farklı öğünlere bölün. Çünkü zayıflayan kedi iştahsız olacaktır. Fazla yemesi durumunda ise sindirim sisteminde bozukluk meydana gelebilir. Bu durumda daha önceden hazırladığınız diyet programına göre ihtiyacı olan kaloriyi üç öğünde verebilirsiniz. İştahsızlığını gidermek için mamasını ısıtabilir, farklı mamalara geçiş yapabilirsiniz. Bunlarla birlikte yemek yerken başında beklememek, sürekli yemek yedirmeye çalışmamak ve sıkıştırmamak gibi noktalara da dikkat ederek kedinizi ideal kilosuna kavuşturabilirsiniz.

Kedinizin normalden daha zayıf olduğunu görmek oldukça can sıkıcı bir durum. Bu konuda edindiğiniz deneyimler varsa ve kedinize sağlıklı bir şekilde kilo aldırmayı başardıysanız deneyimlerinizi yorumlarda paylaşarak diğer takipçilerimizin bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?