Herkes tarafından çok merak edilen kediler çikolata yer mi? veya ne gibi zararları vardır? sorularını, yazımızda detaylıca açıkladık.

Çikolata dünyanın en güzel ve en lezzetli atıştırmalığıdır. Biz insanlar kendimizi iyi hissetmek için ya da canımız tatlı istediğinde çikolataya sarılırız. Hele ki evde kediniz varsa yediğiniz her şeyi görür ve ”acaba ne yiyor bu yine?” dermiş gibi meraklı gözlerle yanınıza gelir. Kediler mama dışında insanların yediği besinlerden bazılarını yiyebilir, fakat yememesi gereken birçok besin vardır. Özellikle elinizde çikolata varken kediniz yanınıza gelerek bir ısırık almak isteyebilir veya masasının üzerinde açık çikolata bırakırsanız, siz fark etmeden yiyebilir. Bazı insanlar bu durumun normal olduğunu düşünse de, kediler çikolata yer mi? sorusu oldukça merak ediliyor.

Bitter, sütlü, beyaz vb. hangi çikolata olursa olsun, kediler için çok zararlı ve sakıncalıdır. Tek başına çikolata değil, içerisinde çikolata bulunan tatlılar bile kediniz için zararlıdır ve asla yememelidir. Kediler tüm imkansızlıkları başardığı için çikolatanın kokusunu alır ve en ulaşılmaz yere koysanız bile bulabilir. Evinizde bulunan tüm çikolataları ve çikolata bulunan tatlıları kedinizin ulaşamayacağı yere koymalısınız. Çikolatanın kedilere zararları nelerdir? yerse ne olur? gelin, hep beraber öğrenelim.

Çikolatanın Kedilere Zararı Nelerdir?

Çikolatanın içerisinde teobromin ve kafein maddeleri bulunur. Teobromin, çikolatanın ham maddesinde yer alan alkoloid bileşiminde bulunur. Biz insanlar çikolata yediğimiz zaman kısa sürede sindiririz ve vücudumuzda herhangi olumsuz etki oluşmaz. Kediler çikolata yediği zaman teobromin maddesi, 24 saat veya daha uzun süre kan dolaşımında kalır ve kedinin iç organları yüksek derecede zarar görür. Kediler, küçük bir parça çikolata tükettiğinde bile zehirlenir ve gözle görülür derece belirtiler gösterir. Bu nedenle tebromin, çikolata ve içerisinde çikolata bulunan her tatlı, kediler için toksik olarak bilinir. Peki, kediler çikolata yerse ne olur?

  • Kedinin hızlı nefes alıp vermesi,
  • Kalp atışının hızlanması,
  • Yüksek derecede ateş,
  • Karın ağrısıyla beraber ishal,
  • Titreme,
  • Kusma,
  • Koma,
  • Kan basıncının düşmesi,
  • Kaslarının gözle görülür şekilde seğirmesi.

şeklinde kedilerde çikolata zehirlenme belirtilerini sıralayabiliriz. Ayrıca kafein maddesinin uyarıcı etkisi olduğu için kedide aşırı derece durgunluk ve huzursuzluk da görülebilir.

Çikolatanın Kedilere Zararları
Çikolatanın Kedilere Zararları

Kedi Çikolata Yediyse Ne Yapılmalı?

Kediniz ortada yokken çikolata yemeye karar verdiniz, kediniz birden çikolatayı ısırıp kaçabilir veya sakladığınız yerde bulup yiyebilir. Çikolatayı yedikten birkaç saat içerisinde, yukarıdaki belirtiler başlayabilir veya en az bir tanesini fark edebilirsiniz. Bazı insanlar, kediyi çikolata zehirlenmesinden kurtarmak için kendi başına müdahale edip kedisini kusturmaya çalışıyor. Bu çok yanlış bir müdahale çeşididir ve istemsizce ona zarar verebilirsiniz. Kusturma işlemini veterineriniz uygun görürse kendisi yapacaktır. Çikolata zehirlenmesinden dolayı kalp atışı çok hızlıysa, normal seviyeye indirmek için ilaç tedavisi başlatılabilir.

Kedi Çikolata Yerse Ne Yapılmalı?
Kedi Çikolata Yerse Ne Yapılmalı?

Kediye Çikolata Yerine Ne Verebiliriz?

Kediniz çikolatanın kokusunu bir defa aldığında veya yediğinde, vazgeçmesi zor olabilir. Kedinin asla çikolata yememesi gerektiğini artık biliyoruz, peki bunun yerine hangi besinleri verebiliriz? Kedilerin bağışıklık sistemini, kan dolaşımını ve vücudunu olumlu yönde etkileyecek ödül mamaları bulunmaktadır. Kedinizle vakit geçirdikten sonra belirli miktarda ödül maması verebilirsiniz.

Ayrıca mama harici, kediler için vitamin deposu olan besinlerden de verebilirsiniz. Havuç, muz, kavun, yaban mersini, ahududu ve sebzelerden kedinize biraz ikramda bulunabilirsiniz. Direkt veya bahsettiğimiz besinlerden mama kabına ufak parçalar halinde ekleyebilirsiniz. Bu sayede mama dışında yararlı besinler tüketecek ve çikolata gibi zararlı besinlerden de uzak durmuş olacaktır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?