Kedilerin avlanmaktan hoşlandıklarını ve pek çok hayvan avlayıp yediklerini biliriz. Peki, kedi yılan avlayıp yer mi? sorunun yanıtı içeriğimizde.

Şu kediler gerçekten değişik hayvanlar. Kedilerin avlanmayı sevdiğini hepimiz biliriz. Genelde fare avlamaktan hoşlanan kediler; kuş, tavşan, böcek vb. değişik hayvanları avlamaktan da hoşlanırlar. Ayrıca kediler çok meraklı oldukları için hareket eden her şeyi görür ve hemen patisiyle temas ederek incelemek ister. Eğer karşısındaki canlı zehirli veya güçlüyse, kediye zarar verebilir.

Tam olarak kediye zarar veremese bile kedide psikolojik olarak travma bırakabilir. Bu onların avlanma iç güdüleri için elzem bir durumdur. Kedilerin yılan avlaması ise ve onu yemeye çalışması düşündürücü, fakat kendinden güçlü canlılara yaklaşması bile kedilerin ne kadar cesaretli olduğunun bir kanıtıdır. Peki, kedi yılan yer mi? veya yerse ne olur? merak edenler için detaylı bir şekilde anlattık.

Kedi ile Yılan Karşılaştığında Neler Olur?

Kedilerin herhangi bir hayvan gördüklerinde onu avlamaya çalışması normal gelir. Özellikle doğada yaşayan kediler önlerine çıkan herhangi bir hayvanı avlayıp yakalama girişimine hayır demezler. Yılan gibi tehlikeli hayvan gördüklerinde de durum maalesef aynı olabilir. Bu durum genelde doğada yaşayan kediler için geçerli olabilir. Ev kedileri bu anlamda daha temkinlidir diyebiliriz.

Peki, kedi ile yılan karşılaşınca neler olabilir? tahmin etmek zor değildir aslında. Vahşi kediler aç kalmamak için yılan gördüklerinde onu yakalayıp pençeleri ile avını öldürmek ister. Sonrada onu yeme girişiminde bulunabilir. Bu anlamda yılan yiyen kediler gözlemlenmiştir. Durum tersi olursa yani, yılan kediye galip çıkarsa zehrini kediye sokabilir ve bu kedinin ölümüyle sonuçlanabilir. Bu anlamda kedilerin yılan avlaması aslında pek de normal kabul edilmeyebilir.

Kedi Yılan Yerse Ne Olur?
Kedi Yılan Yerse Ne Olur?

Kedilerin Avlanma İç Güdüleri Harekete Geçirir

Kedilerin avlanma iç güdüleri onları harekete geçirmektedir. Kediler doğaları gereği avlama ve yakalama girişimlerini bu anlamda kendilerini tatmin etmek için kullanırlar. Bazı durumlarda bu onların psikolojik gelişimleri için fayda sağlasa da sağlıkları için zararlı da olabilir. Her avladıkları hayvan biyolojik açıdan onlara yarar sağlamayabilir. Kediler çok temkinli ve hassas oldukları için yılan gördüğü zaman hemen saldırma pozisyonuna geçer ve içgüdüleri sayesinde yılanın kendisi için zehirli olduğunu sezer. Kedi, yılana yaklaşmaz; çünkü yılanın ona yaklaşmasını bekler ki hamlede bulunması daha kolay olabilsin.

Çevre ve doğa yeşil olduğu için kediler psikolojik olarak bunu akıllarına kaydeder ve doğanın renginde bir canlı gördüğünde dikkatli davranır. Haliyle yılan da yeşil renkte olduğu için avcılık duygusu ile onu alt etmek ve kurcalamak ister. Hatta salatalık uzun, kalın ve yeşil renk olduğu için kediler salatalığı yılan zannederek korkarlar. Yılan zehirli olsun veya olmasın, kediye temas ettiğinde kedi korkabilir ve savunmasız kalacağı için yılan tarafından yakalanabilir. Yılanla karşılaşma olasılığınız ne kadar düşük olsa da yine de ormanlık ve köy gibi yerlerde yılan sayısı çok fazla olduğu için o bölgedeki kedileri korumalısınız.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?