Kedilerin komik hallerinden bir tanesi salatalık gördüğü andır. Peki, kediler neden salatalıktan korkar? merak edenler için yazımızda bahsettik.

Kediler dünyanın en tatlı canlılarından biridir ve her haliyle bizi güldürmeyi başarıyorlar. Kedi sahibiyseniz, onu severken bile kendinizden geçtiğinize ve mıncıklamak için doğru zamanı beklediğinize eminiz. Kedi bulunan evlerde, diğer evlerden daha huzurlu ve pozitif dakikaların geçtiğini biliyoruz. Evinizde bazı eşyalar, kedinize farklı gelebilir veya ne olduğunu algılamak için sürekli ona dokunmak isteyebilir. Bazı eşyalarda tam tersi olarak kediye korkunç gelebilir ve aniden görünce kendisine yapılan tehdit gibi algılayarak ortamdan uzaklaşabilir. Kediler korkunca ani tepkiler verdiği için o anda canını acıtabilir veya ani davranış problemleri de yaşayabilir.

Kediler çok hassas hayvanlar oldukları için en basit şeyde psikolojileri bozularak depresyona girmeye eğilimlidirler. Evinize kedi almadan önce veya yeni kedi sahibiyseniz, tüylü dostunuzun korkacağı veya tehdit olarak algılayacağı ürünlerden onu uzak tutmalısınız. Mesela kedilerin en çok korktuğu şeylerden biri salatalıktır. Kediler neden salatalıktan korkar? sorusunu hepimiz soruyoruz ve merak ediyoruz. Hatta salatalığın ne gibi tehdit oluşturacağını düşünerek, kedilerin neden korktuğunu ve salatalık görünce apar topar kaçtıklarını algılamaya çalışırız. Gelin, hep beraber aklımızdaki soru işaretlerinin cevaplarını bulalım.

Kediler Salatalıktan Neden Korkar?
Kediler Salatalıktan Neden Korkar?

Kediler Salatalıktan Neden Korkar?

Kedilerin içgüdüsünde avcılık ve kendini dış tehlikelere karşı koruma eylemi vardır. Dikkatini çektiği herhangi bir şeye karşı tüylerini kabartır ve uzun süre onu izler. En ufak bir harekette aniden korkar ve refleksleri güçsüz olduğu için kaçarken kendilerine zarar verebilirler. İnternette veya diğer sosyal medya mecralarında kedilerin yakınına salatalık konulduğu zaman verdiği tepkiler bizi hem şaşırtıyor hem de güldürüyor.

Kediler niye salatalıktan korkar? diye sorarsak, salatalığın rengi yeşil ve orta kalınlıkta olduğu için onu yılan gibi görüyorlar ve korkuyorlar. Kediler, yılanları hayatlarını tehdit ediyor olarak gördükleri için yılandan veya yılan görünümlü her şeye tepki vererek korkarlar. Diğer bir nedeni ise kediler çevredeki atmosferin ve salatalığın rengini aynı olarak ilişkilendirdiği için salatalığı da çevredeki tehlike olarak algılar.

Kedileri Neden Salatalık İle Korkutmamalıyız?

Salatalıktan korkan kediler hepimizi çok güldürse de o an kedinin psikolojisini de göz ardı etmemeliyiz. Kediler çok narin ve hassas oldukları için genellikle onu tehdit ediyormuş gibi düşünen nesnelerden korkabilir. Kedinin yanına veya arkasına salatalık koyduğunuzda gördüğü an yılana veya çevredeki tehditlerden birisi zannettiği için aniden zıplayacak ve kaçacak delik arayacaktır. Saklandığı yerden saatlerce çıkamayabilir veya korkunun etkisinden dolayı yemek bile yiyemeyebilir.

Tam o anda kedinizin kalbine elinizi koyarsanız, çok hızlı attığını ve yüz ifadesinden çok korktuğunu anlayabilirsiniz. Kediler salatalıktan korkar mı? konusunun gerçekten doğru olup olmadığını test etmek isteyen kişiler, kedilerine salatalığı yaklaştırarak onu korkutuyorlar. Bu son derece yanlış bir harekettir ve kedi bir anlık korkup zıpladığı için hem canını acıtabilir hem de sürekli tekrarlanırsa psikolojisi bozulabilir. Nihayetinde fobisi olan insanların üstüne nasıl gidilmemesi gerekiyorsa, aynı şekilde kasten kedilere salatalık yaklaştırılmamalı.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?