Kedi severler ve sahipleri kediler yıkanır mı? ve kedi nasıl yıkanır? konularını merak ediyor. Bu yazımızda yavru ve yetişkin kediler için yıkanmaya değindik.

Evde tüylü dostunuz varsa, hayat sizin için çok güzel ve eğlenceli demektir. Kediler davranışlarıyla sahiplerine yaklaşmayı bilirler ve her istediğini kolaylıkla yaptırabilirler. Kedinizin tüylerini severken bir an olsun kedi yıkanır mı? sorusunu içinizden geçirmişsinizdir. Kediler vücuduna değen sudan nefret ederler, fakat yavaş yavaş suya dokunmayı çok severler.

”Kedim suyu hiç sevmiyor” dersiniz, ama musluktan akan suyun altına girerek oradan su içmeye çalıştığını veya su bulunan kaba patilerini sokup oynadığını fark edersiniz. Kedilerin mantığı çok farklı çalıştığı için her şeyin kendi isteğiyle meydana gelmesini isterler. Eğer o yıkanmak istiyorsa bunu mutlaka belli edecektir, fakat istemiyorsa sadece küçük su birikintisiyle oynayıp en ufak su damlasından korkacaktır.

Kedinizin yeterince temiz olmadığını veya onu yıkamanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Bazı kedi sahipleri, tüylü dostunun sürekli yıkanması gerektiğini düşünür ve kediler ne sıklıkla yıkanır? diye araştırır. Bu düşüncenin son derece yanlış olduğunu da belirtelim. Peki, kedi ne zaman yıkanır? yavru kediler yıkanır mı? gibi soruların cevabını detaylıca öğrenelim.

Kediler Yıkanır mı?

Kediler titiz hayvanlar olduğu için tüylerinin ve vücudunun temiz olmasına çok önem verirler. Kedilerin dili antiseptik (hastalıkları veya mikropları yok etmeyi sağlar) özelliktedir ve kendilerini ayrıntılı şekilde temizleyebilirler. Tuvalet işlemi bitince, dışarıdan eve gelince veya üzerine herhangi bir eşya değse bile hemen kendilerini temizleme ihtiyacı duyarlar.

Hatta kedilerin vücudunda bir sorun oluştuğunda o bölgeyi yalayarak dilindeki antiseptik yapısı sayesinde kendini hemen iyileştirebilir. Sahip olduğu dil yapılarından dolayı aksi durumlar haricinde kediler yıkanmamalıdır! Ayrıca yavru kedi yıkanır mı? sorusu da çok merak edilenler arasındadır.

Yavru kediler, yetişkin kediler göre çok hassas ve narin oldukları için onların korkacağı veya kendilerini streste hissedecek bir harekette bulunmamalıyız. Yavru kedilerde tıpkı yetişkin kediler gibi kendini temizleyebilirler. Eğer yavru kedinizin bazı bölgeleri kirliyse, yıkamak yerine yumuşak ve ıslak bez yardımıyla silebilirsiniz. Bizim yıkanma anlayışımız su ve temizleme ürünleri olsa da, kedilerin yıkanma anlayışı ise kendi dilleridir.

Kedi Nasıl Yıkanır?
Kedi Nasıl Yıkanır?

Kediler Ne Zaman Yıkanır?

Yetişkin ve yavru kedilerin yıkanmaması gerektiğinden bahsettik. Peki, kediler hangi durumlarda yıkanabilir? Kedinizde egzama, mantar vb. gibi cilt hastalıkları varsa veterineriniz ilaç uygulamasından sonra kedinizin yıkanması gerektiğini söyleyebilir. Bu tarz sağlık sorunları meydana gelirse mecbur kedinizi yıkamalısınız.

Hatta veteriner kedinizin çok kirlendiğini ve banyo yaptırmanızı söylerse de yıkayabilirsiniz. Evde veya dışarıda gezerken kedinizin üzerine zehirli madde dökülmesi, çamura basması/düşmesi veya kirli maddeler yapışması gibi durumlarda mecburi olarak yıkamak zorunda kalabilirsiniz. Saydığımız maddeler haricinde kedinizi yıkamamalısınız.

Kediler Nasıl Yıkanır?

Tüylü dostunuzun başına yukarıda saydığımız durumlardan biri geldiyse mecbur yıkamak durumunda kalabilirsiniz. Kedi neyle yıkanır? diye sorduğumuzda, kesinlikle normal şampuan ve sabunla yıkamamalısınız. Bu gibi ürünler kullandığınızda kedinizin tüy kalitesini düşürür ve sağlığını olumsuz hale getirebilir. Kedi şampuanı temin ederek, miktarını az tutacak şekilde ılık suyla beraber kedinizi yıkayabilirsiniz.

Kuyruğu, gövdesi, patileri ve karın bölgesine narin hareketlerle masaj yaparak kedi şampuanını uygulayın. Daha sonra tüylerinin arasında şampuan kalmaması için iyice duruladığınızdan emin olmalısınız. Bu aşamada son derece sakin ve şefkatli davranmaya özen göstermelisiniz. Kedinizin kendini rahat hissetmesi için yumuşak ve alçak ses tonuyla banyosu bitene kadar onunla konuşmalısınız.

Bazı kedi sahipleri, kedi ne ile yıkanır? diye araştırarak, kedi yıkama filesi temin ediyorlar. Kedinizi yıkarken kedi yıkama filesini kullanmanızı önermiyoruz. Bu durum onun psikolojisine büyük etkide zarar verebilir. Banyonuz bittikten sonra yumuşak bir havluyla sararak kurumasını bekleyebilirsiniz.

Yavru Kedi Yıkanır mı?
Yavru Kedi Yıkanır mı?

Yavru Kedi Nasıl Yıkanır?

Yavru kedi yıkama konusunda son derece dikkatli olmalısınız. Yavru kediler çok hassas ve küçük oldukları için herhangi bir sert el hareketinizde onu incitebilirsiniz. Yavru kedinizi saydığımız durumlardan ötürü yıkamanız gerekiyorsa, yavru kedilere özel şampuan temin etmelisiniz. Şampuanı kedinin gözüne ve kulaklarına gelmeyecek şekilde önce sırt bölgesinden, karın bölgesine olacak şekilde nazikçe ovalayın.

Bebek kediniz ne kadar suda kalırsa, o kadar endişeleneceği için nazik ama hızlı olmalısınız. Yavru kedinizin başına su tutmayın, onun yerine elinize bir miktar su alarak kafa bölgesini temizleyebilirsiniz. Yavru kedi ne zaman yıkanır? diye sorarsak, sadece gerçekten yıkamanız gereken durumlarda yıkamalısınız. Onun dışında yıkamanızı önermiyoruz.

Kediler Yıkanır mı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kedilerin yıkanmasıyla alakalı insanların kafasında birçok soru işareti kalıyor. Sizler için sıkça sorulan soruları cevapladık.

 1. Kediler kaç aylıkken yıkanır?

  Yukarıda bahsettiğimiz durumlardan birisi başınıza geldiyse 3 aylıktan büyük kediyi yıkayabilirsiniz. Yetişkin kediyi yıkamanız için herhangi yaş aralığına gerek yoktur.

 2. Kediler kaç günde bir yıkanır?

  Aksi durumlar haricinde (veteriner isteği, ilaç kullanımı, üstüne bir şey dökülmesi veya yapışması vb.) kedilerin yıkanmasını önermiyoruz.

 3. 2 aylık kedi yıkanır mı?

  2 aylık kedinin yıkanmasını önermiyoruz. Kendi tüylerini ve vücudunu kendi başına temizleyebilir.

 4. Yavru kediler ne zaman yıkanır?

  Mecbur kaldığınızda 3 aylıktan büyük kediyi yıkayabilirsiniz.

 5. Kedi dalinle yıkanır mı?

  Kedi şampuanı mevcut değilse; dalin şampuanlar, diğer şampuanlara göre daha masum olduğu için yıkanabilir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediler Yıkanır mı? Kedi Nasıl Yıkanır?".
 • Anonim

  Kedim bembeyaz ayakları hemen kirleniyor evi temiz tutuyorum fakat yine de kirleniyor patilerinde kakası kalıyor ve bazen tırnaklarının arasında kalıyor. Mecbur ayaklarını yıkıyorum kedi şampuanıyla bir sorun olur mu? Kedim hasta olur mu acaba??? sevgiler

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhaba, beyaz kediler ev ne kadar temiz olursa olsun kirlenebilir. Yıkamak yerine ıslak bez ile patilerini silebilirsiniz. Silince patilerinden kirler çıkmıyorsa, yıkamanızda herhangi sorun yoktur. Yıkadıktan sonra patilerini iyice kuruttuğunuz zaman sorun olmaz 🙂