Kedilerin sevdiği birçok farklı hareket vardır. Okşanma ise sevdikleri hareketlerin başında gelir. Kediler neden okşanmayı sever?

Kedilerin ilgi delisi, oyuncu ve çocuk dostu olduğu bilinen gerçekler arasındadır. Özellikle ev kedileri, hem eve başka bir hava katar hem de yalnız insanlar için mükemmel bir arkadaş olabilir. Her canlıda olduğu gibi kedilerde de sevgi ve ilgi görmek ön plandadır. Kediler sahipleri ile zaman geçirmek, onlarla oynamak kadar okşanmaktan da büyük keyif duyarlar. Sahipleri tarafından zaman zaman okşanmayan kediler, kendilerini yalnız ve sevgisiz hissederler. Bu nedenle de hırçın, saldırgan tutumları olabilir.

Okşamak, kedi ve sahipleri arasında bir sevgi bağı oluşturur. İnsanlar okşanmaktan, özellikle saçlarının okşanmasından çok hoşlanır. Sırf bu nedenle kedilerinin de okşanmaktan keyif alacağını düşünerek onları sıklıkla okşarlar. Fakat okşanmak, kedi için sembolik bir anlam ifade edebilir. Okşanma hareketi kedilerin bazıları için başka kediler tarafından temizlenmek, bazı kediler için de zannediyoruz ki sürtünmek demektir.

Kediler, tez canlı hayvanlardır. Bu sebeple pek çok kedi, sahiplerinin kendiliğinden gelip onu okşamasını bekleyemez. Onlar sahiplerinin yanlarına gidip önünde ters dönerek ya da kucaklarına atlayarak kendilerini okşamaları için çaba gösterirler. Bu tür davranışlar, her zaman önemli bir anlam ifade etmez; sadece sahip ve kedi arasında bir bağ oluşturan, her iki tarafı da mutlu eden bir hareket olabilir. Okşama eylemi genel olarak sahip tarafından başlatılır. Fakat kedi nereden okşanmak istediğini bilir. Bu nedenle dönerek sahibine gerek gerekse farklı hareketler yaparak nereden okşanmak istediğini gösterir. Minik melekleriniz bazı yerlerinden okşanmaktan hiç hoşlanmazlar. İstemediği yerden okşamak, kedinizi keyif vermekten daha çok sinirlendirebilir.

Kedi Okşamak: Kediler Neden Okşanmak İsterler?

Kedilerin okşanmaktan büyük keyif aldıkları doğrudur. Ancak bu eylemi yalnızca keyif aldıkları için yapmazlar. Okşanmak, kedilere göre sahipleri ile aralarındaki enerjiyi de güçlendiren bir ritüeldir. Bilim adamlarının bazıları, kedilerin okşanma eylemi ile kokularını sahiplerinin üzerinde bırakmaya çalıştığını düşünüyor. Kediler, çok zor hissedilen hafif bir kokuya sahiptir. Ancak sahipleri kediyi okşadıklarında bu koku otomatik olarak ellerine bulaşacaktır. Elinizi koklayarak sevimli dostunuzun huzur verici kokusunu iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Bu minik meleğiniz için sosyal bir anlam taşımaz. Okşanmanın kediler için sosyal bir anlamı olsaydı, zannediyoruz ki kedimiz sürekli elimizi koklama ihtiyacı duyardı. Elbette ki elimizi koklamak nadiren de olsa kedimizin yaptığı bir harekettir. Fakat minik meleklerimiz bu eylemi devamlı bir davranış haline getirmezler. Okşama ritüelinin sosyal önemi, fiziksel temas boyutunda daha fazla olabilir.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

A comment was made on "Kedi Okşamak: Kediler Neden Okşanmak İsterler?".
  • Furkan Özdamar

    Kedilerin kuyruk sokumuna bastırarak sakinleştirmek gibi bir moda çıktı acaba bunun zararı var mıdır kediye sinirsel bir probleme yol açabilir mi? teşekkür ederim şimdiden.