Kedi maması alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kedi maması seçimi neye göre yapılmalıdır? Tüm sorularınızın cevabı.

Kediler, evlerimizin vazgeçilmez sahipleridir. Özellikle çocuk olan evlerde çok sevilen kediler, sahiplerine olan bağlılıkları ve sevgiye muhtaçlıkları ile bilinirler. Evlerinize girdikleri andan itibaren ortama bambaşka bir hava katan bu meleklerin her biri farklı şekillerde beslenirler. Biz insanlarda olduğu gibi kedilerde de farklı vitamin ihtiyaçları vardır. Bu nedenle mama seçerken minik meleğinizin hangi besinlere ihtiyaç duyduğunu bilmeniz gerekir.

Kedi mamaları, onların yeterli besinleri alabilmeleri için özel olarak hazırlanmıştır. Minik dostlarınızın doğru bir şekilde beslenmeleri, sağlıklı olmaları ile orantılıdır. Bu nedenle, sağlıklı bir kedinin birçok besin maddesine ihtiyacı vardır. Kedinize mama seçerken işinde deneyimli bir veteriner yardımı almanız, kedinizin sağlıklı beslenebilmesi açısından oldukça önemlidir. Bununla beraber mama seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunları bilirseniz, kediniz için en uygun mamayı seçebilirsiniz.

Kediler için iyi bir mama bulmak çok daha zordur. Onlar, bozulan bir gıdanın ya da kalitesi düşük olan besinlerin tadını biz insanlar da dahil olmak üzere pek çok canlıdan çok daha iyi algılarlar. O yüzden, üretiminde katkı maddesi en az olan ve son kullanım tarihi en uzun olan mamalar tercih edilmelidir. Kedi mamaları, paketleri açılmadığı sürece içerisindeki koruyucu maddelere göre 2 ya da 3 yıl taze kalabilir. Ancak, paketi açılan her mama, en fazla 2 ay içinde tüketilmek zorundadır. Mamaların tazeliğini anlayabilmek için onları izlemek ve dinlemek yeterlidir. Mama kalitesinin nasıl olduğunu kedimizin hareketlerinden rahatlıkla anlayabiliriz. Sevimli dostumuz, mamayı yemeyerek ya da heyecanla yiyerek bizlere mama hakkında bilgi verecektir. Kediler, bu hareketleri ile mama kalitesini satıcıdan çok daha iyi anlatırlar.

Kuru kedi maması: Kedi mamaları arasında en fazla karşımıza çıkan türlerden bir tanesi de kuru mamadır. Kuru kedi mamaları, kedi sahiplerinin sıklıkla tercih ettiği bir üründür. Kuru kedi mamaları, kedilerin sağlığı açısından pek çok avantajı da içerisinde barındırmaktadır. Son derece pratik olan kuru mamalar, hangi ortamda olurlarsa olsunlar zorluk yaşanmadan tüketilebilirler. Ayrıca kuru mamaların minik meleğinizin diş sağlığına da faydalı olduğu bilinmektedir. Kuru mamalar, yaş mamalara oranla daha uygun fiyatlıdır. Bu sebeple, sokak kedilerine de hayvan severler tarafından çoğunlukla kuru mama verilmektedir. Bu ürünler kolay kolay bozulmazlar. O nedenle kediler için sağlıksız bir durum söz konusu değildir.

Kedi Maması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaş kedi maması: Sevimli dostlarımızın severek tükettiği bir diğer mama da yaş mamadır. Kedilerin su ihtiyacının büyük bir kısmını da karşılayan yaş kedi maması, kendi içerisinde kediler için pek çok avantaj barındırmaktadır. Bu mamalar, sağlık açısından çok tercih edilirler. Doğal besinlere yakın oranlara sahip olan yaş kedi mamalarının içeriğinde %80 oranında su bulunur. Bu sebeple özellikle az su tüketen kediler için çok fazla tercih edilmektedir. Doğal besinlere yakın oranlarda besinlerin yer aldığı yaş mamaların sindirimi kediniz için oldukça rahattır. Yaş mamaların kuru mamalarla karşılaştırıldığında besin değerinin çok daha yüksek olduğu görülmüştür. Minik dostunuza yaş kedi maması yedirerek sağlıklı bir yaşam için gerekli olan tüm besinleri onun için sağlamış olursunuz. Bu mamaların kuru mamalarla karşılaştırıldığında çok daha lezzetli olduklarını görebilirsiniz.

Kedimi Beslerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Meleğinizin beslenmesine yeteri kadar dikkat etmezseniz, onların yaşamlarına sağlıkla devam etmesi için üzerinize düşen görevi yapmamış olursunuz. Bu sebeple son derece hassas olan miniklerimizin beslenmelerinde gerekli olan hassasiyeti göstermeniz gerekir. Kedinizi beslerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini şöyle sıralayalım:

Yaş faktörü:

Kedinizde mama seçimi için yaş faktörü büyük önem taşır. Yeni doğmuş bir kedi için farklı besin metotları uygulamanız gerekirken; yetişkin kediler için de farklı besin metotları uygulamanız gerekecektir.

Sindirim sistemi:

Meleklerinizin sindirim sistemindeki diğer organları ve bağırsakları da onun sağlığında büyük bir rol oynar. Onların sağlığını koruyabilmek için beslenmelerine önem vermek gerekir. Bu yüzden neden ne olursa olsun asla yediğiniz yemeklerin artıkları verilmemelidir.

Besin kalitesi:

Düzenli olarak tükettiğiniz besinlerin kalitesinden emin olabilirsiniz. Ancak, sizler için kaliteli olan bir besin kedinize aynı etkiyi yapmayabilir. Bu sebeple yediklerinizden onlara vermek yerine, kedilere özel olarak hazırlanan mamaları tercih etmeniz, olası sağlık sorunlarını yaşamamaları açısından büyük önem taşır. Bu noktada veterinerinizden yardım almanız en doğru çözümdür.

Kedi Maması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi besleyen bireyler, kedi mamalarını ve içeriğini merak ediyorlar.

Onlarca kedi maması olduğu biliniyor. Her kedi maması da birbirinden farklı içerikler taşıyor. Kedi maması seçiminde Kedinin hangi ırktan olduğu, Kedinin yaş aralığı, Kedinin kısırlaşıp kısırlaşmadığı, Kuru ya da yaş mama kullanımı ve Kedinizin damak zevki doğrultusunda farklılıklar faktörleri büyük önem taşıyor.

Bu faktörlerin tamamı, kedi maması çeşitliliğinde önemli rol oynar. Sizler de, minik meleğiniz için en uygun olan mama seçimini yaparken, kedinizin özelliklerini göz önüne alarak en doğru tercihi yapabilirsiniz. Kedi sahipleri, mama seçerken genelde ucuz yollu mamaları seçmeye çalışıyor. Ancak ucuz mamaların kaliteden daha uzak mamalar olduğunun bilinmesi gerekiyor. Biraz daha fazla paranın cebinizde kalması için kedinizin sağlığı ile oynayacak türden mamalar seçmeniz, aslında çok daha büyük meblağlar ödemenize sebep olabilir. Sağlık sorunu yaşayan miniğinizin veteriner masrafı mamaya vereceğiniz para ile karşılaştırıldığında çok daha fazla olacaktır. Bununla beraber onların da bir canlı olduğunu ve sizin kadar onların da lezzetli ve besin değeri yüksek yiyecekleri yemeye hakları olduğunu unutmamalısınız. Kedi sahiplenmek, sadece eve almakla bitecek bir sorumluluk değildir. Bu yüzden empati kurmalı ve her ne olursa olsun size yapılmasını istemediğiniz şeyleri küçük dostunuza yapmamalısınız.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedi Maması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler".
 • İsa & Pakize TÜRK

  ALLAH Razı olsun hayvanlara yaptığınız yardımlardan dolayı. Bizim de evde 2 arka balkonumuzda baktığımız 7 kedimiz var. Ayrıca evimizin ön tarafına da diğer sokak kedileri için mama ve şu koyuyoruz. Ama mamalar çok çeşitli. Maddi olarak biraz zorlansak da onlara kötü mama vermek de istemiyoruz. Bize hem onlar için besleyici olan hem de fiyatı uygun olan mama markaları önerebilir misiniz. Teşekkürler.

 • Furkan Özdamar

  Acaba Migros’ta satılan yaşa göre ayrılmış olan mamalar kullanılabilir mi merak ediyorum.

  • Ceren Derya Taşyürek Post author

   Merhaba Furkan bey, marketten beslenme, benim desteklediğim bir tutum değil. Ama elbette maddi duruma göre bizim gibi onların da standartları değişmek zorunda kalabilir. Mecbur kalmadıkça market raflarındaki mamaları ben tercih etmiyorum. Sonuçta gıdanın içeriği de büyük önem taşıyor.

 • Alperen

  Yazınız gayet açıklayıcı olmuş. Kedilerin de bir canlı olduğunu unutmamalı ve empati kurmalıyız. Nasıl ki kendi beslenmemize dikkat ediyorsak onların da beslenmesine dikkat etmemiz gerekmekte. Onlar ihtiyaçlarını söyleyemiyorlar bu yüzden dediğiniz gibi kediler sadece sahiplenmekle bırakılmamalı, temel ihtiyaçları karşılanmalı ve bir sorunları olduğunda onlarla ilgilenilmelidir.