İnsanların böreğini ve yemeğini yaptığı, harika bir besin olan ıspanak kediler için zararlı olabilir mi? Kediler ıspanak yer mi? Beraber bakalım.

Kedilerin ıspanak yemesi hakkında hem ‘’evet’’ hem de ‘’hayır’’ diyebiliyoruz. Çünkü genelde kediler tarafından tüketilen hem de sevilerek tüketilen ıspanak, aynı zamanda kedilerin böbrekleri ile alakalı sorunlara yol açabilir. Bilindiği gibi kediler etobur sınıfına girer ama bu ot yemeyeceklerı anlamına gelmez. Hatta kediler için tek tip beslenme bir süre sonra zararlı olacaktır. Bu yüzden sebze desteği de sağlamak, kedilerin sindirim sistemi için yararlıdır.

Kediler ıspanak yer mi diye birine sorsak muhtemelen ‘’biz bile yemiyoruz’’ cevabını alabiliriz. Fakat ıspanağın faydalarını saymakla bitiremeyeceğimizi bildiğimiz için, bu cevabı duymamış kabul ediyoruz. Ispanağın pek çok vitamini içerisinde barındırması, lif açısından zengin olması ve bu gibi özellikleri onu, oldukça tercih edilebilir bir seçenek olarak sunmuştur.

Ispanağın Kediler İçin Yararları Nelerdir?

Kediler için ıspanak genel anlamda faydalı bir sebzedir. Herhangi bir sağlık problemi olmayan bir kedi için ıspanak; içerisinde pek çok vitaminin bulunduğu bir hazinedir. Çünkü ıspanağın içerisinde; kalsiyum, fosfor, mangan, A, B, C, E, K vitaminleri, bakır, demir, potasyum ve folat bulunur. Aynı zamanda ıspanak, lif açısından da zengindir. Bu özellikleri ıspanağı kediniz için oldukça sağlıklı kılmaktadır.

Ispanak konusunda aksi bir düşüncenin oluşmasının nedeni ise ıspanağın içerisinde bulunan oksalat adındaki moleküldür. Bu molekül idrar ve böbrek taşına dönüşüp zarar verici nitelikte olabilir. Eğer kedinizin böbrekleri ile alakalı bir problemi varsa ıspanak vermemeniz daha sağlıklı olacaktır. Genel itibari ile oldukça faydalı olan bu ürün, bir süre sonra kediniz için zararlı bir hal alabilir.

Kedinizin böbrekleri ile alakalı bir sorununun olup olmadığını öğrenmek için bir veterinere başvurabilir ve onun tavsiyesi ile ıspanak tüketimine başlatabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta şudur: Daha büyük bir probleme yol açmaması için böbrek problemi olan kediler için ıspanak çok tavsiye edilen bir besin değildir.

Kediler Ispanak Sever mi?
Kediler Ispanak Sever mi?

Kediler İçin Ispanak Gerekli Midir?

Kediler kuru mama ile beslenmelidir ancak bazı noktalarda kedi sahipleri, hazır mamadan çıkıp evde kendilerinin de hazırlayabileceği ürünler tercih etmek ister. Bu bağlamda sebze ve meyve güzel tercihler olacaktır.

Kedilerin ıspanak yemesi elzem değildir ama illa bir sebze yiyecekse ıspanak yemesi önerilir. Kedinizin bir bağırsak problemi yoksa rahatlıkla ıspanağı tercih edebilir ve kedinizin beslenme rutinine ekleme yapabilirsiniz. Taze, iyi temizlenmiş ve bol su ile yıkanmış bir ıspanak ile oldukça sağlıklı ve besleyici bir öğün elde edebilirsiniz. Ispanak ancak bu bağlamda kediniz için, gerekli sayılabilecek bir seçenek oluşturacaktır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer husus şudur: Kedinize ya da köpeğinize kuru mama dışında başka bir besin vermeden önce mutlaka veteriner hekime danışmalısınız. Hekiminiz gerekirse kan tahlili yapmalı, kedinizin bu besini alıp almayacağına karar vermelidir.

Kediler Ispanağı Nasıl Yer?

Kedi ıspanak yiyebilir mi sorusunun ardından, ıspanağın nasıl yiyebileceği sorusu akıllara gelir. Önemli olan, kedilerin ıspanağı kumsuz, çamursuz, tarım ilaçsız bir şekilde tüketmesidir. Bunun için de ıspanağı iyi bir şekilde yıkamalısınız. İyi yıkanmamış sebzeler insanlarda olduğu gibi, hayvanlarda da oldukça zararlı etkilere yol açabilir.

Peki ıspanak nasıl yıkanır? Bunun için en iyi yöntem karbonatlı soğuk suda ıspanakları beş dakika bekletmek, daha sonra karbonattan ve kalan kumdan arındırmak için iki kez daha suda bekletip yıkamaktır. Ispanak, akan sudan yıkanacak bir sebze değildir. Bekletme yöntemi kumu, karbonat ise tarım ilacını atar. Bu şekilde yıkanan ıspanağı kedilerinize özel hazırlayacağınız yemeklerde kullanabilirsiniz. Ama kesinlikle evde yapılan içine soğan, sarımsak ve baharat giren, limon sıkılan yemekler kediye verilmemelidir. Ispanak ne kadar faydalı da olsa soğan, sarımsak, baharat ve limon da bir o kadar zehirlidir.

Seçilen ıspanağın taze olmasına dikkat edilmelidir. Kedilerin yemesi için ıspanak körpe olabilir ama asla içi geçmiş olmaz. Bu durum genel anlamda hayvanlar için ayrılan her yiyecek için geçerlidir. Kediler de köpekler de insanın yemediği şeyi yememelidir. Onlar da insanlar ile aynı şeyi paylaşacak kadar değerlidir. Bu bakımdan eğer illa ıspanak yiyeceklerse onlara özel bir yemek yapmalıyız; kendimizin yaptığı yemekten kalanları ona vermemeliyiz.

Kediler Ispanak Dışında Hangi Sebzeleri Yer?

Kediler, etobur bir yapıda olsalar da sebze ve meyve tüketebilen hayvanlardır. Burada sebzelerin doğru seçilmesi, iyi temizlenmesi ve meyvelerin şeker miktarlarından dolayı küçük porsiyonlarda sunulması gerekir.

Kedilere verilecek sebzeler söz konusu olduğunda ıspanak iyi bir tercihtir. Buna ek olarak kediler balkabağı, yeşil fasulye, bezelye, karnabahar, havuç gibi sebzeleri de severek tüketmektedir. Bu sebzeler yine güzelce yıkanıp, onlara özel mama tariflerine ölçülü bir şekilde eklenip sunulmalıdır. Ispanakta olduğu gibi, diğer sebzelerin de taze olarak seçilmesi gerekir.


Peki, sizin kediniz en çok hangi sebzeyi seviyor? Hangi sebze onu sizce daha mutlu ediyor. Siz ona evde içinde sebzenin de bulunduğu bir yaş mama hazırlıyor musunuz? Yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz!

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Evde üç dışarıda onlarca kedi annesiyim. En büyük kedi kızım beş yaşına doğru geliyor. Evde iki erkek kedim bir kedi prensesim, ben ve eşimle musmutlu bir hayat sürüyor. Elimden binlerce kedi geçti, çok kişinin kedi sahiplenerek hayatlarını olumlu yönde değiştirdim. Miyavliyo, kedilerini evladından ayırmayan herkese seslenmem için çok iyi bir fırsat ❤️ En doğru bilgiyi ve deneyimimi aktardığım içeriklere yorum yaparak katkıda bulunabilir, sormak istedikleriniz sorabilir ve araştırmamı istediğiniz konuları yazabilirsiniz.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kediler Ispanak Yer mi?" için yapılan yorum;
  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
    Anonim

    Kedim ıspanak suyu içti, 1-2 saat sonra yediklerini kustu 🙁