Bugünkü yazımızda kedi kumunun kullanımı ile ilgili bilgiler paylaşacağız. Kedi kumu nasıl kullanılır? Sorumuzun cevabı yazımızın içinde…

Piyasada tercih edebileceğiniz pek çok kedi kumu türü ve çeşidi vardır. Markasına ve türüne göre kumlar farklı özellikler ve kalitede olabilir. Kedinizi en iyi siz tanıdığınız için en doğru kumu seçerek ona yardımcı olabilirsiniz. Kedi kumu doğru bir şekilde kullanıldığında hem kedimiz hem de kendimiz için sağlıklı ve hijyenik bir ortam sağlayabiliriz. Kedi kumu nasıl kullanılır? konusu önemli olduğu için onların tuvalet ihtiyaçlarını rahatça gidermesi için doğru kum ve kum kabını tedarik etmeniz gerekir. Sonrasında kumun doğru şekilde kullanımı, kum ve kum kabının temizliği gibi konulara da dikkat etmek gerekir.

Kedi kumu kaliteli içerikli olarak seçilmeli, kedi kabı da kedinizin konforlu bir şekilde tuvalet gereksinimini sağlayabilecek özellikte olmalıdır. Kedinizin tuvaletini rahatça yapması için özel bir alan yoksa tuvalet kabının kapalı olması daha iyi olacaktır. Hem kedinizin mahremiyetini koruması hem de kötü kokuların etrafa yayılmasını önlemek için kapalı kedi tuvalet kapları idealdir. Kedi kumu ve kabını doğru bir şekilde seçtikten sonra kedi kumunu nasıl kullanacağız? ayrıntılarıyla öğrenelim.

Kedinizin Kum Miktarını Ayarlayın

Kedi kumu nasıl kullanılmalı sorusunun yanıtı olarak kum miktarını doğru bir şekilde ayarlamak diyebiliriz. Kediniz tuvalet gereksinimini rahatça yapabilmesi için ideal oranda kuma ihtiyaç duyacaktır. Tuvalet kabına ne kadar kum konur? diye düşünürsek, kum kabının 7 ya da 8 cm civarına kadar kum konulması tavsiye edilse de bu oran kedinizin beklentilerine göre değişebilir. Bazı kediler kumla oyalanmayı ve eşelenmeyi severler. Bu kediler için bu oran iyi olabilir. Ancak fazla kumdan rahatsız olan kediler de vardır. Kediniz kum kabındaki kumları dışarı atıyorsa, kum seviyesi fazla demektir. Kumun miktarını azaltarak kedinizin rahat hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

Kedi Kumu Nasıl Kullanılmalı?
Kedi Kumu Nasıl Kullanılmalı?

Kedi Kumunun Değişim Zamanı

Kedinizin kumunu hangi aralıklarla değiştirdiğiniz doğru bir şekilde kullanılması açısından önemlidir. Kediler son derece hijyeni seven temiz hayvanlardır. Kedi kumu içinde dışkı ya da idrar fazla biriktiyse bundan rahatsız olurlar. Pis bir kaba tuvaletlerini yapmak istemezler. Psikolojik olarak bundan rahatsız oldukları gibi fizyolojik olarak da kedi kumunun temizliğine yeterince dikkat edilmediğinde rahatsız olup hastalanabilirler.

Kedinizin sağlığı için kedi kumu ve ayrıca kedi kumu kabının hijyen ve temizliğinin düzenli aralıklarla yapılması gerekir. Topaklanan kum kullanıyorsanız, maşa veya kürek kullanarak topaklanan kısmı her gün alın ve atın. Azalan kumun üzerine kum ilave edebilirsiniz. Ayda bir defa kumu tamamen değiştirip yeni kum ekleyin. Topaklanmayan kumları haftada bir değiştirmeniz gerekir. Tuvaletin ya da tuvalet kabının çok kötü kokması durumunda da bekleme yapılmamalı hem kap iyice temizlenmeli hem de kum değişimi yapılmalıdır.

Kedinizin sağlığı için kum değişiminin düzenli aralıkları yapılması ve kumunun günlük olarak temizliğine dikkat etmek gerekir. Her gün kum temizliğine dikkat etmek hem kumunun temiz kalmasını sağlayacak hem de kumun değişim süresini uzatacaktır. Kum kaplarını da en fazla ayda bir çamaşır suyu ile güzelce yıkamak gerekir. İdeal temizlik için iki haftada bir yıkanması en iyisidir.


Kedi kumunun nasıl kullanılması gerektiği hakkında siz değerli okurlarımız için bilgilendirici içerikler paylaştık. Bu konuda fikirlerinizi veya düşüncelerinizi paylaşmak için yorumunuzu ekleyebilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?