Kediler fare yer mi, her kedi anne ve babasının merak ettiği bir soru. Kedilerin fare ile bir ilişkisi olduğu gerçek ama amaçları onları yemek mi?

Kediler fare yer mi sorusu herkesin aklına belki de aynı deyimi getirir. ‘’Kedi olalı, bir fare tuttun.’’ Aslında bu deyimden de anlaşılabileceği gibi kediler, fareler ile sadece uğraşırlar. Onları yakalar, oynar, bırakır maalesef de sadece öldürürler.

Fare yemeleri için kedilerin çok aç olmaları, iki ya da üç gün hiçbir şey yememeleri gerekir. Bunun haricinde kediler, fare etini tercih eden hayvanlardan değildir. Doğasında avcılık olan kediler, kendilerince fare yakalama operasyonu yapar ve bundan keyif alırlar. Çünkü bu işi, oldukça iyi şekilde yaparlar. Fareyi avlama sebebi de aç olmaları değil, doğası gereğidir.

Kediler Fare Eti Sever mi?

Kedinin fareyi yemesi denk gelinebilecek olaylardan bir tanesidir ama nadiren olur. Bu iki hayvanın ilişkisi genelde oynama, yaralama, öldürme şeklindedir. Kediler, öldürdükleri fareleri yiyebilen hayvanlardır ancak fare etine, diğer et türlerine olan düşkünlükleri kadar düşkün değillerdir. Zaten iyi beslenmiş olan bir kedi, sokakta ya da bahçede gördüğü bir fare ile sadece zaman geçirir. Ona zarar verir ancak yemesi gerekiyormuş gibi hissetmez. Yani et olarak daha lezzetli etleri tercih eden kediler için fareler, bir seçenektir ancak olmazsa olmaz bir seçenek değildir.

Kediler, içgüdülerinden dolayı avcılık meraklısı hayvanlardır. Bu his onlara sadece bir hayvan görünce gelmez. Genel itibari ile bir şeyin peşinden koşma, bir hedefe odaklanma ve özellikle belirli aralıklarla hareket eden cisimlere karşı duyarlılardır. Fare de bu hedefler içerisinde yer alır.

Kediler Hamster Yiyebilir mi?

Kedinin hamster yemesi konusunda pek çok hayvan sahibi titizdir. Çünkü evde kedinin yanında farklı hayvanlar da beslemek çok doğal bir istektir ve bu hayvanlardan bir tanesi de hamster olabilir.

Hamster ve kedi birbiri ile düşman olacak seviyede bir ilişki yürütürler. Kediler zaten doğalarında olan avcı iç güdüsünü hamstera karşı yansıtır. Hamsterlar ise sakin hayvanlardır. Sevimli ve sakin olan bu hayvanların kedi ile dost olması pek mümkün değildir. Fakat, her kedinin ayrı bir karakteri vardır. Hamster ile kediniz birlikte büyümüşse kediniz ona zarar vermeyecektir. İşin odak noktası kediyi doğru eğitmektir.

Eğer evinizde bir kedi varsa ve hamster da almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle hamster için rahat olabileceği bir yaşam alanı oluşturmalısınız. Kafes kullanımı bu anlamda yanlış olacaktır. Çünkü kediler, patileri ile kafesin tellerinden içeri girebilir. Bu da hamster için güvenlik sorunu ve tedirginlik anlamına gelir. Teraryum seçeneği hamsterlar için daha doğru olmaktadır. Hem kediden koruma tam olarak sağlanır hem de hamster için içerisinde rahat hissedeceği bir yaşam alanına sahip olur. Yine de oldukça dikkatli olunması gereken bir husustur.

Kediler Hamster Yer mi?
Kediler Hamster Yer mi?

Hamster sürekli belirli bir kapalı alanda tutulamaz. Onların da enerji atması gerekir. Bu nedenle hamsterlar, evin içerisinde dolaşabilir ve siz de onunla oynayabilirsiniz. Bu noktada kediniz de bu oyuna dahil olabilir ki olmasını tavsiye ederiz. Kediniz hamster ile ona zarar verecek şekilde oynamaya başlarsa mutlaka onu uyarmalısınız. Burada dikkatli olmalı ve iki hayvanı yalnız bırakmamalısınız. Aksi halde kedinizin avcılık konusundaki marifetlerini görebilirsiniz. Dikkatli olunması gereken bir konudur.

Kediler Fare Yerse Ne Olur?

Kediler fare yerse genel vücut akışında pek bir değişiklik olmaz. Kediler, sadece fare yemiş olurlar. Fare eti ne besin değeri açısından ne de lezzet açısından yüksek bir seyirde değildir. Ancak fareler, pis yerlerde gezen hayvanlardır. Bundan dolayı da pek çok hastalığın taşıyıcısı olabilirler. Kedilerin fareleri yemesi ve farenin taşıdığı hastalıklardan dolayı kedinin zarar görmesi kuvvetle muhtemeldir.

Sıklıkla rastlanmasa da kedinin fare yemesi bir tehlike oluşturur. Bu yüzden de kedilere üzerinde zil bulunan tasmaların takılması oldukça önemlidir. Bahçede gezen kediniz, bu zil ile ses çıkartır ve diğer hayvanlar da bir tehlikenin yaklaştığının farkında olurlar. Kuşlar ve fareler kendilerini bu bağlamda koruyabilirler. Ancak her şeye rağmen kediniz fare yemişse veteriner hekiminize danışmalısınız.

https://www.youtube.com/watch?v=f-Q1lr_uw9w

Kediler İçin Fare Eti Zararlı mıdır?

Kediler için fare etinin zararı bahsettiğimiz gibi, farenin taşıdığı çeşitli hastalıklardan dolayıdır. Bunun kediye geçmesi, elbette bir sorun oluşturur. Bu yüzden hem farenin yaşam alanının korunması hem de kedinin, farenin taşıdığı hastalıklardan etkilenmemesi için önlem alınmalıdır. Sokak kedileri için bu pek geçerli olamasa da genel anlamda ev kedileri, bahçeye indikleri zaman gözetiminiz altında olmalıdır. Bu konuda kedi tasmaları işinizi kolaylaştıracaktır.

Fare eti bir yarar barındırmaz, doyurucu ve besleyici değildir. Kediler sadece yakalayıp, öldürmek ve oynamak için fareler ile kontak kurarlar. Onun dışında kediler için fare eti ağız sulandıran bir lezzete sahip değildir.


Siz de bir kedi fare anınız varsa bizimle paylaşabilir, kediler fare yer mi sorusunun cevabını bir de sizden duymamızı sağlayabilirsiniz. Bu minik aslanlar, eğer sizleri çok severse evinize ya da direkt size can çekişen bir fare de getirebilir. Eğer böyle bir anınız varsa yorumları merakla takip ediyor olacağız.

Article by

Evde üç dışarıda onlarca kedi annesiyim. En büyük kedi kızım beş yaşına doğru geliyor. Evde iki erkek kedim bir kedi prensesim, ben ve eşimle musmutlu bir hayat sürüyor. Elimden binlerce kedi geçti, çok kişinin kedi sahiplenerek hayatlarını olumlu yönde değiştirdim. Miyavliyo, kedilerini evladından ayırmayan herkese seslenmem için çok iyi bir fırsat ❤️ En doğru bilgiyi ve deneyimimi aktardığım içeriklere yorum yaparak katkıda bulunabilir, sormak istedikleriniz sorabilir ve araştırmamı istediğiniz konuları yazabilirsiniz.

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedi Fare Yer mi? Kediler Hamster Yer mi?".
 • Binnur yksl

  Kapının önünde baktığım kedi bana hediye olarak fare getirmiş.. O sıra da beslediğim diğer kedi fareyi görünce mamayı bırakıp fareyi güzelce yedi çok şaşırdım 🙈🙈🙈

 • Anonim

  Dün gece kedim fare yedi, yiyeceğini hiç düşünmezdim. Bir yere bırakır diye düşünmüştüm ama yemiş, fareyi hiç bir yerde bulamadım. Kedime bir şey olur mu?

  • Murat Dinç

   Merhabalar,

   İçerikteki “Kediler Fare Yerse Ne Olur?” alt başlık tam da aradığınız cevabı veriyor aslında, söylenecek her şeyi orada söylediğimiz için bu soruya söyleyecek başka bir şey yok. Kedinize afiyet olsun diyelim, herhangi bir zararı olacağını sanmıyoruz.