❤️ Miyavliyo
En İyi Kedi Tasmaları
En İyi Kedi Tasmaları

En İyi Kedi Tasmaları

En iyi kedi tasmalarını listelediğimiz yazımızda çeşitli türlerde ve özelliklerde kedi tasmalarını inceledik, içerikte kediniz için en iyi tasmayı bulacaksınız.

Kedilere tasma takılır mi takılmaz mı sorusu tamamen ihtiyaca göre şekillenebilecek bir yanıta sahiptir. Kedinizin fiziksel özelliklerine, karakteristik yapısına, bahçede ya da sokakta geçirdiği zamanın sıklığına ve seyrekliğine göre tasma çeşitleri arasındaki tercihlerinizi oluşturmanız en doğrusudur. Her ne kadar kediniz evde yaşıyor da olsa; muhtelif zamanlarda dışarı çıktığınızda; elbette ki umarım olmaz ama, istenmeyen bir durum başınıza gelirse tasma kullanıyor olmanızın avantajını fark etmiş olacaksınız. Hiçbir sorun olmasa dahi tasma kullanmanın oldukça fazla getirisi vardır. Bunlardan en önemlisi de kedinizin dolaşma özgürlüğünü elde etmesine ve bu anlamda bağımsızlık kazanmasına olanak sağlamış olacaksınız.

1. Lastikli Zilli Kedi Tasması

Özellikle işitme engelli ya da başka türlü engeli olan bir meleğin dostuysanız, zilli tasmanın kesinlikle hayat kurtarıcı bir seçenek olduğunu bilmenizi isteriz. İşitme problemi bulunan kediler sizin seslenmenizi ya da diğer uyarıcı sesleri duyamayacakları için; dışarıda, balkonda ve evin içinde kaybolduklarında zilli tasma sayesinde yerlerini çok kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz.

Lastikli Zilli Kedi Tasması
Lastikli Zilli Kedi Tasması

2. Fosforlu Kedi Tasması

Hem kediniz hem siz sosyal bir yaşam tarzını benimsemişseniz fosforlu tasma iyi bir tercih olacaktır. Çünkü bir akşam yürüyüşü esnasında, can dostunuzun da size eşlik etmesini isterseniz belli önlemler almak durumunda kalacaksınız. Özgürlüğün tadını almış miniğiniz fark etmediğiniz kısa bir an içerisinde yanınızdan kaçarsa, onu bulmanız için fosforlu tasma, dikkat çekmesi özelliğiyle size epey yardımcı olacaktır.

3. Yumuşak Deri Kedi Tasması

Yumuşak Deri Kedi Tasması
Yumuşak Deri Kedi Tasması

Yumuşak deri de olsa, genelde hakik ideri olan tasmaların pek rahat olmadığını bilirsiniz. Sürekli kullanımda tahrişlere neden olabileceği gibi; kedinizde rahatsızlık hissi de oluşacağı için ona bu sıkıntıyı çektirmeye asla gerek yok. Eğer ki sadece açık alanlarda ya da yabancı bir ortama girerken kullanacaksanız sıkıntı teşkil edeceğini düşünmüyorum. Ancak uzun vadede, şık bir görüntüsü olsa da yumuşak deri kedi tasmalarının miniğiniz için keyifli bir deneyim olamayacağı kesin.

4. Kumaş Kedi Tasması

Kullanımında sağlığa zararı olabilecek bir ham maddeden üretilmemiş kumaş kedi tasmaları elbette en fonksiyonel olanlarıdır. Zira kumaşın alt kısmında likralı bir lastik vardır ve bu lastik sıkmalara, boğulmalara karşı ciddi bir engel teşkil eder. Sadece bu sebepten bile, mutlaka bir tane de kumaş tasma edinmenizde fayda var.

5. Sakinleştirici Özellikli Tasma

Sakinleştirici Özellikli Tasma
Sakinleştirici Özellikli Tasma

Huzursuz ya da travmatik bir geçmişi olan kedilerdeki agresyon nedeniyle tasma kullanmak durumundaysanız; sakinleştirici etkisi bulunan bir tasma deneyebilirsiniz. Ancak tabi ki bu tasmalar bazı kimyasal bileşenler içerdiğinden dolayı, kullanmadan önce uygunluğu noktasında veterinerinize danışmanız doğru olur.

Kedi Pire Tasmaları

1. Bitkisel Pire Tasması

Bitkisel Pire Tasması
Bitkisel Pire Tasması

Minik patinizi kontrol edilmesi zor pirelere karşı korumada etkili ve kedinizin sağlığına da uygun bir tasma arıyorsanız; bitkisel içerikli kedi tasması denemelisiniz. Üstelik sanıldığı gibi kötü bir koku ya da dokuda değiller. Sadece dışarı çıkacağınız zaman, kedinizin boynuna takmanız yeterli. Tamamen bitkisel olanlarını suya temas ettirmemeniz öneriliyor. Kullanımın ardından, prens / prensesin boynundan çıkardıktan sonra açık havada birkaç saat bırakmanız yeterli olacaktır.

2. Yarı Bitkisel Pire Tasması

Genellikle suya dayanıklı, yıkanabilir materyallerden üretilen yarı bitkisel tasmalar da belli denetimler sonrası piyasaya sürülme izni alabildikleri için, onay ve sertifikalara sahip olanlarını rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Bazı bitkilere alerjisi olan afacanlar için tahriş ve kaşınmaları da önleyici içerikte olanlar çok kullanışlı olacaktır. Ayrıca pire ve kenelere karşı da yüksek koruma sağlar. 30 ile 40 cm arası değişen ölçülerde satılan bu tasmalarıi kedinizin boynunda bir parmak boşluk kalacak şekilde bağlayıp geri kalan kısmını kesebilirsiniz.

Kedi Gezdirme Tasmaları

1. Kedi Göğüs Tasması

Kedi Göğüs Tasması
Kedi Göğüs Tasması

Zapt edilmesi zor bir kediye sahipseniz, tıpkı bir köpek gibi onu da daha fazla sarıp sarmalamanız gerekebilir. Bu anlamda kullanıma uygun olarak kedi göğüs tasması tam size göre. Kedinizin boy ve kilosuna göre beden ölçülerini alıp bu şekilde bir tercih yaptığınızda çeşitli renk ve desenlerde tasmalardan seçebilirsiniz. Kedi göğüs tasması kedinizin neredeyse üst gövdesinin tamamını kapladığından ve bir köpek tasması gibi diğer ucunda da ipi olduğundan, gittiğiniz her yerde güvenli bir gezinti yapmış olacaksınız.

2. Reflektörlü Kedi Tasması

Reflektörlü Kedi Tasması
Reflektörlü Kedi Tasması

Daha çok araçlarda kullanılmasına alışkın olduğumuz reflektör; yanı yansıtma nesnesi, kedi tasmalarında da oldukça ilgi çekiyor. Saklandığı kuytu köşe bir yerde yaramaz melek onu bulmayacağınızı düşünürken, reflektörlü tasma sayesinde pırıl pırıl parıldayan bir ışık olarak göreceğiniz kedinizin saklambaç oyununa bu sayede son verebilirsiniz.

3. Fularlı Kedi Tasması

Fularlı Kedi Tasması
Fularlı Kedi Tasması

Fularlı tasma; klasik yapıdaki, farklı özellikleri olmayan tasmalarla aynı formdadır. Çoğunlukla kullanım şekli ve özelliği itibariyle, fularlı tasmanın ayrıca bir özelliği yoktur diyebiliriz. Sadece diğer tüm tasmalara göre biraz daha ince ve fazla esnememe dezavantajı ile piyasada bulmak mümkün. Elbette farklı markalarda materyallerine bakarak daha esnek ve yumuşak dokulu olanlarını bulabilirsiniz. Ve tabi ki kabul edelim; patimiz fularlı tasmayla çok havalı görünecek. 😊


İsimli Kedi Tasmaları

1. Kolye Uçlu İsimli Tasma

İsminin yazdığı havai bir choker kolye takmış edasındaki kediniz; sizden tüm rolleri çalacak, buna hazır olun. Genelde deri tasmanın ucuna bir halka ya da yuvarlak başka bir nesne üzerine kedinizin ismini yazdırarak zevkinize göre bir model tercihi yapabilirsiniz. Böylece herkes onun adını, konuşmasına gerek kalmadan öğrenmiş olacak, ne güzel değil mi?

2. Künye Şeklinde İsimli Tasma

Deri ya da başka malzemeler kullanılarak tasarlanan hem rahat hem de sade olan künye formundaki isimli tasmalar pek çok renk seçeneğiyle sizlerin zevkine sunuluyor. Tasmaya bir şerit halinde yerleştirilmiş, kedinizin isminin yazılı olduğu kalıp; sevimli dostunuzun özerkliğini ilan etmesinin somut hali olarak boynunda taşıyacağı güzellikte.

3. İletişim Bilgili Tasma

Meleğinizin olası bir kaybolma riskine karşı, önünde adının yazılı olduğu ancak tasmanın içinde sizin ad soyad ve iletişim bilgilerinizin yazdığı bu tasmalar çok mantıklı bir seçenek olacaktır. Özellikle sıklıkla dışarıda bulunuyorsanız ya da kediniz tuvaletini yapmak için bahçe ve sokak gibi dışarıda olan bir alana çıkıyorsa ne olacağı belli olmaz. Bu nedenle iletişim bilgilerinizin olduğu tasmalar her ihtimali göz önünde bulundurunca iyi düşünülmüş bir tasma çeşidi olarak pek çok pet shop ya da online mağazalarda bulabilirsiniz.

Kedi Tasması Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

Kedi tasması seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, güvenli olmasıdır. Bir yere takıldığında ya da  bir boğulma durumunda kolayca açılacağı bi düğmesi olmalıdır.

Keskin kenarlı, sert bir dokuda ya da esnek olmayan malzemelerden üretilmiş tasmalar kesinlikle uzak durmanız gereken özellikler arasındadır.

Kedinize küçük gelen ölçülerde tasmalar tercih etmemelisiniz. Fakat kedinizin rahat edeceğini düşünerek, kedinizin ölçülerinden daha büyük bir tasma kullanmamalısınız. Şirin dostunuzun tam olarak ölçüsünü alıp, bu ölçülere uygun olan tasmaları seçmelisiniz. Ayarlanabilir özellikleri olan tasmaları seçmeniz daha kullanışlı bir seçim yapmanızı sağlayabilir.

Kedinizin bildiğiniz herhangi bir madde ya da bitkiye alerjisi varsa bunu ciddiye alıp kesinlikle o maddelerden üretilmemiş tasmaları kullanmalısınız.

Eğer gezdirme tasması seçecekseniz, tasmanın ipinin uzunluğunun yeterli ölçüde uzun olmasına özen gösterin. Hatta ayarlanabilir boydaki olanları tercih ederseniz çok daha isabetli olur.

Kediler; özgür ruhlu hayvanlar oldukları için tasma kullanmak bazen sıkıntılı bir süreç doğurabilir. Kediniz eğer tasmayı kabul etmiyorsa, taktığınızda huysuzlanıyorsa ya da takmanıza izin dahi vermiyorsa asla zorlamamalısınız. Bazı ufak ödül mamalarıyla onu tasmaya alıştırabilir ve bu eğitimi kolayca sağlayabilirsiniz. Banyo, diş fırçalama ya da benzerleri gibi; yavruluk zamanlarından itibaren alıştırma çalışmalarının yapılması gereken bir süreçtir. Bir yerde, bazı kedilerin tasmayı asla kabullenemediğine dair diyalog içine girmiştim. Özellikle birebir denemem olmadı, çok şükür benim tatlı yaramazlarım kolayca alışmışlardı.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
Ceren Derya Taşyürek

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

Yorumunu Ekle