En iyi kedi tasmalarını listelediğimiz yazımızda, çeşitli türlerde ve özelliklerde kedi tasmalarını inceledik. Kediniz için en iyi tasmayı bulacaksınız.

Kedilere tasma takılır mı, takılmaz mı? sorusu tamamen ihtiyaca göre şekillenebilecek bir yanıta sahiptir. Kedinizin fiziksel özelliklerine, karakteristik yapısına, bahçede ya da sokakta geçirdiği zamanın sıklığına ve seyrekliğine göre tasma çeşitleri arasındaki tercihlerinizi oluşturmanız en doğrusudur. Her ne kadar kediniz evde yaşıyor olsa da; muhtelif zamanlarda dışarı çıktığınızda, istenmeyen bir durum başınıza gelirse tasma kullanıyor olmanızın avantajını fark etmiş olacaksınız. Hiçbir sorun olmasa dahi tasma kullanmanın oldukça fazla getirisi vardır. Bunlardan en önemlisi de kedinizin dolaşma özgürlüğünü elde etmesine ve bu anlamda bağımsızlık kazanmasına olanak sağlamış olacaksınız.

1. Lastikli Zilli Kedi Tasması

Özellikle işitme engelli ya da başka türlü engeli olan bir meleğin dostuysanız, zilli tasmanın hayat kurtarıcı bir seçenek olduğunu bilmenizi isteriz. İşitme problemi bulunan kediler, sizin seslenmenizi ya da diğer uyarıcı sesleri duyamayacakları için dışarıda, balkonda ve evin içinde kaybolduklarında zilli tasma sayesinde yerlerini çok kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz.

Lastikli Zilli Kedi Tasması
Lastikli Zilli Kedi Tasması

2. Fosforlu Kedi Tasması

Hem kediniz hem siz sosyal bir yaşam tarzını benimsemişseniz, fosforlu tasma iyi bir tercih olacaktır. Çünkü bir akşam yürüyüşü esnasında can dostunuzun da size eşlik etmesini isterseniz, belli önlemler almak durumunda kalacaksınız. Özgürlüğün tadını almış miniğiniz fark etmediğiniz kısa bir an içerisinde yanınızdan kaçarsa, onu bulmanız için fosforlu tasma dikkat çekmesi özelliğiyle size epey yardımcı olacaktır.

3. Yumuşak Deri Kedi Tasması

Yumuşak Deri Kedi Tasması
Yumuşak Deri Kedi Tasması

Yumuşak deri de olsa, genelde hakiki deri olan tasmaların pek rahat olmadığını bilirsiniz. Sürekli kullanımda tahrişlere neden olabileceği gibi kedinizde rahatsızlık hissi de oluşacağı için ona bu sıkıntıyı çektirmeye asla gerek yok. Eğer ki sadece açık alanlarda ya da yabancı bir ortama girerken kullanacaksanız, sıkıntı teşkil edeceğini düşünmüyorum. Ancak uzun vadede şık bir görüntüsü olsa da yumuşak deri kedi tasmalarının miniğiniz için keyifli bir deneyim olacaktır.

4. Kumaş Kedi Tasması

Sağlığa zararı olabilecek ham maddeden üretilmemiş, kumaş kedi tasmaları elbette en fonksiyonel olanlarıdır. Zira kumaşın alt kısmında likralı bir lastik vardır ve bu lastik sıkmalara, boğulmalara karşı ciddi bir engel teşkil eder. Sadece bu sebepten bile mutlaka bir tane kumaş kedi tasması edinmenizde fayda var.

Sakinleştirici Özellikli Tasma
Sakinleştirici Özellikli Tasma

5. Sakinleştirici Özellikli Tasma

Huzursuz ya da travmatik geçmişi olan kedilerde, saldırganlık nedeniyle tasma kullanmak zorundaysanız; sakinleştirici etkisi bulunan bir tasma deneyebilirsiniz. Ancak tabii ki bu tasmalar bazı kimyasal bileşenler içerdiğinden dolayı, kullanmadan önce uygunluğu konusunda veterinerinize danışmanız doğru olur.

Kedi Pire Tasmaları

Kedinize tasma takmak istemiyor olabilirsiniz, fakat bazı etkenlerden korumak için tasma takmanızda fayda vardır. Kedi pire tasmalarının çeşitleri olduğu için uygun olana karar vermelisiniz;

1. Bitkisel Pire Tasması

Bitkisel Pire Tasması
Bitkisel Pire Tasması

Minik patinizi, kontrol edilmesi zor pirelere karşı korumada etkili ve kedinizin sağlığına uygun bir tasma arıyorsanız; bitkisel içerikli kedi tasması denemelisiniz. Üstelik sanıldığı gibi kötü bir koku ya da dokusu yoktur. Sadece dışarı çıkacağınız zaman kedinizin boynuna takmanız yeterli. Tamamen bitkisel olanlarını suya temas ettirmemeniz öneriliyor. Kullanımın ardından, prens/prensesin boynundan çıkardıktan sonra açık havada birkaç saat bırakmanız yeterli olacaktır.

2. Yarı Bitkisel Pire Tasması

Genellikle suya dayanıklı ve yıkanabilir materyallerden üretilen yarı bitkisel tasmalar, belli denetimler sonrası piyasaya sürülme konusunda izin alırlar. Onay ve sertifikalara sahip olanlarını rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Bazı bitkilere alerjisi olan afacanlar için tahriş ve kaşınmaları da önleyici içerikte olanlar çok kullanışlı olacaktır. Ayrıca pire ve kenelere karşı da yüksek koruma sağlar. 30 ile 40 cm arası değişen ölçülerde satılan bu tasmaları, kedinizin boynunda bir parmak boşluk kalacak şekilde bağlayıp geri kalan kısmını kesebilirsiniz.

Kedi Gezdirme Tasmaları

Dışarı çıkmak istediğinizde, yanınızda kedinizi de götürmek isteyebilirsiniz. Kedinize uygun olacak gezdirme tasması alarak, istediğiniz yerde gezebilirsiniz. Gezdirme tasmaları kendi içerisinde çeşitleri olduğunu bilmelisiniz;

1. Kedi Göğüs Tasması

Kedi Göğüs Tasması
Kedi Göğüs Tasması

Zapt edilmesi zor bir kediye sahipseniz, tıpkı bir köpek gibi onu daha fazla sarıp sarmalamanız gerekebilir. Bu anlamda kullanıma uygun olarak kedi göğüs tasması tam kedinize uygun olacaktır. Kedinizin boy ve kilosuna göre beden ölçülerini alıp bu şekilde bir tercih yaptığınızda çeşitli renk ve desenlerde tasmalardan seçebilirsiniz. Kedi göğüs tasması kedinizin neredeyse üst gövdesinin tamamını kapladığından ve köpek tasması gibi diğer ucunda da ipi olduğu için gittiğiniz her yerde güvenli bir gezinti yapmış olacaksınız.

2. Reflektörlü Kedi Tasması

Reflektörlü Kedi Tasması
Reflektörlü Kedi Tasması

Daha çok araçlarda kullanılmasına alışkın olduğumuz reflektör; kedi tasmalarında da oldukça ilgi çekiyor. Saklandığı kuytu köşe bir yerde yaramaz kediniz onu bulmayacağınızı düşünürken reflektörlü tasma sayesinde pırıl pırıl ışık olarak göreceğiniz kedinizin, saklambaç oyununa bu sayede son verebilirsiniz.

3. Fularlı Kedi Tasması

Fularlı Kedi Tasması
Fularlı Kedi Tasması

Fularlı tasma; klasik yapıdaki, farklı özellikleri olmayan tasmalarla aynı formdadır. Çoğunlukla kullanım şekli ve özelliği itibariyle, fularlı tasmanın ayrıca bir özelliği yoktur diyebiliriz. Sadece diğer tüm tasmalara göre biraz daha ince ve fazla esnememe dezavantajı ile piyasada bulmak mümkündür. Elbette farklı markalarda materyallerine bakarak daha esnek ve yumuşak dokulu olanlarını bulabilirsiniz. Tabii ki kabul edelim, patimiz fularlı tasmayla çok havalı görünecek.

Kedi Tasması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kedi Tasması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İsimli Kedi Tasmaları

Kedinize verdiğiniz ismin görünmesini istiyorsanız, isimli tasmayı kullanabilirsiniz. Birbirinden farklı modellerde ve renklerde isimli kedi tasması olduğu için aralarından seçim yapmalısınız;

1. Kolye Uçlu İsimli Tasma

İsminin yazdığı havai bir choker kolye takmış gibi görünen kediniz; sizden tüm rolleri çalacak hazır olun. Genelde deri tasmanın ucuna bir halka ya da yuvarlak başka bir nesne üzerine kedinizin ismini yazdırarak, zevkinize göre bir model tercihi yapabilirsiniz. Böylece herkes onun adını konuşmasına gerek kalmadan öğrenmiş olacak, ne güzel değil mi?

2. Künye Şeklinde İsimli Tasma

Deri ya da başka malzemeler kullanılarak tasarlanan hem rahat hem de sade olan künye formundaki isimli tasmalar, pek çok renk seçeneğiyle sizlerin zevkine sunuluyor. Tasmaya bir şerit halinde yerleştirilmiş kedinizin isminin yazılı olduğu kalıp, sevimli dostunuzun farklılığını ilan etmesinin somut hali olarak boynunda taşıyacağı güzellikte olacaktır.

3. İletişim Bilgili Tasma

Meleğinizin olası bir kaybolma riskine karşı, önünde adının yazılı olduğu ancak tasmanın içinde sizin adınız-soyadınız ve iletişim bilgilerinizin yazdığı bu tasmalar çok mantıklı bir seçenek olacaktır. Özellikle sıklıkla dışarıda bulunuyorsanız ya da kediniz tuvaletini yapmak için bahçe ve sokak gibi dışarıda olan bir alana çıkıyorsa ne olacağı belli olmaz. Bu nedenle iletişim bilgilerinizin olduğu tasmalar, her ihtimali göz önünde bulundurunca iyi düşünülmüş bir tasma çeşidi olarak pek çok petshop ya da online mağazalarda bulabilirsiniz.

Kedi Tasması Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar
Kedi Tasması Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

Kedi Tasması Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

  • Kediniz için seçeceğiniz tasma güvenli olmalıdır. Bir yere takıldığında ya da boğulma durumunda kolayca açılacağı bir düğmesi olmalıdır.
  • Keskin kenarlı ve sert bir dokuda ya da esnek olmayan malzemelerden üretilmiş tasmalar, kesinlikle uzak durmanız gereken özellikler arasındadır.
  • Kedinize küçük gelen ölçülerde tasmalar tercih etmemelisiniz. Fakat kedinizin rahat edeceğini düşünerek, kedinizin ölçülerinden daha büyük bir tasma kullanmamalısınız. Ayarlanabilir özellikleri olan tasmaları seçmeniz daha kullanışlı bir seçim yapmanızı sağlayabilir.
  • Kedinizin bildiğiniz herhangi bir madde ya da bitkiye alerjisi varsa bunu göz önünde bulundurarak uygun tasma seçmelisiniz.
  • Eğer gezdirme tasması seçecekseniz, tasmanın ipinin uzunluğunun yeterli ölçüde uzun olmasına özen gösterin. Hatta ayarlanabilir boydaki olanları tercih ederseniz çok daha isabetli olur.

Kediler; özgür ruhlu hayvanlar oldukları için tasma kullanmak bazen sıkıntılı bir süreç doğurabilir. Kediniz eğer tasmayı kabul etmiyorsa, taktığınızda huysuzlanıyorsa ya da takmanıza izin dahi vermiyorsa asla zorlamamalısınız. Bazı ufak ödül mamalarıyla onu tasmaya alıştırabilir ve bu eğitimi kolayca sağlayabilirsiniz.


Detaylı yazımız hakkında fikirlerinizi çok merak ediyorum. Yorum bölümüne düşüncelerinizi yazabilirsiniz, takip ediyor olacağım!

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?