Kedilerin kemik yemeleri her ne kadar normal karşılansa da aslında sağlıkları için son derece tehlikelidir.

En basiti çizgi filmlerde, dizilerde, kitaplarda veya halk arasında kedilerin beslenmesi her ne kadar süt, kemik vb. gibi bilinse de aslında bu algılar yanlıştır. Kediler tabii ki hayatları boyunca sadece mama yiyerek yaşayamazlar, mutlaka kedilere özel besinleri veya bizim yediğimiz yiyeceklerden de tüketmelidirler.

Her besinden belirli miktarlarda beslenirlerse mamadan alamadıkları vitaminleri, diğer besinlerden almış olacaklardır ve bazı kedilere göre daha sağlıklı olurlar. Sokak veya ev kedisi fark etmeksizin, eğer bir dostumuzun beslenmesini üstlendiysek dört dörtlük besin tablosu oluşturup, yeterince beslenmelerini sağlamalıyız.

Özellikle sokak kedileri canları her istedikleri zaman yemek yiyemedikleri günlerde aç kalabiliyorlar ve yememeleri gereken besinleri insanlar verse bile mecbur yemek zorunda kalıyorlar. İnsanlar kedilerin dişlerinin sağlam olduğunu düşündükleri için kalan hayvan kemiklerini sokağa bırakıyorlar ve kedilerin yemelerini sağlıyorlar.

Kediler kemikleri çok severler ve başka yiyecek alternatifleri olmadıkları için kemikleri parçalayarak karınlarını doyurmak zorunda kalırlar. Bunu gören insanlarda ”kediler kemik yemeyi çok severler” diye düşünüyorlar ama kediler kemik yer mi? veya arta kalan kemikleri vermek ne kadar doğru? yazımızda anlattık.

Kedilere Kemik Verilir mi?
Kedilere Kemik Verilir mi?

Kedilere Kemik Verilir mi?

Evimizde pişirdiğimiz etlerin kemiklerini kediciklere vermek için ayırsak da aslında bunları yapmamamız gerektiğini çok iyi bilmeliyiz. Kedilerin ağız anatomisini incelediğimizde her ne kadar sağlam ve güçlü dişleri olduklarını görürüz, fakat bu dişler fazla sert olmayan kemikleri bile yemeleri için asla yeterli değildir.

Mesela kedilere balık verilebilir, fakat balık kılçıkları ince olmalarına rağmen kenarlarında ince kıymıkları bulunduğu için kedilerin ağız, damak ve iç organlarına büyük ölçüde zarar verebilirler. Minik bir kılçık parçası kedilere zarar verebiliyorsa, kemiğin zararlarını düşünmek bile istemeyiz.

Bunu şöyle düşünebiliriz; nasıl ki biz insanlar ceviz, fındık veya sert besinleri ağzımızda kırmaya çalıştığımızda dişimiz kırılıyor veya dişte bulunan dolgu parçalanıyorsa, aynı şey kediler içinde geçerlidir. Hangi hayvanın kemiği olursa olsun, kediler hiçbir kemik çeşidini yiyemezler ve verilmesi de son derece yanlıştır. Kediler bir şekilde dişleriyle kemikleri kırsalar bile yutarken kendilerine çok büyük zararlar verebilirler;

 • Kemikleri kırmayı çalışırlarken dişleri kırılabilir,
 • Kemikler fazlasıyla sert oldukları için çiğneme esnasında damak veya ağız içini kesebilir,
 • Dişleriyle kemikleri yeterince kıramadıkları için yutamazlar ve yutsalar bile boğazlarında kalabilir,
 • Kemikler bağırsaklara veya mideye batarak yırtılmalarına sebep olabilir,
 • Minik kemik parçaları damak bölgesine yapışabilir ve çıkartmadıkları için acıyabilir,
 • Kemikler sindirilmediği için bağırsaklarda kalır ve tıkayarak kedinin ölümüne sebep olabilir.

Evinizde kedi varsa kemiklerin yanına gelerek ağzına alıp kaçabilir, bu konuda çok temkinli olmalısınız. Etin kemiklerini kediniz görmeden ayırmalı ve ortadan kaldırmalısınız. Sokak kedileri de kemikleri yememeleri için kumaş veya sert bir eşyanın içerisine kemikleri koyarak çöpe atabilirsiniz. Elinizde bu tarz materyaller yoksa kemikleri bir kenara ayırabilir ve en güvenli yolu seçerek belediye çöp arabasına verebilirsiniz.

Kediler Tavuk Kemiği Yer mi?

Tavuk kemikleri, diğer hayvanların kemiklerine göre daha ince oldukları için kedilerin yiyebilecekleri düşünülse de aslında bu da çok yanlış bir algıdır. Tavuk kemiklerinin baş ve son kısımlarında sivri yerler bulunur, o bölgeler kediler için çok zararlı olduklarından asla tavuk kemiği verilmemeli, aksi takdirde yukarıda bahsettiğimiz zararları yaşayabilirler.

Evinizde tavuk pişirdiğinizde kemikleri kedinizden uzak tutmalısınız ve yemek istese bile onun yiyemeyeceğini bir şekilde anlatmalısınız. Bazı insanlar kedilerinin masum bakışlarına kıyamayıp yasak olan besinleri vermek isterler, fakat onların sağlıkları için izin verilmemelidir. Kemik vermek yerine, kediler tavuk yiyebildikleri için haşladığınız veya pişirdiğiniz tavuktan bir miktar yemesine izin verebilirsiniz.

 1. Kedim kemik parçası yedi ne yapmalıyım?

  Kedinin ağız ve damak kısımlarını dikkatlice incelenmeli. Herhangi bir kemik parçası kaldıysa alınmaya çalışılmalı. Eğer zorluk çıkarıyorsa, her ihtimale karşı veterinere gidilmelidir.

 2. Yavru kedi kemik yer mi?

  Yetişkin kedilere bile kemikler çok zararlıdır, yavru kediler de asla kemik yememelidir.

 3. Kemik yiyen kedi ölür mü?

  Kemikler kedilerin boğazına takılabilir ve nefes almasını engelleyebilir. Ayrıca iç organlarına da zarar vererek kanama başlatarak ölümcül olabilirler.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

A comment was made on "Kediler Kemik Yer mi?".
 • sibel

  Ama benim kedim alıp kaçtı kemiği ve yedi ne yapacağım şimdi ben 🙁