Japon balıkları birbirlerine çok benzedikleri için cinsiyet ayrımı yapmak zordur. Birkaç ipucu sayesinde dişi ve erkek Japon balığı ayırt edilebilir.

Japon balıkları her ne kadar basit olarak görülseler de aslında en çok tercih edilen balık türüdür. Bakımları diğer balıklara göre daha kolay olduğu için ilk kez balık sahiplenecek olanlara en uygun türdür. Erkek ve dişi Japon balıkları birbirlerine çok benzedikleri için cinsiyet ayrımı yapmak zor olabilir.

Japon balıklarına dikkatli bakıldığında, sudan çıkarmadan her ayrıntıları incelendiğinde, davranış hareketleri kontrol edildiğinde ve bazı ipuçları bilindiğinde kolaylıkla dişi veya erkek Japon balığı olduğu anlaşılacaktır. Bu ipuçlarını kullanarak Japon balığının cinsiyeti kolaylıkla belli olacaktır:

Dişi Japon Balıkları

Akvaryumdaki balıkların hangisinin veya hangilerinin dişi olduklarını anlamak ilk başta kolay olmayabilir. Hele ki kişinin balıklar hakkında hiçbir bilgisi yoksa tek başına anlaması mümkün değildir. Bu ipuçlarını takip ederek dişi balığı bulmak çok kolay olacaktır:

Vücut Özellikleri

Japon balığının dişi olduğunu anlamak için vücudunu incelemek gerekir. Tabii Japon balığına gözünüzü dikip rahatsız edici şekilde bakmayın, yoksa ”bu beni yiyecek gibi bakıyor, yiyecek mi ya acaba?” diye düşünmesinler 🙂 Şaka bir yana dişi Japon balıklarının vücutları kalın ve yuvarlaktır. Yani erkek Japon balıklarına göre daha yapılı ve şişman görünümleri vardır.

Japon Balığı Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Japon Balığı Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Genital Bölge

Japon balığının dişi olduğunu anlamanın diğer yolu ise genital bölgeyi bulmaktır. Dişi Japon balıklarının kuyruklarının alt tarafında hafif bir çıkıntı vardır. Üreme zamanları geldikçe bu çıkıntı daha çok belli olur ve hafif şişer. Dişi Japon balıklarına yandan bakınca bu çıkıntı pek görülmeyebilir, suda kendini ters döndürürken at taraftan bakılırsa çıkıntı daha rahat görülecektir.

Karın Şişkinliği

Dişi Japon balıkları genellikle ilkbahar dönemlerinin sonlarına doğru üremeye başlarlar. Doğal olarak bu zamanlarda üreme gerçekleştiği için dişi Japon balığının karın bölgesinde hafif şişlik görülür. Zaman geçtikçe bu şişlik büyür ve karın bölgesinin sağ-sol taraflarına doğru dolmaya başlar. Japon balığınızın karnında şişlik fark ediyorsanız dişi Japon balığı olduğuna emin olabilirsiniz.

Karın Çizgisi

Dişi Japon balıklarının yüzgeçlerinden genital bölgeye kadar çok ince (neredeyse belli olmayan) karın çizgisi bulunabilir. Herhangi bir Japon balığına baktığınızda yüzgeçlerinden genital bölgeyi takip eden bir çizgi yoksa veya belirsizse balık kesinlikle dişidir diyebiliriz. Bu yandan bakıldığında fark edilmeyebilir, aşağıdan bakıldığı zaman mutlaka fark edilecektir.

Kovalayandan Kaçmak

Dişi balığın üreme zamanı geldiğinde erkek balık tarafından uyarılır. Erkek balık sürekli peşinden dolaştığı için dişi balık ondan kaçmak için çok hızlı hareket eder. Akvaryumda sanki polisten kaçıyormuş gibi telaşlı, hızlı, dönme hareketleri, saklanma vb. gibi hareketler yapan bir balık görüyorsanız büyük ihtimalle dişidir ve erkek balıktan kaçıyordur. Kaçan balığı göz önünde tutun, bir zaman sonra o balığın karnı şişiyorsa hamiledir ve tahmininiz doğru demektir.

Dikkat: Bazen bu ipuçları işe yaramayabilir. Mesela az yemiş veya gelişmemiş dişi Japon balığı da tıpkı erkek balık gibi zayıf ve vücudu düz olabilir. Bu yöntem işe yaramazsa diğer ipuçları göz önünde bulundurulmalıdır. Mutlaka bir ipucu işe yarayacak ve Japon balığının cinsiyeti ortaya çıkacaktır.

Japon Balığı Cinsiyet
Japon Balığı Cinsiyet

Erkek Japon Balıkları

Japon balıkları arasından erkeği bulmak, dişiyi bulmak kadar zor olacaktır. Akvaryumdaki balıklara bakıldığında hepsi birbirine benzedikleri için cinsiyet ayırt etmek imkansızmış gibi gelebilir. Erkeklerin bu belirtileri daha baskın oldukları için fark etmek mümkündür:

Vücut Özellikleri

Erkek Japon balıklarının vücutları ince, düz ve daha zayıftır. Yani dişi Japon balıklarına göre zayıflardır ve genel vücut şekilleri daha dardır. Galiba erkek Japon balıkları yememiş dişilere yedirmişler, içmemiş dişilere içirmişler gibi 🙂 Dişi ve erkek Japon balıklarına bakıldığı zaman hangisi daha zayıf ve üst tarafı inceyse kesinlikle o balık erkektir diyebiliriz.

Genital Bölge

Erkek Japon balıklarının genital bölgesinde herhangi çıkıntı bulunmaz. Dikkatli bakıldığında kuyruklarının alt kısmında delik olduğu görülür ve asla dışarıya doğru çıkık şekilde değildir. Erkek Japon balıklarının genital bölgesinin deliği yarık şeklindedir. Çoğu zaman bu yarık çıkıntıyla karıştırıldığı için erkek Japon balıkları da dişi olarak zannedilebiliyor. Dikkatli bakıldığı zaman orasının çıkındı olduğu değil yarık olduğu fark edilebilir.

Tüberküller (beyaz nokta)

Japon balıklarının hangisinin erkek olduğunu anlamanın diğer yolu ise tüberküllerdir. Genellikle erkek balıkların yanak, yüz, yüzgeç ve solungaç bölgelerinde beyaz noktalar görülür. Bu tüberküller sadece erkek Japon balıklarının üreme zamanlarında meydana gelir, yani normal zamanlarda bunlar görülmez. Sadece düzenli olarak üreme yaşamış yaşlı Japon balıklarında ömür boyu tüberküller görülebilir.

Karın Çizgisi

Japon balığının erkek olduğunu anlamanın en kestirme yolu da karın çizgisidir. Erkek Japon balıklarının yüzgeçlerinin arka kısmından genital bölgeye kadar kabarık ve kalın bir karın çizgisi bulunur. Japon balığına alt kısımdan baktığınızda gözle görülür derecede kabarık bir çizgi fark ettiyseniz o balık erkek Japon balığı demektir.

Kaçanı Kovalamak

Japon balıklarının içerisinde hangisinin erkek olduğunu anlamanın yolları her zaman fiziksel özellikler değildir. Davranış hareketleri de hangisinin erkek olduğunu büyük ölçüde belli edecektir. Japon balığı, diğer balığın peşinden sürekli gidiyorsa, kovalıyorsa, arkasında veya alt kısmında duruyorsa bu balık erkektir. Erkek balık, dişiyi üremeye zorlamak için bitkilere ve dekor ürünlerine doğru ittirerek dişiyi harekete geçirmeye çalışır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?