Akvaryum balıklarının kaç gün aç kalabilecekleri cinslerine ve akvaryum koşullarına göre değişkenlik gösterebilir.

Bir sebepten dolayı evde olmadığınız zaman maalesef balıklarınız aç kalacak. Telaş yapmanızda çok haklısınız, çünkü evde ve suda yaşayan balıklar farklıdır. Suda yaşayan balıklar aç kalmaya alışkın oldukları için av yakalayana kadar çok uzun süre aç kalabilirler. Evde yaşayan balıkların ise kaç gün aç kalabilecekleri cinslerine göre değişkenlik gösterebilir:

Japon Balığı

Japon balıkları midelerine çok düşkündür. Akvaryuma atılan yemi hemen yakalayıp afiyetle yerler. Bu kadar iştahlı olmaları sizi korkutmasın, yine de aç kalmaya dayanıklıdırlar. Japon balıkları kaç gün aç kalabilir? diye sorarsanız küçük boyutlu Japon balıkları 1 hafta açlığa dayanabilirler. Daha büyük boyuta sahip olanları ise yaklaşık 2 hafta kadar aç kalabilirler.

Japon balıklarının kaç gün aç kalabileceği biraz akvaryum şartlarına bağlıdır. Japon balıklarının bulunduğu akvaryum suyu sıcaksa metabolizmaları daha hızlı çalışır ve çabuk acıkırlar. Tam tersi su ılık ve soğuk olduğunda metabolizma hızı azalacağı için beslenme istekleri olmayacaktır. Hatta su sıcaklığı 8 derece ve altındaysa sindiremeyecekleri için beslenmemeleri gerekir.

Balıklar Kaç Gün Aç Kalabilirler?
Balıklar Kaç Gün Aç Kalabilirler?

Beta Balığı

Dayanıklı balık cinsi olarak bilinen Beta balıkları eğer fanusta yaşıyorlarsa 1 hafta açlığa dayanabilirler. Akvaryumda yaşamlarını devam ettiriyorlarsa 2 hafta aç kalabilirler. Akvaryumda bitki bulunuyorsa bitkilerden beslenebilecekleri için uzun süre tok kalırlar.

Discus Balığı

Discus balıklarının kaç gün aç kalabilecekleri boyutlarına bağlıdır. 7-8 cm olanlar sadece birkaç gün açlığa dayanabilirler. 7-8 cm’den daha büyük boyutları olanlar ise 1 hafta tok kalabilirler. Artık yetişkin hale gelenler 10-15 gün aç kalabilirler. Discus balıkları hassas oldukları için aç kalmamalarına özen gösterilmelidir.

Beta Balığı Kaç Gün Aç Kalır?
Beta Balığı Kaç Gün Aç Kalır?

Lepistes Balığı

Boyutlarının küçük olduklarına bakmayın diğer balık cinslerine göre çok dayanıklıdırlar. Küçük akvaryumlarda az bitki olacağı için 1 hafta aç kalabilirler. Büyük akvaryumlarda ise daha fazla bitki çeşidi olacağı için onları yiyerek 2 hafta kendilerini tok hissedebilirler.

Ciklet Balığı

Bitkilerden beslenen Ciklet balıkları 2 hafta; etçil olanları ise 1 hafta aç kalabilirler. Dişi Ciklet balıkları, erkeklere göre daha uzun süre aç kalabilirler. Yumurtalarını ağızlarına alıp kuluçkaya yattıkları için pek acıktıklarını hissetmezler. Dişi Ciklet balıkları 18-24 gün açlığa dayanabilirler.

Çöpçü Balığı

Çöpçü balıkları tıpkı isimleri gibi akvaryumdaki pisliklerden beslenirler. Yani onların aç kalması pek mümkün değil, acıktıkları zaman akvaryumun dibine inerek beslenebilirler. Bu özelliklerinden dolayı Çöpçü balıkları iri vücuda sahiptirler. Eğer özel olarak beslenmeye alıştılarsa 10-14 gün aç durabilirler.

Kılıç Balığı

Akvaryum balıkları arasında en dayanıklı cins olarak bilinen kılıç balıkları, diğer isimleriyle kılıçkuyruk olarak bilinirler. Kılıç balıkları yaklaşık 2 hafta kadar açlığa dayanabilirler. Eğer çokça bitki bulunan akvaryumda yaşıyorlarsa bitkilerden beslenebilecekleri için uzun süre açlığa dayanabilirler.

Akvaryum Balıkları Kaç Gün Aç Kalabilir?
Akvaryum Balıkları Kaç Gün Aç Kalabilir?

Tetra Balığı

Tetra balıkları akvaryumda tek cins olarak kalıyorlarsa 10 gün aç kalabilirler. Akvaryumda sürekli yavru doğuran balıklar varsa onları avlayacakları için karınları pek acıkmaz. Aynı zamanda akvaryumda karides türlerini de mideye indirebilirler. Bu sayede çok uzun süre açlığa dayanabilirler.

Melek Balığı

Melek balıklarının aç kalma süreleri yaşadıkları akvaryum ortamına göre değişkenlik gösterebilir. Mesela 60 litre bir akvaryumda yaşıyorlarsa 1 hafta aç kalabilirler. Akvaryumda küçük balıklar varsa onları ve bitkileri yiyerek uzun süre mideleri tok kalabilir.

Moli Balığı

Moli balıkları yosun yiyenler olarak da bilinirler. Normal akvaryum koşullarında yaklaşık 1 hafta kadar açlığa dayanabilirler. Akvaryumda çoğunlukla yosun ya da bitki çeşitleri varsa 2 hafta veya daha uzun süre hiç açlık hissetmezler.

Astronot Balığı

Astronot balıklarının protein ihtiyaçları vardır. Etçil oldukları için akvaryumdaki yeni doğanları ve küçük yavruları hiç düşünmeden yiyebilirler. Protein ihtiyaçları çok fazla olduğundan 10-15 gün kadar aç kalabilirler ama bu sürenin uzamaması gerekir.

Japon Balığı Yemsiz Kaç Gün Yaşar?
Japon Balığı Yemsiz Kaç Gün Yaşar?

Plati Balığı

Bu balıklar bitkilerden beslenmeyi sevdikleri için bitki bulunan akvaryumlarda uzun bir süre açlığa dayanabilirler. Akvaryumda bitki sayısı az olduğu zaman fazla beslenemeyecekleri için 7-10 gün arası aç kalmayı görmezden gelebilirler.

Balıklar Açlıktan Ölür mü?

Sağlıklı balıklar aç kaldıkları zaman ölmezler, çünkü onları açlık değil fazla yem öldürür. Akvaryuma fazla yem atıldığı zaman suyun kalitesini ve dengesini alt üst eder. Balıklarda bundan etkilenecekleri için enfeksiyon veya parazit oluşumu yaşayabilirler. Birkaç gün sonra hastalanırlar ve maalesef hayatlarını kaybederler. Balıklarınızın sağlığı için evden uzak kalacağınız zaman asla akvaryuma fazla yem atmamalısınız.

Evde Yalnız Kalacak Balıklara Neler Yapılmalı?

Şehir dışına veya tatile gitmek zorunda kaldığınızda ilk aklınıza gelecek olan şey balıklarınızdır. Balıklarınızı bırakacak kimseniz yoksa durum çok can sıkıcı olabilir. Japon balığı başta olmak üzere diğer balık cinslerinin ne kadar aç kalabileceğini belirttik. Bu sürelerden daha fazla evde olamayacaksanız mutlaka önlem almalısınız.

Mesela akvaryumunuza son zamanlarda çok popüler olan otomatik yem makinesi alabilirsiniz. Makinenin haznesine fazla yem doldurup belirli saatlerde akvaryuma yem atabilmesini sağlayabilirsiniz. Gerçekten çok işe yarayan bir makine olduğu için balıklarınız aç kalmamış olacaktır.

Diğer bir seçenekte tatil yemidir, tatil yemini akvaryuma attığınızda yavaş yavaş erir ve yemleri salmış olur. Tatil yemi suyun kalitesini değiştirir ve balıkları kötü etkileyebilir. Ayrıca suya salınan yemleri balıkların ne kadar yiyeceği belli olmayacağı için pek önerilmez.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?