Balıklar nasıl uyur hiç merak ettiniz mi? Japon balıkları gözleri açık şekilde şekerleme yapabilirler veya uyuyabilirler.

Evde beslenmeye en uygun canlılar balıklardır. Diğer canlılara göre bakımları da daha kolay olduğu için insanları pek yormazlar. Zaten balıkları çok seven ve tüm balık cinsleri hakkında bilgi sahibi olanlar bakımlarından keyif aldıkları için onlara ağır bir iş olarak gelmez. Tam tersi balıklardan hiç anlamayan ama beslemeye heves etmiş insanlar ise bir süre sonra bakımlarından sıkılacakları için her şeyi aksatmış olurlar.

Balıkların sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri için onları sürekli gözlemlemek ve haklarında daha çok şey öğrenmek gerekir. Balık sahipleri de bunu bildikleri için akıllarındaki soru işaretleri hiç bitmez. Hatta her gün balıklarını izleyerek kendi kendilerine soru sorup cevaplarlar. Mesela en çok merak edilen konulardan birisi de balıkların uyumasıdır.

Birçok kişi balıkların hiç uyumadıklarını zannetseler de aslında uyuyorlar. Mesela Japon balıklarını incelediğimizde gözlerinin hep açık olduğunu ve hiç uyumadıklarını düşünebiliriz. Aslında Japon balıklarının göz kapakları olmadığı için gözlerini kapatamazlar, yani gözleri açık uyurlar. Japon balıklarının ne kadar ve nasıl uyudukları da bulundukları ortama ve şartlara göre değişebilir.

Japon Balıkları Uyur mu?
Japon Balıkları Uyur mu?

Japon Balıkları Ne Zaman Uyur?

Tüm hayvanların yaptıkları gibi balıklarda gündüz vakit geçirirler, gece saatlerinde de uyurlar. Bazı balık cinsleri de gündüzleri uyurlar, geceleri de avlanmak için pusuya yatarlar. Balıkların kesin uyku zamanları olmadığı için ne zaman uyuyup uyandıkları da belli değildir. Japon balıkları loş ışıkta veya karanlıkta hemen uyku moduna geçerler. Uyumasalar bile vücutları yorgun oldukları için kısa bir süre kendilerini dinlenmeye bırakırlar.

Japon balıklarının vücutlarının daha sağlıklı olabilmesi için günde 8-9 saat kadar uyumaları gerekir. Her Japon balığı aynı olmadığı için ”hepsi kesin şu kadar uyur” diyemeyiz. Bazı Japon balıkları günde 2 saat uyurken diğerleri ise 6 saat uyuyabilirler. Sonuç olarak tüm balıklar akvaryum suyunun sıcaklığından, ortamın ışığından ve akvaryum koşullarından mutlu oldukları sürece rahat uyku çekeceklerdir.

Balıklar Uyur mu?
Balıklar Uyur mu?

Japon Balıklarının Uyuduğu Nasıl Anlaşılır?

Gece saatlerinde veya odanın karanlık olduğu zamanda ışığı açtığınızda Japon balıklarının akvaryumun dibinde hareketsiz durduklarını, herhangi bir nesneye yaslandıklarını ve çevredeki olaylara tepkisiz olduklarını görürsünüz. İşte o zaman Japon balıklarının uyuduklarını kesin olarak anlayabilirsiniz. Ufak bir ses yaptığınızda veya ışığı çoğalttığınızda yavaş yavaş hareketlenerek yüzmeye başlarlar.

Japon balıklarının uyuyup uyumadıklarını kontrol etmek için ışığı açmak, akvaryuma vurmak veya hareketlenmelerini sağlamak psikolojilerine zarar verebilir. Böyle düşünebilirsiniz; mesela karanlık bir ortamda çok rahat bir şekilde uyuyorsunuz. Arkadaşınız yanınıza gelip aniden ışığı açtı ve rahatsız olduğunuz için gözlerinizi açtınız. Hem aniden uyandığınız için strese girdiniz hem de uykunuz kaçtı. Aynı şekilde aniden yüksek ışık açmak Japon balıklarını da rahatsız edecek ve kendilerini streste hissedeceklerdir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?