Gece dışarda veya evdeyken sokak köpeklerinin havladığını sıklıkla duyarız. Peki, sokak köpekleri geceleri neden havlar öğrenmek ister misiniz?

Hem sokak köpekleri hem de evde yaşayan köpeklerin özellikle geceleri havladığına şahit olabilirsiniz. Bu durum sokak köpeklerinde daha yaygındır ve havlamalarının birçok sebebi vardır. Onlar, sürü halinde yaşamayı severler ve sokakta yalnız kaldıklarında dikkat çekmek için havlıyor olabilirler. Ancak tüm sebepler bunun kadar normal değildir. Yaşam kaliteleri oldukça düşük olan sokak köpekleri, bambaşka sebeplerle de geceleri havlıyor olabilir. Gece havlamaya alışan köpeklerin, havlamasını engellemek adına bir şey yapılmadığı için bu durum sıklıkla devam eder. Havlama sorunu olan evcil köpekleri veterinere götürerek çözüm bulabilirsiniz ancak sokak köpeklerinin böyle bir imkanı olmadığı için havlamak alışkanlık haline gelir. Peki, sokak köpekleri geceleri neden havlar?

Sokak Köpekleri Geceleri Neden Havlar?
Sokak Köpekleri Geceleri Neden Havlar?

Sokak Köpeklerinin Geceleri Havlama Sebepleri

Sevimli dostlarımızın birçok gece ulur gibi sesler çıkardığını, yüksek sesle havladığını duyabiliriz. Bu durumla sıklıkla karşılaşmamız, bir süre sonra normalleşse de neden havladıkları da merak edilen konular arasında yer alıyor. İşte sokak köpeklerinin geceleri havlama sebepleri:

  • Yalnızlık: Köpekler de insanlar gibi etraflarında arkadaşlarının olmasını, ailesinin olmasını isteyen canlılardır. Sokakta yaşayan hayvanlar genellikle yalnızdır ve bu durum onları yalnızlıktan kurtulmak için dikkat çekmeye iter. Köpekler, sürü hayvanları olduğu için etrafında diğer köpeklerin olmasından memnun olurlar. Belki oyun oynamak belki çiftleşmek için arkadaş arayışına girerler ve dikkat çekecek şekilde havlamaya başlarlar.
  • Korkma: Sokak hayvanlarının yaşamlarını zorlaştıran unsurlardan biri de istismara maruz kalmalarıdır. Onlar, yaşadıkları travmalardan dolayı seslere karşı daha duyarlıdır ve duydukları yabancı birçok sesten ürkerler. Havlamalarının en büyük sebeplerinden biri farklı sesler duymaları ve korkularını belli etmek istemelerinden kaynaklanır. Aynı zamanda sokak köpekleri, yabancı bir ses duyduğunda koruma içgüdüsü ile de havlamaya başlayabilir ve insanları uyarır.
  • Sıkılma: Sokak hayvanları ne kadar yardımlaşma yapılsa da onların sevgi ihtiyaçlarını yeteri kadar karşılayamıyoruz. Geceleri genellikle sokaklar boş olduğu için sıkılan sevimli dostlarımız, canı sıkıldığı için havlar. Sürü halinde yaşadıklarında sosyalleşme ihtiyaçlarını giderseler de sokakta yalnızken bu durum onların havlamalarına sebep olur.
  • Sese Duyarlı Olmaları: Bilindiği üzere köpeklerin gelişmiş kulakları vardır ve insanlara kısık gelen sesleri onlar daha yüksek algılarlar. Bu sebeple seslere karşı hassasiyetleri oldukça yüksektir. Gece sessizliğinde yankılanan tüm sesler, onların rahatsız olmasına sebep olabilir. Genellikle duydukları seslere tepki olarak geceleri havlarlar.

Sokak köpeklerinin sesleri bazı geceler şiddetli olabilir ve rahatsız olmanıza sebep olabilir. Ancak onların yalnızlığını ve korkularını anlamak hiç de zor değil. Yaşam standartları oldukça düşük olan bu dostlarımızı, şikayet etmek yerine daha merhametli davranabiliriz. Sokak köpeklerinin havlaması konusunda bilmek isteyeceklerinizi anlattık. Sizler de bu konuda bildiklerinizi yorumlar altında paylaşabilir, araştırmamızı istediğiniz farklı konular varsa bizlere her zaman fikir verebilirsiniz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?

A comment was made on "Sokak Köpekleri Geceleri Neden Havlar?".
  • Patronbey

    Keşke zenginler bir gram merhametli olsa dünyada başıboş çaresiz canlı kalmaz.