Erkek kediler baba oldukları zaman yavrularıyla pek ilgilenmezler. Genlerinin artması ve baskınlıklarını kanıtlamak için yavrularını boğabilirler.

Baba kediler, tıpkı insan babalara çok benzerler. Mesela insan babalar bebeklerini tabii ki çok severler, ilgilenirler, hasta olduklarında çabalarlar, oyunlar oynarlar, koruyup kollarlar, zaman geçirirler ama insan anneler kadar dayanıklı değillerdir. Yani insan babalar bebekleriyle zaman geçirirken kısa bir sürenin yeterli geldiklerini düşünürler ama insan anneler asla böyle düşünmezler.

İnsan babalar bebeklerini ne kadar çok sevseler de erkeklerin duygusal yönü daha zayıf oldukları için daha mantıksal düşünürler. Hatta babalar kucaklarına bebeklerini aldıktan 5-10 dakika sonra hemen ”annesi seni istiyor” diyerek hemen annelerine vermeye çalışırlar 😺 Aslında onların karakteri böyle değildir, insan babaların ve baba kedilerin beyinleri böyle çalışır.

Tıpkı baba kediler de aynı bu şekildedir. Anne kediler yavrularıyla gün boyunca ilgilenebilirler ama baba kediler gelir, yavrularını koklar, şöyle bir bakınırlar ve tekrar yuvadan çıkarlar. Baba kediler için en önemli olan şey yavruları değil çiftleştiği dişi kedi ve diğer dişi kedilerdir 🙀 Hiçbir kedi yavruları dünyaya gelsin diye çiftleşmez, tamamen o çiftleşme arzusunu köreltmek için dişi kedilerin peşlerinden koşarlar.

Kedi sahipleri veya kedi severler erkek kedilerin yavrularına zarar vereceklerine inanmak istemezler. Böyle bir şey keşke hiç olmasa ama maalesef baba kediler yavrularına zarar verebilirler. Peki, baba kedi yavrusunu boğar mı? veya baba kediler yavrularını neden yer? en çok merak edilen konulardan bir tanesini yazımızda açıkladık.

İlgili Yazı: Anne Kedi Yavrusunu Boğar mı?

Baba Kedi Yavru Kediyi Boğar mı?
Baba Kedi Yavru Kediyi Boğar mı?

Erkek Kedi Yavru Kediyi Yer mi?

Baba kediler, anne kediler gibi duygusal, hassas ve sorumluluk sahibi değillerdir. Anne kediler yavrularına besin getirir, korurlar, belirli aya kadar büyütür, ilgilenir, güvenliklerini sağlarlar vb. ama baba kediler bu işlerle hiç uğraşmazlar. Erkek kediler tamamen çiftleşme, dişi kedilerin peşinde koşma, beslenme ve uyuma derdindelerdir 😺

Dişi bir kedi sadece bir erkek kediden değil birkaç kediden hamile kalabilirler. Yani birkaç kedinin spermlerini taşır ve bebekler dünyaya geldikleri zaman babaları farklı olur. Baba kediler yavrularının yanına geldiklerinde hepsini sırayla koklar, tanımadıkları koku alırlarsa başka erkek kedinin yavrusu olduklarını anlarlar. Kendi yavruları olmadıkları için hiçbir duygusal bağ taşımadan yavrularını boğarlar.

Baba kedilerin yavrularını boğmalarının diğer sebebi: başka kedinin genlerinin devam etmemesi ve onun yavrularının çoğalmamasıdır. Sizin anlayacağınız erkek kediler arasında büyük rekabet vardır, kimin geni daha baskın ve kim daha çok yavru meydana getiriyor yarışı vardır. Bu olay bir döngüdür, yani başka bir baba kedi yavrularını boğulmuş ve yenmiş görürse diğer baba kedinin yavrularını boğarak öldürürler.

Baba Kedi Yavrusunu Yer mi?
Baba Kedi Yavrusunu Yer mi?

Baba Kedi Yavrusu Ölünce Üzülür mü?

Anne kedilerin içinde duygusal ve annelik içgüdüsü anne rahmine düştükleri andan itibaren başlamaktadır. Tam tersi erkek kedilerin içinde babalık duygusu yoktur. Kendi yavrularının dünyaya geldiklerini görseler bile herhangi bir duygu hissetmezler. Kendi yavrularının başka bir baba kedi tarafından boğulduğunu görürlerse belki kendilerine yediremeyip üzülebilirler. Ancak yavruları kazayla veya hastalık sebebiyle ölürlerse herhangi bir üzüntü hissetmezler.

Sokağınızda veya evinizde anne-baba-yavru kedilere bakıyorsanız yavruları alıp zorla baba kedinin yanına bırakmamalısınız. Baba kedinin içinden gelseydi mutlaka yavrularını merak edip yanlarına giderdi. Eğer yavrular ısrarla baba kediye verilirse sinirlenebilirler ve yavrulara kötü davranabilirler. Yavrularını dövdüklerinde de hiç üzüntü hissetmeyecekleri için olan sadece yavru kedilere olacaktır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Erkek Kedi Yavru Kediyi Boğar mı?".
 • Bilge

  Baba kediler Insan babalara cok benzer cumlenizden sonra okumayi kestim keşke boyle benzetmeler yapmadan yazinizi yazsaydiniz bu tür makaleleri uzmanlarin paylasmasini daha dogru buluyorum acikcasi titrinizi bilmiyorum ama uzmanlik alaninizin bu olmadigi dusuncesi beliriyor

 • Anonim

  Merhaba benim kedim 3hafta önce doğum yaptı ve dört yavru getirdi .üzücü olan sık sık babaları olan kedi yakınlık kurmaya çalıştıkça kedim saldirganlik gösterip kacirtiyordu .en acı olan durum iki gün önce baba kedi yavrulardan birini alıp gitti zarar vermesinden endişe ediyorum bilgi verirmisiniz bu konuda rica etsem

 • Anonim

  Merhaba, benim kedimi çiftleştirmiştik. Yavrularından birini emmeyi bırakınca aldık. Kedim yavrusunun sürekli poposunu koklamaya çalışıyor pati vuruyor nedeni ne olabilir? Kıskanıyor mu? boğmak mı istiyor? yoksa yavrusuyla çiftleşmek (kısırlaştırmadık kızgınlıkta) isteme gibi bir durum olur mu? bilgisi olan var mı acaba? yavruyu odaya kapattım artık zarar vermesin diye 🙁

 • Mevlüt

  Tabii ki anne kedide yavrusunu canlı canlı yerken gördüm ama birde şu var, erkek kedinin de yediğini gördüm. On dakika olmadı canlılardı ve benim yanımdayken… erkek kedi eve gittim yiyecek almaya anne kediye. Yavru kedilere bakmaya gittiğimde erkek kedi yavruları hem boğmuş yiyordu. Hayatımda bu ikici görüşüm gerçekten korkunç bir olay ama bu hayvanlar böyle bir hareket yapabiliyormuş. Anne ve baba da çok garip sevgili okuyucular.

 • miyase

  Merhaba, benim 3 yaşında Siyam cinsi erkek kedime eşleştirme yaptığımız aile, doğan bebeklerden bir tanesini babalık hakkı olarak bize verdi. 23 Ocak doğumlu olan bebek kedi, 26 Martta alın artık dendiği için baba kedinin evine yani bize geldi.

  Yazık erkek kedim onu anne gibi yaladı, avuttu hatta sürekli emmek isteyen bebek kediyi arada emzirmek zorunda kaldı. Baba emzirir mi, emzirdi 😊 Belki kediden kediye değişiyordur ama benim baba erkek kedim, bebek kediyle anne gibi ilgilendi.