Erkek kediler baba oldukları zaman yavrularıyla pek ilgilenmezler. Genlerinin artması ve baskınlıklarını kanıtlamak için yavrularını boğabilirler.

Baba kediler, tıpkı insan babalara çok benzerler. Mesela insan babalar bebeklerini tabii ki çok severler, ilgilenirler, hasta olduklarında çabalarlar, oyunlar oynarlar, koruyup kollarlar, zaman geçirirler ama insan anneler kadar dayanıklı değillerdir. Yani insan babalar bebekleriyle zaman geçirirken kısa bir sürenin yeterli geldiklerini düşünürler ama insan anneler asla böyle düşünmezler.

İnsan babalar bebeklerini ne kadar çok sevseler de erkeklerin duygusal yönü daha zayıf oldukları için daha mantıksal düşünürler. Hatta babalar kucaklarına bebeklerini aldıktan 5-10 dakika sonra hemen ”annesi seni istiyor” diyerek hemen annelerine vermeye çalışırlar 😺 Aslında onların karakteri böyle değildir, insan babaların ve baba kedilerin beyinleri böyle çalışır.

Tıpkı baba kediler de aynı bu şekildedir. Anne kediler yavrularıyla gün boyunca ilgilenebilirler ama baba kediler gelir, yavrularını koklar, şöyle bir bakınırlar ve tekrar yuvadan çıkarlar. Baba kediler için en önemli olan şey yavruları değil çiftleştiği dişi kedi ve diğer dişi kedilerdir 🙀 Hiçbir kedi yavruları dünyaya gelsin diye çiftleşmez, tamamen o çiftleşme arzusunu köreltmek için dişi kedilerin peşlerinden koşarlar.

Kedi sahipleri veya kedi severler erkek kedilerin yavrularına zarar vereceklerine inanmak istemezler. Böyle bir şey keşke hiç olmasa ama maalesef baba kediler yavrularına zarar verebilirler. Peki, baba kedi yavrusunu boğar mı? veya baba kediler yavrularını neden yer? en çok merak edilen konulardan bir tanesini yazımızda açıkladık.

İlgili Yazı: Anne Kedi Yavrusunu Boğar mı?

Baba Kedi Yavru Kediyi Boğar mı?
Baba Kedi Yavru Kediyi Boğar mı?

Erkek Kedi Yavru Kediyi Yer mi?

Baba kediler, anne kediler gibi duygusal, hassas ve sorumluluk sahibi değillerdir. Anne kediler yavrularına besin getirir, korurlar, belirli aya kadar büyütür, ilgilenir, güvenliklerini sağlarlar vb. ama baba kediler bu işlerle hiç uğraşmazlar. Erkek kediler tamamen çiftleşme, dişi kedilerin peşinde koşma, beslenme ve uyuma derdindelerdir 😺

Dişi bir kedi sadece bir erkek kediden değil birkaç kediden hamile kalabilirler. Yani birkaç kedinin spermlerini taşır ve bebekler dünyaya geldikleri zaman babaları farklı olur. Baba kediler yavrularının yanına geldiklerinde hepsini sırayla koklar, tanımadıkları koku alırlarsa başka erkek kedinin yavrusu olduklarını anlarlar. Kendi yavruları olmadıkları için hiçbir duygusal bağ taşımadan yavrularını boğarlar.

Baba kedilerin yavrularını boğmalarının diğer sebebi: başka kedinin genlerinin devam etmemesi ve onun yavrularının çoğalmamasıdır. Sizin anlayacağınız erkek kediler arasında büyük rekabet vardır, kimin geni daha baskın ve kim daha çok yavru meydana getiriyor yarışı vardır. Bu olay bir döngüdür, yani başka bir baba kedi yavrularını boğulmuş ve yenmiş görürse diğer baba kedinin yavrularını boğarak öldürürler.

Baba Kedi Yavrusunu Yer mi?
Baba Kedi Yavrusunu Yer mi?

Baba Kedi Yavrusu Ölünce Üzülür mü?

Anne kedilerin içinde duygusal ve annelik içgüdüsü anne rahmine düştükleri andan itibaren başlamaktadır. Tam tersi erkek kedilerin içinde babalık duygusu yoktur. Kendi yavrularının dünyaya geldiklerini görseler bile herhangi bir duygu hissetmezler. Kendi yavrularının başka bir baba kedi tarafından boğulduğunu görürlerse belki kendilerine yediremeyip üzülebilirler. Ancak yavruları kazayla veya hastalık sebebiyle ölürlerse herhangi bir üzüntü hissetmezler.

Sokağınızda veya evinizde anne-baba-yavru kedilere bakıyorsanız yavruları alıp zorla baba kedinin yanına bırakmamalısınız. Baba kedinin içinden gelseydi mutlaka yavrularını merak edip yanlarına giderdi. Eğer yavrular ısrarla baba kediye verilirse sinirlenebilirler ve yavrulara kötü davranabilirler. Yavrularını dövdüklerinde de hiç üzüntü hissetmeyecekleri için olan sadece yavru kedilere olacaktır.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?