Miyavliyo ❤️
Yeni Doğan Kediler Neden Ölür

Yeni Doğan Kediler Neden Ölür

Bir çok yavru kedi çeşitli sebeplerden dolayı doğumdan sonra ölüyor, bu yazımızı yavru kediler ölmesin diye yazdık

Bir yavru kedinin ölümü, aslında ne şekilde ve gerçek sebebi ne ya da kim olursa olsun, hep kendinizi suçlayacağınız bir ölümdür. “Keşke böyle yapmasaydım, keşke doğduğu gibi veteriner kontrolüne götürseydim, şöyle yapsaydım böyle olmazdı, böyle yapsaydım şöyle olmazdı…” gibi vicdan sorgulamaları içinizi kemirir. Ama işin gerçeği bu duruma sizin bir etkiniz varsa da çoğu zaman nedeni tam olarak bilinmeyecek âni olaylar ile gelişir yeni doğan kedilerin ölümü.

Yani gerçek şu ki; birbirinden tatlı, hayata gözlerini yeni açmış yavru kedileri, bir çok sağlık sorunu bekliyor. Bu minik bebeklere musallat olacak hastalıkların zamanında teşhis edilmesi, sizi çok üzecek ve daha büyük daha kötü durumlarla sonuçlanacak olası bir ölümü engelleyecektir.

Yeni doğmuş yavru kediler, titrek adımlarla minik minik yürümeye çalışırken, karınlarını doyurmayı ve hatta tuvalet ihtiyaçlarını gidermeyi dahi bilemezler. Onların yaklaşık bir ay kadar annelerine ihtiyaçları vardır. Yeni doğan minik kediler dışarıdan gelecek mikroplara öyle açık oluyorlar ki; ele alınmaması, mümkün olduğunca biz insanlar tarafından okşanmaması gerekiyor.

Sokakta doğan kedileri ise anne kedi, yavrularından birinden ya da birkaçından hangisinin yaşama ihtimalini zayıf görüyorsa onunla uğraşmayı bırakıyor. Annesinden süt alamayan yavru kedi, ilk olarak beslenme yetersizliği ile karşılaşıyor. Henüz çok küçük olduğundan gezip dolanıp kendine mama ya da yiyecek bulacak takati olmadığından, acıklı miyavlamalarıyla sıkıntısını belli ediyor. Ve tabi zavallı yavru kedinin işi insanların bunu anlamasına kalıyor. Minik kedinin aç olduğunu anlayıp beslemeye çalışmak da bazen minicik yavrunun ölümüne sebep oluyor. Şöyle ki; yapılan en büyük hatalardan biri, bebek kediyi beslemek için kullanılan biberonun ucunun fazla kesilmesi oluyor. Çünkü bunun sonucunda yavrunun ciğerlerine mama kaçarsa, bu maalesef yavrunun ölmesiyle sonuçlanabiliyor.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da, yeni doğan kedilerin dışkılaması ve idrar yapma durumudur. Yavru kediler yirmi günlük olana kadar kendi başlarına boşaltım yapacak durumda değillerdir ve annelerinin anüs bölgelerini uyarmalarıyla idrar ve dışkılama yapabilirler. Annesiz yavru dışkısını vücuttan atamayacağından, biriken toksinler zaten zayıf ve güçsüz bedenini ölüme götürecektir ne yazık ki.

Bu minik yavruların uyku düzeni de önemlidir. Yeni doğan bir kedi ortalama olarak günün %90’ını yani neredeyse tamamını uykuda geçirir. Ama dış etkenlerin yavru üzerindeki etkisiyle (kediye sürekli dokunulması, tuvalet ihtiyacının giderilmemesi gibi rahatsızlık verici durumlar) sevimli yavru uyuyamayabilir. Ve uykusuzluk stres seviyesini yükselteceğinden, bu yük henüz bağışıklığı düşük yavru kedinin ölümüne sebep olabilir.

Henüz mikroplara karşı tamamıyla savunmasız olan yeni doğan kedinin hijyen bakımı da oldukça önemlidir. Hassas ve olabildiğince steril dokunuşlarda gerektiği kadar bulunup, yavru kedinin yaşam alanını da temiz tutmalıyız. Aksi halde ufacık bir mikrop kapması kedinin hayatını kaybetmesine sebep olacaktır.

Yeni doğmuş yavru kediler
Yeni doğmuş yavru kediler

Yeni Doğan Kedinin Ölmemesi İçin Yapılması Gerekenler

İlk olarak yeni doğmuş ve anneleri tarafından terk edilen yavru kedileri ele alacak olursak; ne yazık ki bu duruma müdahale etmemek gerekiyor. Çünkü ilgilenmediği yavruları beslemesine çalışmak/zorlamak diğer sağlıklı yavru kedilerin yaşama ihtimalini de ortadan kaldırabilir. Uzmanlara göre; terk edilmiş bir yavru kedi bulunduğunda, onları almadan sahiplenmeden önce annenin oraya tekrar gelme ihtimalini gözden geçirmek gerekiyor. Annenin artık gelmeyeceğinden eminseniz ilk yapmanız gereken terk edilmiş yeni doğan kedileri sıcak tutmak. Özellikle ütüyle ısıtılmış bir havluya sarabilirsiniz. Eğer çok üşümekten titrediklerini farkederseniz saç kurutma makinesinin en düşük fan ayarını kullanıp kediyi daha hızlı bir şekilde ısıtabilirsiniz. Havluya sardığınızda yavrular bu sarıp sarmalanmayı anne sıcaklığı zannederler ve oracıkta huzurla uyuyabilirler.

Annesinin beslemediği yavrunun, zaten çok düşük olan glikoz rezervi açlığa fazla dayanamayacağından ona bir süt anne kedi bulmayı deneyebilir ve günde 6 ile 8 kez arasında beslenmesini sağlayabilirsiniz. Yavru kedi ne kadar küçükse öğün araları o kadar kısa tutulmalı. 2-3 saati geçirmeden karınlarını doyurmalısınız. Eğer süt anne bulamadıysanız (ki bu pek kolay değildir) yavru kedilerin beslenmesi için piyasada bulunan anne sütüne yakın toz mamamalardan verebilirsiniz. Mamayı ılık olarak hazırlayıp, bir biberonla yavruya verebilirsiniz. Ancak biberonun ucunu fazla büyük kesmemeye dikkat edin. Hatta mümkünse yavru kedi biberonu tercih etmenizde fayda var. Kedi biberonu bulamazsanız, minik yavruyu enjektörle ama damla damla besleyebilirsiniz. 

Yeni doğmuş bir bebek kedi sahipleniyorsanız, tıpkı yeni doğum yapmış bir lohusa gibi uykusuz gecelere de hazır olmalısınız. Çünkü bebeğiniz olan kediyi iki saatte bir doyurmanızın yanısıra tuvaletini yapabilmesi için de yardımcı olmanız gerekiyor. Yavru kedilerin anneleri tuvaletlerini yapabilmeleri için yavrularının anüslerini uyarırlar. Bu şartlı refleks, yeni doğan kedilerin henüz işlevselliğini kazanmamış bağırsaklarını harekete geçirip idrar keselerini de boşaltmalarını sağlar. Annesi olmayan yavru kedi sizin yardımınıza muhtaçtır. Mümkünse ılık suyla ıslatılmış bir pamuk yardımıyla karnından başlayıp anogenital bölgeye kadar masaj yaparak yavrunun tuvaletini yapmasını sağlamalısınız. Eğer bunu yapmazsanız yavru boşaltım sistemini kendi kendine kullanamayacağı için, toksinler vücudunda birikip zehirlenir ve yavru kedi ölür. Minik meleğiniz 20 günlük olana kadar bu masajı düzenli aralıklarla yapmaya devam etmelisiniz.

Yeni Doğan Kedinin Ölmemesi İçin Yapılması Gerekenler
Yeni Doğan Kedinin Ölmemesi İçin Yapılması Gerekenler

Temel ihtiyaçları karşılanmış bir yavru kedi, eğer doğuştan gelen bir hastalığı yoksa, kolayca, huzurla ve çokça uyuyacaktır. Zaten olması gereken de budur. Eğer bakımını gözettiğiniz yavru kediniz, uyumakta zorluk çekip huzursuzlanır bir şekilde miyavlıyorsa ters giden bir şeyler olduğunu anlamalısınız. Bunun için bir veteriner hekime danışabilirsiniz. Veteriner, yavrunuza detaylı bir muayene yapıp, size sıkıntı ya da hastalığının ne olduğunu söyleyecektir. Uzmanın önerdiği şekilde yapılması gereken her neyse o tedavi yolunu izlerseniz minik bebeğiniz umarız ki iyi olacaktır. Zira yetişkin kediler dahi günde 12-16 saat arası uyurlarken, o küçük pati için uyku düzeni normalde yaklaşık 20 saate tekabül etmelidir. Yani; diğer ihtiyaçlar kadar, yeni doğan ve yavru kedilerin uyku rutinlerinin de düzenli olması oldukça önemlidir.

Yeni doğan kediyi sahiplenmek; yaptığınız en erdemli ve vicdanlı davranışlardan biri. Onu sevdiniz, şefkat ve sıcaklık gösterdiniz, karnını doyurdunuz, tuvalet ihtiyacını gidermesine yardım ettiniz, uykusunu iyi alması için de bakım ve desteğinizi eksik etmediniz. Ancak eğer sterilizasyon kurallarına uymazsanız; yaptığınız her şey boşa gidecektir. Yani yavru kedinizin karşıladığınız tüm ihtiyaçları kadar, yüksek hijyene sahip bir yaşam ve beden alanı da hayati gereksinimidir. Zaten yeni doğmuş olduğu için mikroplara aşırı duyarlı olan minik vücudu ve yattığı yer, günde 2 kez temizlenmelidir. İshal olduğu ya da kustuğu durumlarda tabi ki de hemen temizlenmelidir. Yeni doğan kediye temizlenmek için dahi dokunacaksanız mümkünse ellerinizi yıkayın. Mama vereceğinizde ise ellerinizi kesinlikle yıkamalısınız. Hatta yeni doğan kedide hastalık mevcutsa, ellerinizin hijyeni için dezenfektan kullanmanız çok daha iyi olacaktır.

Mamasını hazırlamak için kullanacağınız su muhakkak kaynatılıp ılıtılmış olmalıdır. Suyu kaynattığınızda içinde bulunan mikrobik maddeler yok olacaktır. Sonrasında yavru kediyi beslemek için kullandığınız havlu, peçete gibi malzemelerin de temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Bu arada yeni doğan kedinin hijyenine hassasiyetle dikkat ederken kullanılan maddeler ve malzemelerin toksik olmaması da çok önemli bir detay.

Yeni doğan kedinin hayatı için bir başka tehdit unsuru da incecik tüylerine ve doğrudan tenine yapışan kenelerdir. Yavru kedide pire varsa bir haftada iki bin gibi rakamlara ulaşabilir. Kısa zamanda fark edilip müdahale edilmezse yavru kediniz çok fazla acı çekebilir ve bu durum ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden kedinizin tüy aralarını sık sık kontrol etmelisiniz ki pire varsa artmadan tedavi yoluna gidilsin.

Yeni doğan minik kedinin annesi yanındaysa ve kedi annesinden süt emiyorsa anne kediye pire aşısı yapmak yeterli gelecektir. Yeni doğan kediye pire ilacını doğrudan vermek yanlış olacaktır. Henüz çok küçük olduğu için bünyesi kaldırmayabilir. Ama eğer yavru kedinin annesi yanında yoksa ve kedinin sağlık durumu da kötüleşmeye meyilliyse, kaç aylık/haftalık olduğu ve genel durumu gibi faktörler çok önemlidir. Böyle durumlarda asla ihmal etmeden bir veterinerden destek almalısınız.

Yeni doğan kedinin hayatta kalması ve yavru kedinin bakımı için yazdıklarımızın hepsini genel anlamda özetleyecek olursak;

  • Minik yavrulara göre bir yaşam alanı ve onlara hayat şartlarını sürdürebilecekleri bir ortam sunmalısınız.
  • Onları kaliteli, temiz ve doğru gıdalarla beslemelisiniz.
  • Boşaltım sistemlerini çalıştırıp idrar ve defekasyon sıkıntılarını gidermelisiniz.
  • Gerekli sürelerde, olması gerektiği kadar uyumalarına dikkat etmelisiniz.
  • Ve tabi ki narin kedicikleri hep tertemiz tutmalısınız.

Bu kurallara uymaya özen gösterirseniz Yeni doğan kedinizin hayatta kalmasını sağlayabilirsiniz. Anne baba olmak, en kutsal görevlerdendir. Ben de yavrumun hayata tutunması için gecemi gündüzüme katarak, yerine göre iş yaşantımdan bile ödün vererek çabaladım. Sonunda o evin yetişkin ve mutlu bir meleği oldu. Eğer sizin de bu bağlamda bir uğraşınız olursa, yorumlar kısmından bana ulaşarak daha detaylı yardım alabilirsiniz. Yukarıda yazılanlardan daha farklı tecrübeleriniz varsa, bunları da benimle paylaşmanızdan mutluluk duyarım. Kahkaha ve pati dolu günleriniz olsun. 😊

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Ceren Derya Taşyürek

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

Yorumunu Ekle