Yeni doğan kedinin gözlerinin ne zaman açılacağını merak ediyorsanız cevap belli, göz rengini görmek için ise biraz daha beklemeniz gerekecek.

3 aydan biraz fazla bir zaman sonra dünyaya gelen yavru kedi; hayatta kalabilmek için pek çok yetiyle donatılmış bir şekilde yaratılmıştır. Ancak her canlının yavrusu gibi, yeni doğan kedilerde doğdukları andan itibaren 20-25 gün arasında bakım ve alakaya muhtaçtırlar. Annesinin bakımında olan bir kedi -özellikle sokak kedisiyse- yeni doğduğu halindeki aksaklık ve yetersizlikleriyle dikkatinizi çekmemiş olabilir. Ama eğer yeni doğmuş bir kedi görürseniz bilin ki; o hayata henüz gözlerini açamamıştır.

Kediler gözleri kapalı doğarlar. Doğduktan hemen sonra da gözlerini açma açabilme durumları söz konusu değildir. Yaratılış itibariyle görmek de duymak da yavru kediler için sonradan edinilen duyulardır. Yani yeni doğan kedilerin gözleri görmez. Doğuştan kör ve sağırdırlar. Ama yine fıtratları itibariyle yavru kediler yeni doğduklarında temas duyularının hassas olmasından dolayı, şartlar ve ortamları da uygunsa dünya ile bağ ve iletişim kurarlar. Annelerini kokularından tanıdıkları için iletişim noktasında sıkıntı yaşamazlar.

Yavru kedilerin gözleri uzun süre açılmıyor diye sakın endişeye kapılmayın, çünkü bu minik bebeklerin görmeme ve duymama durumları tamamen geçici bir sürece münhasır. Yani yumuk yumuk gözlerini dünyaya açtıktan sonra artık yeni doğan kedilerde görme ve keşfetme macerası başlayacaktır.

Yeni Doğan Kedilerin Gözleri Ne Zaman Açılır?
Yeni Doğan Kedilerin Gözleri Ne Zaman Açılır?

Yeni Doğan Kedilerin Gözleri Ne Zaman Açılır?

Yaklaşık olarak 7 gün içinde gözlerinin açılması beklenen yavru kedilerin görmemesi, bazen 2 haftaya kadar da uzayabilir. Korkacak bir durum yoktur. Her insanın gelişimi nasıl farklı farklıysa, yeni doğan kedilerin de gelişimini tamamlama süreci aynı olmayabilir. Buna göre yavru kedicik 7 günden önce de gözlerini dünyaya pekâla açabilir. Ancak eğer 3 haftayı geçmesine rağmen kedi hâlâ gözlerini açmamışsa işte o zaman birşeylerin ters gittiği akla gelmeli ve bir veterinere danışılmalı.

Yeni doğan kedinin gözünün açılmama nedenleri arasında yeni doğan kedide göz iltihabı ve temiz ortamda bulunmamaktan kaynaklı yavruda göz çapaklanması söz konusu olabilir. Bu durumda kendi kendinize tedavi etmeye çalışmadan bir veterinerden tedavi başlatması için destek almalısınız. Eğer teşhis için geç kalınmamışşa tedavisi kolay ve zahmetsizdir.

Yeni doğan kedide hiçbir sıkıntı yok ya da yavru kedideki göz rahatsızlıkları giderildikten ve minik kedi gözlerini açtıktan sonra, kedinin hemen görebileceğini zannetmeyin. Yavru kediler gözlerini açtıktan sonra da bir süre görme yetilerini kazanamazlar. Ama bu süre kısadır.

Yavru kedi yaklaşık 3 haftalık olduğunda görme duyusunu kazanır ve artık etrafını tanımaya keşfetmeye başlar.

Minik göz kapaklarının açılmasıyla sizin de görmeye başladığınız bu sevimli bakışlı tatlı gözlerin rengi uzunca bir süre belli olmaz. Yani gün içinde ısı, ışık ve yavru kedinin uyku durumuna göre göz rengi değişkenlik gösterir. Kedinin göz rengini anlayabilmek için ortalama 1,5 ay beklemeniz gerekecek. Çünkü yavru kedilerin göz renkleri ancak 1,5 ayın sonunda belirgin bir renge sahip olacaktır.

Yavru kedinin gözleri açıldı, etrafını görmeye başladı, ama hiçbir zaman net bir görme yetisine sahip olamayacaktır. Çünkü kedilerin gözleri presbittir. Yani onlar yakını fazlaca bulanık görürlerken, uzağı daha iyi görseler de tamamen net görebilen gözleri yoktur.

Gözleri Açılmamış Yavru Kedi ve Annesi
Gözleri Açılmamış Yavru Kedi ve Annesi

Ama kedilerin bu az görebilme durumları için üzülmenize gerek yok. Zira minik dostlarımızın çok kuvvetli ve hassas duyuları/algıları vardır. Özellikle bıyıklarının varlığının hikmeti de budur. Kedilerin bıyıklarına, “duyu kılı” denir. Bu sayede çevrelerinde olan bitene karşı bir tutum takınmada ve avlarını yakalama konusunda hassas koku duyularının olmasından dolayı gözlerinin net görememe durumu asla bir sorun teşkil etmez.

Kedilerle ilgili en ilginç konu ise gündüz ve gece ayrımındaki görme paradoksları. Mesela güneşten çok rahatsız olan minik kedicikler, gece olduğunda hatta ay ışığına ihtiyaç duymaksızın ianılmaz bir netlikte görme kabiliyeti kazanıverirler. O bulanık gören küçücük bir çift göz; 20 metre ötedeki bir fareyi seçebilecek kadar keskinleşir. Aynı şekilde ilginçtir ki; kediler renk olarak sadece yeşil ve maviyi ayırt edebilirler.

Kedilerin görme yeteneği üzerine uzmanlaşmış olan Fransız veteriner Didier Schmidt-Morand, kedilerin renkler konusundaki bu eksikliği üzerine şunları söylüyor; ‘

Kediler, biyolojik olarak geceleri yaşamak için programlanmış hayvanlar. Geceleri de renk ayırt etmek gerekli değil…

Fransız veteriner Didier Schmidt-Morand

Schmidt-Morand’ın belirttiğine göre kedinin görme yeteneği, yalnızca avcılık içgüdüsüne hizmet ediyor.

Özetle; henüz dünyayla tanışan yeni doğan kedicik elbette o yumuk yumuk gözlerini, bir hastalığı yoksa 7 – 21 gün arasında hayata açacaktır. Gözlerini açtıktan sonraki bir iki hafta içerisinde de görme yetisini kazanmış olacaktır. Tabi ki tekrarlamak gerekirse, bu süreç her yavru kedide ufak tefek değişiklikler gösterebilir.

Araştırmalar ve genel deneyimler gösteriyor ki, ortalama olarak 3 hafta (21 gün) sonrası kediler görmeye başlıyor. Sizin kediniz ne zaman görmeye başladı? Aşağıdaki alandan yorum ve sorularınızı mutlaka bekliyorum.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

Comments were made on "Yavru Kedilerin Gözleri Ne Zaman Açılır?".
  • Nurettin

    Hayvan sevgisi çok güzel bir duygu bazıları hayvan bakıyorum diye paylaşa aldıkları hayvanları bakıyor belli zaman sonra onları satıyor. Bence bu hayvan sevgisi değil, önemli olan sokak hayvanlarına olabildiğimce yardımcı olmak gerekir, esas onların insan sevgisine ve ihtiyaçlarını karşılamalıyız. Sokakta çöp bidonlarında bir parça yemek bulabilmek derdindedir yalnız hayvanlara yiyecek verirken insanların bile yemeyeceği kokmuş yiyecekleri hayvanlara verilmemeli onları verirken kendi çocuğunuz bile yemeyecek şeyler verilmemeli birde köftecilerin önlerinde, dönercilerin önlerinde insanların gözlerine bakmakta yani bir parça bir şey verseler diye bakmakta. Bazı insanlarımız gerçekten duyarlı bir davranışta bulunup ilk öncelikle hayvanları doyurmakta, böyle dostlara sevgiler unutmayın.

  • Anonim

    Bizim kedi 17 gün oldu doğalı ama hala gözleri açılmadı.