Sıcak alanları daha çok tercih ettiğini bildiğiniz için, Kediler Neden Soğuk Yere Yatar? Sorusuna cevap arıyorsanız buyurun yazımıza.

Hepimizin bildiği gibi kediler, dinlenmek için en çok sıcak ve yumuşak alanları tercih ederler. Bazen ise onlar için özenle hazırladığımız o yumuş yumuş, pofuduk yatakları dururken, buz gibi parkeye boylu boyunca uzanıverirler. Bu nedenle de Kediler Neden Soğuk Yere Yatar? sıkça sorulan sorulardan biridir.

Genel olarak çok da önemsemesek de bunun nedenini hep merak ederiz. Herhangi bir hastalığa işaret olup olmadığını bilmek ve önceden tedbir almak isteriz. Kedilerin her hareketinin bir anlamı olduğu gibi, soğuk yere yatmasının da altında birçok sebep görülmektedir;

Yaşlılık

Kediler, yaşlandıkça eklem ağrısı çekmeye başlar. Bu da hareket etmeyi yavaşlatır, sıçrama gibi eylemleri yapmayı zorlaştırır. Yumuşak alanlarda eklemlerini çok fazla hareket ettirmek istemedikleri için, kendilerine daha sert ve soğuk alanlar bulur ve orada dinlenmeyi tercih ederler.

Hamilelik

Eğer hamile bir kediniz varsa, onu soğuk yerde yatarken görmeye alışmalısınız. Çünkü hamile kedilerin, özellikle doğum yaklaştığında, vücut ısıları normalin üstüne çıkar. Bu sebeple bunalıp, kendilerine daha soğuk bir alan aramaya başlarlar. Böyle bir durumda yapmanız gereken en iyi şey, ona yardımcı olup daha rahat edebileceği soğuk bi alan hazırlamanız.

Serinlemek

Kedilerin vücut ısıları, biz insanlara göre çok daha farklıdır. Yetişkin bir insanın normal vücut ısısı 36.4°- 37.6° arasıyken, kedilerin 38.1°- 39.3° arasıdır. Tabi bu sıcaklık zaman zaman artadabilir. Bu yüzden kediler, özellikle yaz aylarında vücutlarını serinletmek ve bunalmayı önlemek için sık sık soğuk zeminlere uzanabilir. Hatta tüm vücudunun soğuk zemine temas etmesi için ekstra çaba sarf edebilir.

Tabii ki sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da soğuk zemine uzanma ihtiyacı duyabilirler. Özellikle; İran Kedisi, Himalayan Kedisi, Maine Coon gibi uzun tüylü kedi ırklarında sıklıkla görülebilir bu durum.

Kediler Neden Soğuk Yere Yatar?
Kediler Neden Soğuk Yere Yatar?

Ateş

Kediler normal vücut ısılarının üstüne çıktığında, bundan çok rahatsızlık duyar ve bunalmanın da etkisiyle kendilerini sadece soğuk zeminlerde rahat hissederler. Eğer kediniz sürekli olarak soğuk zemine uzanmayı tercih ediyorsa, ateşi olma ihtimalini göz önünde bulundurarak, mutlaka bir veterinere danışmalısınız.

Hastalık

Kedilerde soğuk zemine uzanmasına sebep olabilecek, artrit ya da hipertirodizm hastalıkları mevcut olabilir;

Artrit: Kedilerde, eklemlerin iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Genellikle yaşı ilerlemiş kedilerde görülür. Hastalığın vermiş olduğu ağrı ve güçsüzlük nedeniyle kediler dinlenmek için soğuk ve sert alanları tercih ederler.

Hipertirodizm: Kedilerin, metabolizmalarının normalinden çok hızlı çalışması, bu durumu kontrol edememelerinden dolayı, vücut ısılarının artması, kalp atışlarının hızlanması bu rahatsızlığın belirtilerindendir. Kediler böyle zamanlarda vücutlarını rahatlatmak için soğuk alanlara daha sık uzanırlar.

Pire

Kedinizin çok fazla piresi varsa bu onu aşırı rahatsız eder ve canının yandığını düşünür. Bu yanmayı rahatlatmak için de sık sık kendini soğuk zeminlere bırakır. Böylece pire ısırıklarının vermiş olduğu acıyı da hafifletmiş olur. Kediniz çok fazla kaşınıyor ve kendini sürekli soğuk zeminlere bırakıyorsa, mutlaka pire kontrolü yapmalısınız.

Cilt Sorunları

Kedilerde cilt sorunları sık rastlayabileceğimiz rahatsızlıklardandır. Cilt sorunları olan kedi, kendini sürekli kaşıma ihtiyacı duyar ve bu kaşınmalar bazen yaralara sebep olabilir. Oluşan yaraların ve çiziklerin acısını hissetmemek için yine kendilerini soğuk ve daha sert zeminlere bırakabilirler. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yaralarını fark ettikten hemen sonra bir veterinere danışmanız en iyisi.

Soğuk Yere Yatan Kediler İçin Çözüm
Soğuk Yere Yatan Kediler İçin Çözüm

Soğuk yere yatan kediler için çözüm önerileri nelerdir?

Kedilerin soğuk yere yatmak istemelerinin sebeplerini sıraladık. Peki bunlar için ne yapabiliriz? Kediler Neden Soğuk Yere Yatar? sorusunun çözümü nedir?

Kedinizin yaşı ilerlemiş ve artık hareket etmekte biraz daha zorlanıyorsa soğuk yere yatmak istemesi çok normaldir. Ona artık yumuşak alanlar yerine, dinlenebilmesi için daha soğuk ve sert bir alan oluşturabilirsiniz. Özellikle yere yakın ve yüksek olmamalı.

Hamile bir kediniz varsa, doğum yaklaştıkça vücut ısıları daha da artacağından, soğuk yerlere ihtiyaç duyacaktır. Onu kendi haline bırakın. Mutlaka doğum yapacağı yeri kendi seçecektir zaten. Seçtiği yeri asla değiştirmeyin ve doğum zamanı yaklaştığında artık daha yumuşak ve sıcak tutacak eşyalar bırakın. Çünkü doğum esnasında sıcaklık düşecek, doğan yavrular da sıcağa ihtiyaç duyacaktır.

Serinlemek için soğuk yere uzanan kedinizi hiç bozmayın. Kendi halinde bırakın. Kedilerin sıcağa ihtiyacı olduğu gibi, hava sıcaklığının artmasıyla soğuğa da ihtiyaç duyarlar. Bu onların, vücut sıcaklıklarını dengelemeleri için önemli bir aktivitedir.

Hastalık durumunda ise, yazımızda bulunan ateş, pire, cilt sorunları gibi belirtileri kedinizde görüyorsanız, tek yapmanız gereken veterinere götürmek. Veterineriniz sizi bu konuda bilgilendirecek, yapmanız gerekenleri ayrıntılı bir şekilde anlatacaktır.


Kediler Neden Soğuk Yere Yatar? ilgili sebeplere bakacak olursak, genel olarak çok da korkulacak bir durum yok sevgili kedi anneleri/babaları. Kediler hayatımızın her alanında olduğu gibi, evlerimizin de bir parçası. Onların sağlığı, mutluluğu bizim için çok önemli. Peki sizin kediniz ne sıklıkla soğuk yerlere yatıyor? Yorumlarda buluşalım.

Article by

Ben Zeynep. 1 kedi annesiyim, oğlumun sağlığı ve mutluluğu için sürekli araştırmalar yapıyorum ve bilgime bilgi katıyorum. Bu sayede kedileri daha yakından tanımam mümkün oluyor ve bildiklerimi sizlerle de paylaşmak beni çok mutlu ediyor. Sorularınızı yorum alanında bekliyor olacağım 😺

How about writing a comment?