Aklımızda köpeklerin büyük olduğu düşüncesi kalsa da aslında orta boyutta olan köpeklerde vardır.

Bizim bildiğimiz ve bilmediğimiz o kadar köpek cinsleri vardır ki, hepsinin kökenleri ve fiziksel özellikleri farklıdır. Dolayısıyla köpekler küçük boy, orta boy, büyük boy ve iri olmak üzere 4 kategoriye ayrılırlar. Köpek severler ve meraklılar için en çok bilinen orta boy köpek cinslerini araştırdık 🐶

1. Beagle

Beagle
Beagle

”Beag” kelimesi her ne kadar ”smoll” yani ”küçük” anlamında gelse de Beagle’ler, 30-36 cm boyları ile orta boy köpek cinsleri kategorisinde yer alırlar. Kökenleri İngiltere’ye dayandıkları bilinseler de bu gerçek bilgi değildir, çünkü bazı köpek yetiştiricileri Yunanistan’da Beagle cinsinin çok fazla göründüklerini söylüyorlar.

Eski zamanlarda av köpeği olarak bilinseler de günümüzde genellikle ev veya koruma köpeği olarak kullanılırlar. Hiç saldırgan değillerdir, tam aksine kendilerini sevdirmek için şekilden şekle girebilirler. Fazlasıyla meraklı olduklarından başlarını bela sokarlar ama yine de kararlılıktan vazgeçmezler. Yalnız kalmaktan nefret ederler, eğer yoğun hayatınız varsa 2 tane Beagle sahiplenmelisiniz.

2. İngiliz Cocker Spaniel

İngiliz Cocker Spaniel
İngiliz Cocker Spaniel

38-41 cm boyları bulunur ve yaklaşık olarak 15-17 kg arasında ağırlıkları vardır. Adlarından da anlaşıldığı üzere anavatanları İngiltere’dir ve o ülkede en çok sahiplenilen köpekler arasında yer alırlar. Tüyleri o kadar güzel ve yumuşaktır ki, görenler kibar bir ev köpeği cinsi zannetseler de aslında avcılık yetenekleri çok geliştiği için iz ve bekçi köpeği olarak kullanılırlar.

Sosyal köpekler olmadıkları için tanımadıkları insanları veya hayvanları gördükleri zaman yanlarına doğru koşarak havlamaya başlarlar. Bunu önlemek için yavruluk dönemlerinde doğru ve iyi eğitim verilerek insanlarla ve hayvanlarla bir arada güzel geçinmeleri sağlanabilir. Genetik olarak kalça ve eklem hastalıkları oldukları için sıklıkla veteriner kontrolünden geçmelerinde fayda vardır.

3. Border Collie

Border Collie
Border Collie

Kökenlerinin hangi ülke oldukları bilinmese de İngiltere-İskoçya sınırı olduğu söylenmektedir. Diğer bir iddia ise İngiliz Adalarında meydana geldikleri söylenmektedir. Zamanında koyunları bir araya getirmek için kullanıldılar ama çok zeki oldukları fark edildikten sonra av ve bekçi köpeği olarak kullanılmışlardır. Yaklaşık olarak 45-50 cm kadar boyları, 15-25 kg arası ağırlıkları vardır.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  En Bilindik 8 İtalyan Köpek Cinsi

Border Collie’ler boş kalmaktan nefret ederler ve sürekli olarak sahiplerinden görev vermelerini beklerler. Fazlasıyla hareketli ve enerjik yapıları oldukları için kedi, köpek, sincaplar, büyük böcekler vb. gibi canlıların peşlerinden koşmaya bayılırlar. Başlarını belaya sokmamaları adına evin etrafına korumalık ya da çit bulundurulması gereklidir.

4. Basset Hound

Basset Hound
Basset Hound

Anavatanları Fransa’dır ve bulundukları bölgede 500 yıl öncesine kadar yaşadıkları söylenmektedir. Hatta Fransa’daki seçkin ve soylu insanlar Basset Hound’ların görünüşleriyle nedeniyle asalet simgesi olarak belirlemişlerdir. Kısa bacakları, kocaman kulakları ve asık suratlarıyla beraber çok soğuk dursalar da aslında sıcakkanlılardır.

Yaklaşık olarak 30-35 cm boyları ve 20-22 kg kadar ağırlıkları vardır. Bu özelliklerinden dolayı orta boy köpek cinslerine listesine girerler. Koku alma duyuları müthiş derecede gelişmiştir ve genellikle tavşan avlamak için kullanılır. Miskin köpekler oldukları için eğitilmekten pek hoşlanmazlar, sürekli olarak uyumayı tercih ederler.

5. Bull Terrier

Bull Terrier
Bull Terrier

Kökenleri İngiltere’ye dayanan Bull Terrier’ler, 45-50 cm boyları ve 20-25 kg ağırlıkları ile orta boy köpek cinsi olarak kabul edilirler. Alışagelmiş kafa yapıları olmadıkları için İngiltere başta olmak üzere birçok ülkenin çok dikkatini çekmiş olup sahiplenilmiştir. Gövdeleri ve bacakları kaslı oldukları için çok hızlı koşma gibi yetenekleri vardır.

Gözleri boncuk kadar miniciktir ve diğer köpeklere nazaran iki göz arasındaki mesafe oldukça fazladır. Tüyleri kısa ve katmansız oldukları için soğuk havalara karşı pek direnç gösteremezler. Tanımadıkları insanlara ve hayvanlara karşı saldırgan olabilirler, bunu önlemek için mutlaka yavruluk dönemlerinde eğitilmesi gerekir.

6. Shiba Inu

Shiba Inu
Shiba Inu

Hepiniz bu köpek cinsini yakından tanıyorsunuz, çünkü kendisi Bitcoin dolayısıyla herkes tarafından biliniyor 😎 Anavatanları Japonya’ya dayanır ve en eski geçmişi olan köpek cinslerinden birisidir. Hatta eski zamanlarda Japonlar tarafından tavşan, fare veya diğer yürüyen canlıları avlamak için kullanılırdı. 34-40 cm boya ve 11-14 kg kadar ağırlığa sahiptirler.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  En İyi 10 Evcil/Ev Köpeği Cinsi

Genellikle turuncu-beyaz tüy renkleri oldukları bilinseler de siyah-beyaz veya daha farklı renk tonlarına da sahip olabilirler. Kulakları sanki kafalarına sonradan eklenmiş gibi durur ve kulaklarının üst kısmı sivridir. Çok iyi huylu, sevecen, oyuncu, enerjik ve şımarık yapıları oldukları için herkes tarafından çok beğenilen köpek cinsidir.

7. Dakhund (Dachshund)

Dakhund
Dakhund

Gövdeleri uzun ve bacakları kısa oldukları için halk arasında sosis köpek olarak bilinirler. Bu özelliklerinden dolayı oldukça sevimli ve tatlı görünüşleri vardır. Kulakları diğer köpeklere göre oldukça uzun ve geniştir. Vücut özelliklerinden dolayı yüksek yerlere zıplamakta, inmekte veya uzun süreli koşmakta epey zorlanabilirler.

Anavatanları Almanya’ya dayanır ve sadece o bölgede değil, dünyanın her ülkesinde farklı görünümleri oldukları için merak edilen bir köpek cinsidir. 30-35 cm boyutlarında ve 9-11 kg kadar ağırlıkları bulunmaktadır. Çok fazla gürültücü köpeklerdir, ortada hiçbir sebep yokken aniden koşarak havlamaları gibi özellikleri vardır.

8. Airdale Terrier

Airdale Terrier
Airdale Terrier

İlk bakışta sakallı keçiye benzeyen Airdale’ler, yoğun ve hafif kıvırcık tüylere sahiptirler. İngiltere kökenlilerdir ama başka iddiaya göre zamanında Amerika’da da görüldükleri söylenmiştir. Ortalama boyları 55-58 cm ve 18-25 kg arasında ağırlıkları vardır. Terrier cinslerinin en büyüğü olarak bilinirler ama yine de orta boy köpek cinsi listesinde yer alırlar.

Gün içerisinde toprakları eşelemeyi, koşmayı, kedileri veya tavşanları kovalamaya bayılırlar. Enerjileri o kadar yüksektir ki, yorulmak nedir asla bilmezler. Airdale’ler, yalnız kaldıkları zaman tepki çekmek için etrafa zarar verip dağıtabilirler. Dolayısıyla asla evde uzun süreli yalnız bırakılmamalı ve yüksek ilgi gösterilmelidir.

9. Shetland Çoban Köpeği

Shetland Çoban Köpeği
Shetland Çoban Köpeği

Kökenleri İskoçya’ya dayanır, ataları Border Collie ve Collie cinsleridir. Eski zamanlarda çobanlar koyunlarını korumak için Border Collie köpeklerini kendilerinden daha küçük köpeklerle çiftleştirerek Shetland Çoban Köpeklerini elde ettiler. Yırtıcı kuşlar koyunlara ciddi anlamda zarar verdikleri için Shetland Çoban Köpekleri bu kuşları uzaklaştırmak için kullanılırdı.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  En Bilindik 8 İskoç Köpek Cinsi

Uçmayı o kadar çok severler ki, uçak ve helikopter gördükleri zaman bile zıplayarak onlara ulaşmaya çalışırlar. 33-41 cm boyları, 10-17 kg arasında ağırlıkları vardır ama tüylerinden dolayı sanki daha iriymiş gibi görünebilirler. Fazlasıyla duygusal köpek cinsi oldukları için en ufak şeye üzülebilirler ve bir kenara geçip fark edilmek isterler.

10. Portekiz Su Köpeği

Portekiz Su Köpeği
Portekiz Su Köpeği

İnanılmaz güzel görünümleri vardır ve yakından bakıldığında tüylerinin yoğun olarak kıvırcık oldukları fark edilir. Kafaları yuvarlaktır ve üst kısımlarında fazlasıyla kıvırcık tüyleri bulunur. Adlarından da anlaşıldığı gibi suyla oynamayı çok severler, hatta denizin içine atlayarak rahatlıkla yüzebilirler. Sürekli suyun içinde oldukları için tüylerinin karışmaması adına düzenli taranması gerekir.

Kökenleri Portekiz’e dayanır, 40-45 cm boyutları ve 15-18 kg kadar ağırlıkları vardır. İtaatkar köpek oldukları için eğitilmeye çok açıklardır, komut almaya alışkın oldukları için sahiplerinin ağızlarından çıkan kelimelere odaklanırlar. Sosyal köpekler sayılırlar ama yabancı insanlara ve hayvanlara karşı orta derecede yakınlık gösterirler.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?