Çin köpek cinsleri, diğer ülkelerin köpeklerine göre daha farklıdır. Anavatanları Çin olan köpeklerin özelliklerini açıkladık.

Anavatanları Çin olan köpekler, nedense çok tatlı ve küçük oluyorlar. Onları görmek için diğer ülkelerden gelen insanlar bile var diyebiliriz. Hepsinin görünüşü birbirine benzese de davranışları ve karakterleri aslında çok ayrıdır. Çin köpekleri insanlara karşı saldırganlık göstermezler ve sahibine çok bağımlı oldukları için kimsenin yanlarına yaklaşmalarına izin vermezler. Aslında Çinliler birbirlerine benzedikleri için onları nasıl ayırt ediyorlar ve sahibiyle karıştırmıyorlar orası da meçhul 😸

Çin insanları da kibar oldukları için galiba bu özellikleri köpeklere de geçmiş desek hiç de abartmış olmayız, çünkü oldukça kibar ve hassas yapıları vardır. Çin köpeklerinin fiyatı, diğer köpeklere göre daha pahalı olduğu için herkes sahiplenemiyor ama zenginler mutlaka bu cinslerden birini evlerine alıyorlar. İşte o çok övdüğümüz ve birbirinden tatlı olan Çin köpek cinsleri;

1. Tüysüz Çin Köpeği

Tüysüz Çin Köpeği
Tüysüz Çin Köpeği

Diğer adıyla Çin Creste olarak bilinir ve belki de dünyanın en farklı vücut yapısı olan köpeğidir diyebiliriz. Kendisinin vücudunda hiç tüy yoktur, fakat patilerinde ve kafa kısmında tüyleri bulunur. Bazı insanlar böyle özellikleri olduğu için tüylerini farklı renklere boyayabiliyorlar. Küçük yapıları olduğu için büyük köpekler onları av olarak görebilir. Bu nedenle asla tasmasız çıkmamalı ve kendi başına bırakılmamalıdır.

İnatçı yapısı olduğu için sahibinin sözünü pek dinlemezler ve kediler gibi canları istedikleri zaman tepki verirler. Aile fertlerini severler, fakat yaşam alanına karışılmasını istemezler. İletişim kurmayı çok sevdikleri için en ufak şeylere havlayabilirler ve apartman yaşamına pek uygun değillerdir. Boyunun küçük olduğuna bakmayın, yüksek yerlerden atlayabilir veya kolayca tırmanabilirler.

2. Çin Aslanı (Chow Chow)

Çin Aslanı (Chow Chow)
Çin Aslanı (Chow Chow)

Okunuşu “Çov Çov” olsa da herkes tarafından “Çin Aslanı veya Aslan Köpeği” olarak da hitap edilebilir. Yüz kısımları biraz basıktır, çevresinde çok yoğun tüyleri vardır ve fazla tüy dökülmeleri de görülebilir. Bu özelliklerinden dolayı aslanlara benzetildikleri için aralarında bağlantı olduğu düşünülse de bu yanlış bir varsayımdır.

Egzersiz yapmayı pek sevmezler, sonuç olarak obeziteye çok yatkınlardır. Oyun oynamayı çok severler hatta bazen şımarık çocuklar gibi sahibinin üzerine atlayarak zaman geçirmeyi severler. Koştukları zaman düşerlerse sanki top gibi yuvarlanırlar ve hiçbir şey olmamış gibi koşmaya devam ederler. Pofuduk tüylerinin ve pamuk gibi patilerinin yanı sıra siyah-gri renklerde olan dili de çok dikkat çekmektedir.

3. Pug (Mops)

Pug (Mops)
Pug (Mops)

Hepimizin çok sevdiği ve hoş bulduğu Pug’ların anavatanı Çin’dir. Yüzleri basık, dilleri dışarda ve kulaklarının aşağı doğru olmasından dolayı çok masum görünümleri vardır. Yüzlerinden dolayı yaşından çok olgun gibi dursalar da aslında boyutları küçüktür. Dilleri sürekli dışarda oldukları için çok tatlı ve sevimli görünürler. Bu özelliklerinden dolayı Çin’deki insanların çoğunluğunu Pug sahiplenmektedir.

Bacakları kısa ve vücudu yere yakın olduğuna bakmayın, aslında çok güçlü ve dayanıklı köpeklerdir. Bu hayatta en sevdikleri iki şey vardır; biri mama yemek, diğeri ise kediler gibi saatlerce uyumaktır! Çok sevimli olduklarını bildikleri için yabancı insanlara kendilerini hemen sevdirebilirler. Türkiye’de olan Pug’lara genellikle “Rıfkı” ismi verilse de Çin’de çok daha yaratıcı isimleri verilebiliyor.

4. Pekinez (Pekingese)

Pekinez (Pekingese)
Pekinez (Pekingese)

Minik kız çocukları gibi sanki saçlarını iki yana bağlamış gibi tüylü kulakları vardır. Dış görünüşleri de çok tatlı olduğu için Çin’de popüler köpektir. Yüz kısımları biraz basıktır ve gözleri çok ön planda olduğu için ağızlarını açtıkları zaman kocaman gülüyorlarmış gibi görünürler. En ufak seslere karşı çok duyarlıdırlar ve gözlerinden hiçbir şey kaçmayacağından emin olabilirsiniz.

Aşırı özgüvenli oldukları için kendinden büyük köpeklere artistlik yapmaya bayılırlar. Biraz hırpalansalar bile asla geri adım atmazlar ve karşısındakini korkutmak için ne gerekiyorsa yaparlar. Çok oyuncu oldukları için biraz yaramaz yanları vardır ama bu sahibini hiç rahatsız etmez. Oyuncaklarına bakıp sahibini oyuna davet edebilirler ve katılamazsa havlayarak tepki gösterebilirler.

5. Lhasa Apso

Lhasa Apso
Lhasa Apso

Bu köpeği görünce “Çin kökenli küçük tüylü köpek” diyeceğinizden çok eminiz. Tüyleri o kadar uzundur ki sanki yürüyen paspaslara benzerler. Minik suratları vardır ve tüylerinin yoğunluğundan göz kısımları pek görülmese de görüş açıları çok iyidir. Egzersiz yapmayı hiç sevmedikleri için genellikle kucakta veya eşyaların üzerinde oturmayı severler.

Küçük olmasına karşın yaşadığı ortamı ve sahiplerini çok iyi koruyabilirler. Hassas ve girişken köpek olmadıkları için eğitime kapalıdırlar ve komut almayı sevmezler. Yürümeyi sevmeseler de hareketsiz kalmamaları için düzenli olarak yürüyüşe çıkartılmalıdır. Yabancı insanlara karşı biraz mesafeli dursalar da diğer köpeklerle iyi anlaşabilirler.

6. Tibet Terrier

Tibet Terrier
Tibet Terrier

Ailesine ve yaşadığı ortamı sahiplenen Tibet Terrier’ler fazla havlamadıkları için apartman yaşamına çok uygundur. Fazlasıyla hareketli oldukları için oyun oynamaya hiç doymazlar ve sürekli oraya buraya koştururlar. Düzenli olarak yürüyüşlere çıkarılmaktan çok hoşlanırlar ve diğer hayvanlara karşı havlamayı çok severler. Bunun sadece kuru gürültüdür, çünkü saldırma gibi huyları yoktur.

Yabancı insanlara karşı biraz temkinli yaklaşsalar da biraz vakit geçirdikten sonra hemen alışabilirler. Koruma içgüdüleri çok yüksek olduğu için bekçilik özellikleri de vardır. Taranmayı pek sevmezler ve tarağı gördükleri zaman arkasına bakmadan kaçabilirler. Yine de onun bakımını ihmal etmemek için mutlaka haftada birkaç gün tüyleri taranmalı veya düzenli günlerde kestirilmeli.

7. Shar Pei

Shar Pei
Shar Pei

Buruşuk ve katmanlı deriye sahiptirler ama bu görünümleri onları çok farklı kılar. Yüzleri sanki 70-80 yaşlarındaki dedeleri anımsatsa da çok tatlıdırlar. Eğer Shar Pei’yi eğitmek istiyorsanız, sevgi dolu ama dominant davranmalısınız. Aksi halde sizi kesinlikle dinlemezler ve bağımsızlık özellikleri olduğu için kafalarına göre hareket etmeyi tercih edeceklerdir. Havlamayı pek sevmeseler de bazı cinsleri yoğun olarak salya akıtabilirler.

Koşu yapmak, yürümek, toplarla oynamak veya atılan eşyayı geri getirme gibi oyunları çok severler. Suyu hiç sevmedikleri için üzerine biraz su sıçrasa bile bundan rahatsız olurlar ve sesler çıkartmaya başlarlar. Shar Pei sahiplenmek gibi düşünceniz varsa, onun yanına çocuğunuzu bırakabilirsiniz. Hem göz kulak olacaktır hem de onu tüm tehlikelere karşı korumak için ellerinden geleni yapacaklardır.

8. Shih Tzu

Shih Tzu
Shih Tzu

Kökenleri Çin olan köpeklerden en tatlısını sona bıraktık! Kibar, nazik ve hassas oldukları için diğer bir adıyla “Çin Saray Köpeği” olarak da bilinirler. Tam bir sevgi pıtırcığı gibidirler ve yabancılara karşı hiç mesafeleri yoktur. Diğer hayvanlarla çok iyi anlaşabilirler ve biraz zaman geçirdikten sonra aralarında oyun oynayabilirler.

Avcılık ve koruma içgüdüleri çok yüksek olduğu için boylarından büyük işlere kalkışabilirler. Küçük böcekleri ya da kuşları görünce aniden üstlerine doğru koşarlar ve avlamaya çalışırlar. Havlamayı pek sevmeseler de dikkatini çektikleri bir şey olunca sesleri ince ve tiz olacak şekilde çıkar. Ailede yaşayan tüm fertlerine çok düşkündürler ve sevgi istedikleri zaman kucaklarına çıkıp oturmaya bayılırlar.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?