Ginepig cinsleri arasında tüysüz olanlar da bulunmaktadır. Tüysüzler diye bakımları kolay zannedilir ama aslında tam tersidir.

Genel olarak Ginepigler yavru domuzlara benzerlik gösterirler. Özellikle tüysüz Ginepigler bazen domuzlarla bile karıştırılabilirler 😱 Tüysüz Guinea Pig cinslerinin tüylerinin çok az veya hiç olmaması nedeniyle tanınan cinslerdir. Bunlar arasında “Skinny Pig” ve “Baldwin” en yaygınıdır.

Skinny Pig cinsinin tüylerinin tamamen yok olduğu düşünülürken aslında tüyleri çok az ve incedir. Baldwin cinsinin ise tüylerinin tamamen yok olduğu bilinir ama tüylerinin çok az ve kalındır. Skinny Pig ve Baldwin cinslerinin Tüysüz Guinea Piglerin ortaya çıkışı çeşitli tüyleri olmayan mutasyonların evrimsel süreçlerle birleştirilmesiyle gerçekleşmiştir. Bu cins Guinea Pigler; genellikle siyah, pembe ve kahverengi renklerde olabilirler.

Bu cinslerin bakımı biraz daha zor olabilir, çünkü tüylerinin olmaması nedeniyle daha sık beslenmeleri ve daha sık taranmaları gerekebilir. Ayrıca sıcak ve nemli ortamlarda daha rahat hissetme eğilimindedirler. Bu nedenle bu cinsler için nemlendiriciler ve ısıtıcılar kullanılabilir.

Bahsettiğimiz Guinea Pig cinsleri, diğerlerine nazaran daha küçüktür ve ağırlıkları 600 gram ile 1 kilogram arasında değişebilir. Skinny Pigler çok sosyal oldukları için tüm Ginepig cinsleriyle anlaşabilirler veya bir arada rahatlıkla yaşayabilirler.

Tüysüz Ginepig
Tüysüz Ginepig

Skinny Pig ve Baldwin cinsleri genellikle sağlıklı ve uzun ömürlü hayvanlardır. Ortalama olarak 5-7 yıl arasında yaşayabilirler. İki cins için sağlıklı bir diyet, sık tarama ve temiz bir ortam çok önemlidir. Ayrıca ciltleri hassas oldukları için haftada bir kez duş yaptırılması önerilebilir.

Tüysüz Guinea Pigler sevimli, eğlenceli ve çok iyi bir evcil hayvan olarak bilinirler. Diğer cinslere göre bakımları biraz daha zor olabilir ama sağlıklı ve mutlu olmalarını sağlamaya değer.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?