Herkesin aklını karıştıran ”tavşanın kaç ayağı vardır?” sorusu, bir aralar çok modaydı. Tavşanın ayak anatomisini baz alarak sorunun cevabını bulduk.

Görünümleriyle aşırı tatlı olan tavşanlar, bazı insanların evlerinde mutlu bir şekilde hayatlarını sürdürürler. Tavşanların bakımları ne kadar zor olsa da onları sevdiğimiz zaman tüm yorgunluk gidiyor ve yerini huzur alıyor. Özellikle yumuşak ve pofuduk tüyleriyle öyle sevimli görünüyorlar ki, hayvanlara dokunmaktan korkan insanları bile kendilerine temas etmeye çekmeyi başarıyorlar.

Yaklaşık 50 tane cins tavşan bulunur ama Türkiye’de hepsi bulunmayabiliyor. Genellikle en çok sahiplenilen tavşan cinsi Hollanda Tavşanı olduğu için onların tüyleri daha pofuduktur. Bundan dolayı gözleri, burnu ve fiziksel özellikleri pek görünmediği için insanlar tavşanların kaç ayağının olduğunu tahmin etmekte zorlanabilirler.

Mutlaka bilirsiniz eskiden matematik kitaplarında, bazı sitelerde veya bulmacalarda ”1 tavşanın kaç ayağı vardır? veya 5 tavşanın ayakları toplamı kaçtır?” soruları vardı ve hepimizin kafası karışıyordu. Hatta bazı insanların burasına geldikleri için tavşan alıp kaç ayağı olduğunu saydıkları haberleri bile çıkmıştı 😺 Bu yazımızda hep birlikte tavşanların anatomisini inceleyerek kaç ayağa sahip olduklarını anlayalım.

Tavşanın Kaç Ayağı Var?
Tavşanın Kaç Ayağı Var?

Tavşanların Ayak Anatomisi

Tavşanları fiziksel özelliklerini incelerken patilerini düz şekilde yere bastığını görürüz. Diz kısımları içe doğru girer ve sırtları kambur şekilde otururlar. Ayakları da vücutlarının altında kaldığı için kaç tane ayağı olduğunu fark etmek zor olabilir.

Ayrıca bazı tavşanlar (özellikle yavrular) hafif şekilde ayakta durmayı sevdikleri için ön ayaklarını daha fazla gösterirler, bundan dolayı sadece 2 ayağı olduğunu sanabilirsiniz. Aslında tavşanların 4 adet ayağı vardır, ikisi önde ve diğer ikisi de arka kısımda yer alır ama pek görünmediği için çoğu zaman 2 veya 3 adet olduğunu tahmin edebiliriz.

Tavşanlar genellikle zıplayarak hareket ettikleri için yakından baktığımızda gerçekten de 4 adet ayakları olduğunu fark ederiz. Tavşanların her ayağında 5 adet parmakları bulunur, 4 ayaklarında toplam 20 parmakları vardır. Tavşanların arka ayakları, ön ayaklarından daha uzun oldukları için arka ayaklarını kullanarak kolaylıkla zıplayabilirler.

Ayrıca bazı tavşan cinslerinin tüyleri çok uzun oldukları için ağırlık hissedeceklerinden dolayı ayaklarını kullanarak rahatça zıplayamazlar. Özellikle yaz aylarında tüylerinden sıkılabilirler ve çok sıcaklayacakları için strese bile girebilirler. Cins tavşanınız varsa belirli günlerde mutlaka tüylerini makas yardımıyla kısaltmayı ihmal etmemelisiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?