Sıra dışı görünümüyle Donskoy kedi cinsi hakkında aklınızda sorular olduğunu biliyoruz. Donskoy Kedisi hakkında merak edilen her şeyi sizler için derledik.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik65
Oyunculuk80
Bakım İhtiyacı80
Sıcakkanlılık85
İlgi İhtiyacı80
Konuşkanlık50
Taranma İhtiyacı0
Haraketlilik60
Kıl Dökülmesi5
Sahibine Şevkat80
Sağlık ve Dayanıklılık60
Özgürlük Düşkünlüğü35
Hayvanlarla Dostluk90
Arsızlık40
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi75
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar80
Bilgiler
 • Kökeni: Rusya
 • Diğer İsmi: Don Sfenks
 • Yaşam Süresi: 12 – 15 yıl
 • Kilosu: 2,5 – 7 kg
 • Vücut Tipi: Orta
 • Tüy Uzunluğu: Tüysüz
 • Tüy Dökme Oranı: Tüy Dökmeyen
 • Mizaç: Hareketli, Konuşkan, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal
 • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan, Yabancı Dostu
 • Benzer Cinsler: Sphynx, Minskin, Oriental Shorthair

Kedilerle özdeşleşmiş bir şey vardır, bunu kedilerle uzaktan yakından alakası olmayanlar bile bilir: Tüy yumağı. İşte Donskoy öyle başka bir kedi cinsi ki onun da tüy yumağıyla uzaktan yakından alakası yok. Koca kulakları, boğum boğum vücudu ve tüysüz teniyle yaşlanıp saçlarını dökmüş bir kediyi andırsa da aslında o görüntüsünün aksine oldukça şen şakrak, ilgi meraklısı, insancıl bir kedi cinsi. Kucağınıza oturup yumuşacık teninin okşanmasına izin verecek kadar sakin, peşinizde dolaşıp sizinle oyun oynamak isteyecek kadar da eğlenceli yapısıyla tam bir aile kedisi.

Donskoy Kedisinin Kişiliği

Donskoy kedi cinsi en öne çıkan özelliği olan tüysüzlüğüyle tanınsa da kişilik özellikleriyle de kedi severlerin ilgisini kazanmış sevimli mi sevimli bir kedi cinsidir. Onu tanıyanlar tüysüzlüğünün yanında insancıl, sosyal, ilgiden hoşlanan, nazik ve meraklı bir kedi olduğunu da söyleyeceklerdir.

Donskoy’un en belirgin kişilik özelliği hemen hemen tüm sosyal kedi cinsleri gibi insanların yanında veya yakınında olmaktan büyük bir zevk almasıdır. Bir kediyle yaşamanın bütün güzel yanlarını azar azar yaşatabilecek kadar dengeli bir kişiliğe sahip olan Donskoy, hem hareketli oyunlarla hem de daha sakin etkileşimlerle insanlarla iletişim kurabilir. Bazen ayağınızın altında dolanarak her adımınızı takip edecek bazen de sessizce kıvrılıp yanınızda uzanacaktır. Bu dengeli kedi birçok özelliğiyle ilk kez bir kediyle birlikte yaşayacaklar için iyi bir seçenek olabilir. Ancak onun dengeyi kaybettiği özellikleri de vardır.

Özellikle kendisi ile ilgilenmesi konusunda oldukça hevesli bir kedi cinsidir ve etrafta kimseyi göremediğinde veya insanlar kendi işlerine dalıp gittiğinde mutsuz bir hâle bürünebilir. Bu özelliği aslında pek çok açıdan iyi gibi görünse de uzun süre onu yalnız bırakmak zorunda kalıyorsanız veya sık sık seyahat ediyorsanız kedinizi ruhsal olarak biraz zorlayabilir. Donskoy’un ilgi ihtiyacını gidermek için bir insanın yanında olması şart değildir ancak her halükârda bir arkadaşa ihtiyaç duyacaktır.

Bütün bu insan ilgisi fiziksel teması da tolere edebilecek kadar gelişmiş bir duygudur. Pek çok kedi cinsi her ne kadar sosyal ve insancıl olsa da dokunulmaktan, kucağa alınmaktan veya fiziksel temas içeren oyunlardan hoşlanmayabiliyor. Onların aksine Donskoy, hem ilgiden hem de fiziksel temastan hoşlanan bir kedi cinsi. Uzun süre kucağınızda kalabilir, onu elinize alıp sevdiğiniz zaman devam etmeniz için teşvik edici bakışlar atabilir. Öte yandan tüysüz fiziksel yapısı bazı insanlar için fiziksel teması zorlaştırabilir. Bu yüzden Donskoy’un fiziksel özellikleri kişilik özellikleriyle birlikte değerlendirilmeli ve bu değerlendirmeye göre bir Donskoy sahiplenmeye karar verilmelidir. Aksi takdirde hem siz hem de kediniz birbirinizden beklediğiniz ilgiyi göremeyebilir ve hayal ettiğiniz “kedili yaşam”ı bulamayabilirsiniz.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  İngiliz Kedi Cinsleri - En Bilindik İngiliz Kedileri

Meraklı ve zeki olmasının yanında bir de oyuncu bir cins olan Donskoy hem etrafında olan biteni keşfetmeye hem de zekâ ve fiziksel güç gerektiren oyunlar oynamaya heveslidir. Onun bu keşfetme ve öğrenme arzusu her ne kadar sık sık dışarı çıkmayı gerektirmese de evin içinde etkileşime ihtiyaç duyar. Ona gelişime açık yaratıcı oyunlar bulmalı yeterince oyun oynadığınızdan ve ilgi gösterdiğinizden emin olmalısınız.

Donskoy Kedisi
Donskoy Kedisi

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Donskoy tıpkı yetişkin insanlarla olduğu gibi çocuklarla ve evcil hayvanlarla da oldukça iyi anlaşabilir. Hatta sosyal yapısı ve insancıl yanı sayesinde çocuklarla mükemmel ilişkiler kurabileceği söylenebilir. Donskoy için yaşın hiçbir önemi yoktur. Onun için önemli olan kendisine nazik davranılması ve yeterince ilgi gösterilmesidir. Bu ön şart sağlandığında her yaştan çocukla arkadaş olabilir. Çocukların merak ve keşfetme duygusuyla bitmeyen enerjisi tam da Donskoy’un aradığı şeylerdir ve saygılı bir çocukla çok mutlu yaşayabilir. Çocuklarla evcil hayvanların daha iyi ilişkiler kurması yalnızca evcil hayvanınızın elinde olan bir şey değildir. Çocuğunuzun evcil hayvanınıza nasıl davranması gerektiği konusunda iyi bir eğitim alması ve mümkünse onunla henüz yavruyken tanışması gerekir. Her ikisi de küçükken kurulan ilişkiler genelde sorunsuz yürümektedir.

Donskoy diğer evcil hayvanlarla ilişkilerinde de oldukça ılımlı ve arkadaş canlısıdır. Özellikle kendi cinsinden bir eşle birlikte yaşamak onun için harika olacaktır. Bunun dışında başka kedi cinsleri ve kedi dostu köpeklerle de oldukça iyi anlaşabilir. Hatta başka evcil hayvanlarla da iyi ilişkiler kurmaması için hiçbir sebep yoktur. Bir Donskoy’un başka evcil hayvanlarla en iyi arkadaşlığı yakalayabilmesi için iki evcil hayvanın mümkün olduğunca erken tanışması ve birlikte büyümesi en iyisidir. Bu koşul sağlandığında, uygun şartlarda ve uygun eğitimlerden geçmiş iki evcil hayvan mükemmel ilişkiler kurup sizin yokluğunuzda sıkılmaktan kurtulacaktır. Hele ki Donskoy gibi ilgi seven bir evcil hayvanınız varsa ve uzun süre yalnız kalıyorsa yanına bir arkadaş bulmanız onu çok daha mutlu bir kedi yapacaktır.

Donskoy Kedisinin Tarihçesi

Don Sfenks olarak da tanınan Donskoy kedi cinsinin oldukça ilginç bir hikâyesi var. 1987 yılında Rusya’daki Don nehrine yakın bir bölgedeki Rostov on Don şehrinde bir grup çocuğun şiddet uyguladığı zavallı bir yavru kedicik Elena Kovaleva isimli bir akademisyen tarafından kurtarıldı. Elena Kovaleva bu yavru kedinin büyüdükçe tüylerini kaybettiğini fark etmişti. O anda oldukça sıra dışı bir durum olarak hatta bir hastalık olarak algılanmasına rağmen daha sonra bu kediciğin yavrularının da tüysüz doğması veya büyüdükçe tüylerini dökmesi gösterdi ki tüysüzlük bu kedinin genetik özelliğiydi. Hatta baskın bir genle taşınıyordu. Tüysüzlük özelliğinin baskın genle taşınıyor olmasının önemi ise Sphynx gibi başka tüysüz kedilerde tüysüzlük özelliğinin çekinik genle taşınıyor olmasıydı. Artık bir doğumda daha çok tüysüz yavru doğacaktı.

Elena Kovaleva’nın tüysüz kedisinden doğan tüysüz yavrulardan birisi kedi yetiştiricisi olan Irina Nemikina tarafından sahiplenildi ve Donskoy kedi cinsi böylece geliştirilmeye başladı. Donskoy cinsinin sokaklarda şiddet görerek başlayan hikâyesi nihayet 1997 yılında World Cat Federation (Dünya Kedi Federasyonu) tarafından resmi olarak tanınmasıyla devam ediyordu. WCF’nin tanmımasının ardından 2005 yılında the International Cat Association (Uluslararası Kedi Derneği) tarafından da tanınan Donskoy kedi cinsi bugün dünyada “tüysüz kedi” olarak tanınan oldukça yaygın bir kedi cinsidir.

Donskoy Kedi Cinsi
Donskoy Kedi Cinsi

Donskoy Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Donskoy kedisinin dış görünümünde en dikkat çeken nokta tüysüz oluşu da olsa bu kedi cinsi pek çok benzersiz fiziksel özelliğe de sahiptir. Bütün o sıra dışı görünüme sahip olmasında etkili olan özgün fiziksel özellikleriyle onu anlatmak için “garip” kelimesi en uygunu olabilir. Özellikle de daha önce hiç görmemiş olanlar için ürpertici bir dış görünüme sahip bu kediler pek çok şeye benzetilmesiyle de ünlüdür. Donskoy’un fiziksel özelliklerini anlatmak aslında hiç de kolay değil. Sürekli görmeye alışkın olduğumuz kısa tüylü veya uzun tüylü kedileri tüyleriyle birlikte göründüğü şekliyle anlatabiliriz. Ancak Donskoy alışkın olduğumuz kedilerden gerçekten çok farklı.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Serval

Bütün bu farklılığa rağmen Donskoy’un fiziksel özelliklerini benzetebileceğimiz kedi cinsleri var. Basit bir benzetmeyle Donskoy cinsinin vücut özellikleri genel olarak Oriental Shorthair kedi cinsinin fiziksel özelliklerine benzerdir.

Yüz ve Kafa Yapısı

Donskoy’un fiziksel özelikleriyle Oriental Shorthair’e benzediğini söylemiştim. Özellikle de kafa yapısı itibariyle Oriental Shorthair’e çok benzeyen Donskoy’un kafası incelen görece keskin hatlardan oluşur. Burnu öne doğru oldukça uzun ve sivri bir görünüme sahiptir. Çenesi burnuna göre daha geride ve daha küt bir yapıdadır. Tüysüzlüğün etkisiyle boynu çok inceymiş gibi görünür ve öne çıkar. Vücudunun bütününde görülebilen deri kırışıklıkları ve boğumları alnında, boynunda ve yanaklarında da görülür ancak daha ince bir yapıdadır.

Kulaklar

Bu tüysüz kedinin ince görünümlü ve incelen hatlı kafasının üzerinde iki tane kocaman kulak “ben buradayım” diye karşısındakine bakar. Zaten büyük olan kulakları vücudun geri kalanında tüysüz olmasıyla iyice öne çıkmaktadır. İki kulağın büyüklüğü neredeyse kafanın bütününe eşittir.

Bacaklar ve Patiler

Donskoy cinsinin ayırt edici özelliklerinden birisi de patileridir. Bacakları için pek bir şey söylenemese de ayakları evcil kedilerin çoğundan farklı bir yapıdadır. Her bir parmağı birbirinden açıkça ayrı uzun, ince ve yüksek olan Donskoy cinsinin patileri neredeyse bir eli andırır. Ayrıca patilerinin yüksekliğiyle de apartman topuklu bir ayakkabı giymiş gibidir. Donskoy’un modayla arası iyi görünüyor😊

Kuyruk

Uca doğru oldukça incelen ve neredeyse sivri bir şekilde biten orta boylu bir kuyruğu vardır. Genellikle kuyruğu da vücudun geri kalanı gibi tüysüzdür ve bu daha da ince görünmesine sebep olur.

Renkleri

Kedilerin renklerini her zaman tüyleriyle birlikte anlatsak da Donskoy için bir istisna yapmak zorundayız. Çünkü o da tıpkı insanlar gibi tüyleriyle değil ten rengiyle birbirinden farklı görünümlerde olabiliyor. Bir Donskoy herhangi bir renk veya desene sahip olabilir. Bu renk – desen kombinasyonları o kadar çeşitlidir ki saymak mümkün değildir.

Ağırlığı ve Boyutları

Orta boylu kediler kategorisine giren Donskoy kedi cinsinin vücut ağırlığı 2,5 ila 7 kg arasındadır.

Donskoy
Donskoy

Donskoy Kedisinin Bakımı

Her ne kadar Donskoy cinsinin tüysüz vücudu bakım açısından bir kolaylık gibi görünse de aslında bu özellik beraberinde farklı bakım gereksinimleri getirmekte ve Donskoy’un bakımı oldukça zahmetli bir hâl alabilmektedir. Donskoy cinsinin özellikle beslenme ve temizlik konularında herhangi bir kediden farklı gereksinimleri vardır. Ayrıca teninin soğuk hava ve güneşle doğrudan teması da Donskoy için oldukça riskli olabilir. Her ne kadar güneş ışığını ve sıcağı seven bir kedi cinsi olsa da güneşe karşı hassas derisini cilt hastalıklarından korumak için kedinizi evden çıkarmamanız önerilir. Yine tüysüzlüğü sebebiyle soğuk havalara karşı daha hassas olacağından yaşam alanının sıcaklığını iyi ayarlamanız ve olabildiğince sabit tutmanız Donskoy’un sağlığı açısından önemlidir.

Beslenme

Her şeyi tüysüzlüğe bağladığımı düşünebilirsiniz ama bir kedinin tüysüz olması gerçekten de sıra dışı bir durum ve beraberinde hemen her konuda farklı bir bakım ihtiyacı getiriyor. “Peki tüysüzlük bir kedinin beslenmesini nasıl etkileyebilir?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Canlıların vücutlarını kaplayan kıllar derinin üzerinde bir hava katmanı oluşmasını sağlayarak bir çeşit ısı yalıtımı sağlıyor. Bu özellik insanlarda bile var. İşte Donskoy’un olmayan tüyleri bu ısı yalıtımını sağlayamıyor ve vücudun normalden çok daha fazla ısı kaybetmesine sebep oluyor. Vücudun ısı kaybetmesi demek ise aslında daha fazla ısı üretme gereksinimi anlamına geliyor ve bu yüzden Donskoy benzer boyutlardaki kedilerden daha fazla yemek yemek zorunda kalıyor. Yani Donskoy’unuz biraz obursa bunun için endişelenmenize gerek yok.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  British Shorthair
Donskoy Kedisi
Donskoy Kedisi

Temizlik

Kısa tüylü veya uzun tüylü kedi cinslerinin temizlik gereksiniminin başında tüylerin taranması gelirken Donskoy taranmaya neredeyse hiç ihtiyaç duymuyor. Ancak kedilerin pek çoğunun nefret ettiği banyo Donskoy’un temel ihtiyaçlarından biri. Tüysüz ve yağlı bir deriye sahip olduğundan vücudunda bakteri birikme hızı diğer kedi cinslerine göre çok daha yüksek olan Donskoy haftada bir banyo yapma gereksinimi duyuyor. Bu da Donskoy’un en zahmetli bakım gereksinimi. Eğer bunu göze alamıyorsanız veya bunun için yeterli vaktiniz yoksa Donskoy sizin için en iyi kedi cinsi olmayabilir.

Enfeksiyona bağlı ağız ve diş problemlerine yatkınlığıyla bilinen Donskoy için mümkün olduğunca sık aralıklarla ve kediler için özel üretilmiş ağız bakım ürünleri kullanılarak ağız bakımının yapılması oldukça önemlidir. Hatta mümkünse ağız bakımı günlük yapılmalıdır. Gece yatmadan önce dişlerinizi fırçalamaya giderken kedinizi de yanınızda götürmeniz onun için en sağlıklısı olacaktır. Ayrıca büyük kulakları kulak akıntısı biriktirmeye yatkın olan Donskoy’un kulaklarını sık sık kontrol etmek ve gerektiğinde nemli bir bez kullanarak temizlemek enfeksiyon riskine karşı alınacak en iyi önlemlerden birisidir. Yine akıntı ihtimali olan göz çevresinde de benzer bir kontrol ve temizlik işlemi yapmanız kedinizi sağlıklı tutmak için iyi bir fikirdir.

Donskoy Kedisi
Donskoy Kedi

Donskoy Kedisinin Sağlık Durumu

Donskoy kedi cinsi genel anlamda sağlıklı bir kedi cinsi olarak bilinse de dayanıklılık konusunda o kadar da iyi değildir. Pek çok canlıda genetik yolla taşınan hastalıklara rastlansa da Donskoy’un bilinen bir genetik hastalığı bulunmamaktadır. Ancak genetik olarak taşınan vücut yapısından dolayı yatkın olduğu bazı hastalıklar olabilir. Bu sağlık sorunlarının çoğu özenli ve dikkatli bir bakım, dengeli bir diyet ve düzenli veteriner kontrolleriyle kolaylıkla aşılabilecek sağlık sorunlarıdır.

Sağlık Sorunları

Donskoy kedisinin vücut yapısına bağlı olarak yatkın olduğu bazı hastalıklar şunlardır:

 • Güneş Yanığı: Zararlı güneş ışınlarına karşı hassas olan Donskoy’da sık görülen bir sağlık sorunudur. Bunun önüne geçmek için kedinizin yaşam alanını düzenlemeniz gerekebilir.
 • Ağız ve Diş Hastalıkları: Donskoy çene yapısı sebebiyle diş çürümesi ve diğer ağız hastalıklarına oldukça yatkındır. Kedinizi ağız hastalıklarından korumak için ağız bakımına özen göstermeniz önerilir.
 • Cilt Sorunları: Tüysüz bir kedi olduğundan sıcaklık, güneş ışığı, temizlik gibi pek çok faktöre bağlı olarak çeşitli cilt hastalıkları geliştirebilir.
Donskoy Kedi Cinsi
Donskoy Kedi Cinsi

Yaşam Süresi

Donskoy’un ortalama yaşam süresi 12 – 15 yıl aralığındadır. Bu ortalama yaşam beklentisi uzun bir veri toplama sürecinden sonra tespit edilmiş olsa da her zaman doğru olmayabilir. Kedinizin soyağacı, bakımı, yaşam alanı gibi pek çok faktöre bağlı olarak yaşam süresi değişebilir.


Kedi cinsleri içeriklerimizin en “garip” cinslerinden biri olan Donskoy kedisi hakkında merak edilen her şeyi miyavliyo.com takipçileri için derledik. Kediler hakkında bilmediğimiz her şeyi öğrenmeyi ve kedi severlerle paylaşmayı hedeflediğimiz platformumuza bildiklerinizle ve deneyimlediklerinizle katkıda bulunmanız, belki de bir kedinin hayatına dokunmanız için sizi de yorumlara bekliyoruz 😊

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?