Küçük bir leopar gibi görünen Margay, özellikleri ve deseniyle nadir ve tehlike altında bir cins. Hakkında merak edilen her şeyi içeriğimizde bulabilirsiniz.

Margay, leopar kürkü giymiş bir evcil kedi gibi görünür. Boyutu aşağı yukarı evcil kediler kadardır, ancak o da leopar kadar vahşi bir kedi cinsidir. Ağaçlarda ve orman zemininde avlanarak hayatta kalan Margay, Güney Amerika’nın tropikal ormanlarında yaşar. İnsanlara nadiren kendini gösteren bu kedi pek çok konuda gizemlidir. Halen hakkındaki bilgimiz çok kısıtlı olmasına rağmen tanıdıkça daha da seveceğimiz bir kedidir. Margay nasıl avlanır? ağaçta mı yaşar? özellikleri nelerdir? Margay hakkındaki bu soruların ve daha pek çok sorunun cevabını sizlerle paylaştık.

Margay Özellikleri

Margay, leopara benzeyen küçük bir kedidir. Bilimsel adı Leopardus wiedii olan Margay, kedigiller familyasının alt familyası ”küçük kediler” grubuna mensuptur. Dış görünüş olarak daha büyük bir kedi olan Ocelot‘a benzerliğiyle tanınır. Yani diğer adıyla Ocelot’un minyatürü olduğu söylenebilir. Margay, aşağı yukarı bir evcil kedi boyutlarında olsa da kesinlikle vahşi bir kedidir ve vahşi doğada avlanarak hayatta kalır. Margay’ın kürkü kahverengi ağırlıklıdır ve siyah veya daha koyu tonda kahverengi benekler veya çizgilerle kaplıdır. Karın ve göğüs bölümleri krem-beyaz-kirli beyaz tonlarındadır. Kuyrukta benek sıklığı artar ve kuyruğun ucu siyahtır. Tüyleri kalın ve yumuşaktır.

Ağırlığı ve Boyutları

Margay’ın ortalama vücut ağırlığı 2,5-kg aralığında değişir. Bedenin yatay uzunluğu (kuyruk hariç) ise 46-80 cm’dir. Kuyruğu, yaşadığı bölge maymunlarına özgü biçimde uzundur ve yaklaşık 33-51 cm arasındadır. Böylece kuyrukla birlikte vücut uzunluğu 131 cm’yi bulabilir.

Margay'ın Özellikleri
Margay’ın Özellikleri

Yaşam Alanı

Margay, tropikal ormanlarda veya tropikal bölgelerin çevresindeki ormanlarda yaşar. Nadiren daha farklı ortamlarda görüldüğü de olmuştur. Kuzey Meksika, Uruguay ve Kuzey Arjantin aralığını kapsayan Güney Amerika kıtasının tropikal ya da subtropikal ormanları yaşamı için uygun alanlardır.

Yaşam Süresi

Margay’ın doğal ortamdaki ömrü, gözlemleme zorluğu ve yeterince araştırma yapılmamış olması sebebiyle bilinmemektedir. Ancak, Max Planck Demografik Araştırma Enstitüsü’nün verilerine göre Margay, insan esaretinde ortalama 13 yıl yaşayabilir. Aynı verilere göre gözlemlenen en uzun Margay’ın ömrü 20 yıldır.

Margay'ın Davranışı
Margay’ın Davranışı

Margay Davranışı

Margay, hem gece hem de gündüz aktif olan bir kedi cinsidir. En dikkat çeken davranışsal özelliği ağaçları çok aktif kullanabilmesidir. Ağaçlarda bir sincap kadar yetenekli olan Margay, arka ayaklarını ağaçlardan inmek ve sarkmak için kullanabilir. Hemen hemen diğer tüm vahşi kediler gibi yalnız ve asosyaldir. Yalnızca üremek için türünün karşı cinsiyle bir araya gelir. İnsanlarla ve avları dışındaki diğer hayvanlarla karşılaşmaktan da çekinir. Vahşi doğadaki yalnızlığını 15-43 kilometrekarelik bir alanda sürdürür ve bu alanda avlanıp, kendi alanıyla kesişen karşı cinslerle çiftleşir.

Av ve Beslenme

Margay, kendi boyutlarına uygun neredeyse her şeyi avlayabilir. Kuşlar, kurbağalar, sürüngenler, memeliler, karasal veya karasal olmayan böcek ya da eklembacaklılar bir sonraki yemeği olabilir. Bunun dışında zaman zaman tavuk gibi çiftlik hayvanlarına saldırabilir ya da orman meyveleriyle beslenebilir.

Margay'ın Koruma Durumu
Margay’ın Koruma Durumu

Üreme

Üremeyle alakalı bilgilerin çoğu doğada yaşayan hayvanlardan değil, bir sebeple insan esaretinde yaşayan hayvanlardan elde edilmiştir. Bu verilere göre Margay dişisi 1 yaşında cinsel olgunluğa ulaşır, gebeliği 76-84 gün sürer ve her gebelikten 1 veya 2 yavru doğar. Ortalama gebelik süresi 81 gün, ortalama yavru sayısı ise 1,5’dur. Yavrular genellikle 8 hafta sonra anne sütü dışında gıdalar da yemeye başlar.

Margay Koruma Durumu

Margay, dar bir coğrafi aralıkta yaşayan nadir bir kedidir ve nesli tehlike altındadır. Özellikle kürkü için avlanan bu kediler yaşam alanlarının daralması tehlikesiyle de karşı karşıyadır. Bugün uluslararası kurallarla avlanması yasaktır ancak yaşadığı yörede hâlen avcılığı yapılmaktadır.

Margay’ın herhangi bir leopardan farkı çok küçük olması ve daha küçük hayvanları avlamasıdır. Ağaçları ustalıkla kullanan bu sevimli ve vahşi dostumuz hakkında bilmemiz gereken daha o kadar çok şey var ki… Umuyoruz doğa gözlemcileri ve bilim adamları Margay’ı daha yakından tanımamızı sağlayacak araştırmalarına devam ederler.


Sizce Margay’ın en sıra dışı özelliği nedir? avcılığının önüne geçmek için neler yapılabilir? uzun kuyruğunu nasıl kullanıyor olabilir? Biz aklımıza gelen tüm soruları cevapladık. Siz de yorumlar bölümüne gidip bizim sorularımızı yanıtlayarak ya da Margay hakkında bildiklerinizi paylaşarak ailemize ve içeriğimize destek olabilirsiniz.

Article by

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

How about writing a comment?