Hepimizin çok sevdiği makarnayı köpeklerle paylaşmak isteyebiliriz. Peki, köpek makarna yer mi? yemeleri ne kadar doğru olur? yazımızda bahsettik.

Köpek sahibiyseniz veya sokakta besliyorsanız, mutlaka onların hakkında yeterince bilgi sahibi olmalısınız. Çoğu insan köpekler hakkında hiçbir şey bilmediği için bazen yanlış besinler veriyor ve bir süre sonra istemeden köpeklerin hastalanmasına sebep oluyorlar. Yavru ve yetişkin köpeklerin; vücudu, bağışıklık sistemi, yapısı, midesi, bağırsakları ve dirençleri birbirinden çok farklı olduğu için iki türünde yemesi gereken besinler farkıdır. Mesela yavru köpeğe verilmesi gereken yiyecekleri, yetişkin köpekler rahatlıkla yerler ama doymazlar.

Tam tersi yetişkin köpeklerin yediği besinleri, yavru köpekler yememeli, yediği takdirde midesine ağır gelebilir. Köpekler mama harici, biz insanların yediği besinlerden bazılarını rahatlıkla tüketebilirler. Halk olarak makarnayı çok seviyoruz ve alışkanlık olduğu için sıklıkla makarna yiyoruz.

Haliyle evdeki köpeğimizin dikkatini çekiyor ve o da makarnanın tadına bakmak isteyebilir. Yediğimiz makarnadan arta kalanları dışarıdaki köpeklere de vermeyi düşünebilirsiniz. Peki, köpek makarna yer mi? diye sorduğumuzda, dostlarımız yedikleri zaman onlara çok lezzetli gelerek daha fazlasını isterler. Yine de onlara makarna vermek ne kadar doğru? detaylıca anlattık.

Makarna Köpekler İçin Zararlı mı?

Makarnanın içeriğini incelediğimizde; un, glüten, su, yumurta vb. bulunur ve bir nevi hamur işinden sayılır. Ekstra olarak karbonhidrat, protein, potasyum ve fosfor gibi vitaminler içerdiği için insan sağlığına da yararlıdır. Makarnayı fazla tükettiğimiz takdirde nasıl kilo ve vücudumuza ek olarak karbonhidrat alıyorsak, aynı şey köpekler içinde geçerlidir.

Köpeklerin alması gereken vitaminleri, besinle beraber fazlasıyla tüketirlerse midesine ve bağırsaklarına zarar verebilir. Köpeğinizin makarnaya alışmaması için haftada 1-2 kere, çay tabağı miktarında (sossuz, az tuzlu, baharatsız, sarımsaksız ve salçasız sade) makarna vermenizde hiçbir sakınca yoktur.

Köpeklerin Makarna Yemesi Zararlı mı?
Köpeklerin Makarna Yemesi Zararlı mı?

Aksi takdirde sizin yediğiniz gibi köpeğinize de soslu makarna verirseniz, onun için toksik madde kadar zarar verebilir ve ilerleyen zamanlarda iç organlarına yan etki yapabilir. Makarna köpeklerin sağlığına faydalıdır diyemeyiz, bundan dolayı her gün tüketilen bir besin olmadığını çok iyi bilmelisiniz. Köpeğinizin karaciğer ve midesinde herhangi bir sorun varsa kesinlikle makarnadan uzak durmalısınız.

Ayrıca makarnanın her türlüsü kolay şekilde kilo aldırdığı için köpekleri obeziteye sürükleyebilir. Daha sonra aldığı kiloları vermekte çok zorluk çekebilir. Bazı köpek cinslerinin vücutları çok hassastır ve kilo almaya meyillidir. Labrador, Pug, Bulldog, Beagle ve Boxer cinsleri hiçbir şekilde makarna yememelidir.

Yavru Köpekler Makarna Yer mi?

Yavru köpekler, yetişkin köpeklere göre daha hassas ve küçük oldukları için dengeli beslenmelidir. Yavru köpek sahiplendiyseniz veya sokakta besliyorsanız hiçbir şekilde makarna vermemelisiniz. Makarna yavru köpeklerin besin listesinde yer almaz ve vermediğiniz zaman herhangi fayda kaybetmezsiniz. Bazı insanlar, yavru köpeklere sade makarna vermenin zararı olmaz diyerek beslenmesini sağlıyorlar. Bu son derece yanlış bir beslenme düzenidir, çünkü yavru köpekler çok hızlı büyüdüğü için çabuk kilo alırlar.

Makarnada yavru köpeğe fayda yerine, zarar verebilir kilo almasına neden olabilir. Makarna yerine yavru köpekler için faydalı olan diğer besinleri tercih edebilirsiniz. Yavru köpeğiniz yine de makarnayı yemeye çalışıyorsa, sadece 1-2 tane sade makarnayı tatmasına izin verebilirsiniz. Belirttiğimiz miktardan fazla vermenizi önermiyoruz; çünkü fazla tüketildiğinde nasıl ki yetişkin köpeklere zararı varsa, yavru köpeklere iki katı zararı olacaktır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?