Köpeklerde hıçkırık görüldüğü zaman o anki hıçkırık tutmuş halleri çok tatlı olsa da aslında onlar için çok can sıkıcı bir durumdur.

Tıpkı insanlarda görüldüğü gibi köpekleri de hıçkırık tuttuğunu daha önce fark etmiş miydiniz? aslında bu duruma pek şaşırmamak lazım, bizler hayvanlarla çok benzerlik gösteriyoruz. Onlardan tek farklı yönlerimiz dış görünüşlerimiz ve beslenme şekillerimizdir. Geriye kalan hastalıklar, davranışlar, karakterler ve duygusal yönden tüm tepkilerimiz benzerlik göstermektedir.

Köpeklerde görülen bazı hastalıkların aynısı insanlarda da görülür ve belirtileri bile aynıdır. Teşhis için kullanılan cihazlar, testler ve tedavi yöntemlerimiz bile hemen hemen aynıdır. Onlarda bir can taşıdığı için canları acıdığı zaman bizim verdiğimiz tepkileri vererek bir rahatsızlıkları olduklarını belli ederler.

Bizler köpeklere çok düşkün olup sevdiğimiz için canlarının hiçbir şekilde yanmamasını isteriz. Hayatta hiçbir şeyin garantisi olmadığı gibi köpeğinize çok iyi baksanız bile yine de birkaç küçük sorunlar görülebilir. Bunlar için endişelenmemeli ve her zaman soğukkanlılığınızı koruyarak köpeğinize yardımcı olmalısınız.

Mesela köpeklerde hıçkırık görüldüğü zaman sahipleri çok endişelenir ve ”bir şey mi oldu acaba?” diye düşünürler. Bu normal bir hıçkırıksa hiç telaşlanmanıza gerek yok ama olması gerektiğinden daha uzun sürdüyse gerçekten bir sorun vardır demektir. Peki, köpek hıçkırığı nasıl geçer? veya hıçkırığın evde geçmesi için neler yapabiliriz? her şeyi yazımızda detaylıca açıkladık.

Köpek Hıçkırığı Nasıl Geçer?
Köpek Hıçkırığı Nasıl Geçer?

Hızlı Su İçmek

Köpekler günlük olarak su ihtiyaçlarını karşılarken olması gerektiği yavaşlıkta su içerler. Bazen fiziksel aktivitelerden sonra çok yoruldukları ve susuz kaldıklarından aniden suya saldırabilirler. Su hızlıca mideye indiği için hıçkırık görülebilir.

Bunu önlemek için köpeğinizi fiziksel aktivitelere götürmeden önce su içmesini sağlamalı ve hareket halindeyken belirli aralıklarla su ikram etmelisiniz. Bazı köpekler su seçtikleri için çeşme suyu yerine klorsuz su tercih etmenizde fayda vardır.

Hızlı ve Aşırı Mama Tüketimi

Eğer köpeğiniz obursa ve tok olduğu halde yine de yemek yemeye çalışıyorsa, hıçkırık sorunuyla karşılaşmanız çok muhtemeldir. Köpekler acıktıkları zaman sanki önünden mama kabını alacaklarmış gibi hızlıca yedikleri için bir süre sonra hıçkırık tutabiliyor. Nasıl ki biz insanlar yemek yedikten sonra hıçkırık tutuyorsa, aynı şey köpekler içinde geçerlidir.

Köpekler sadece hızlı yemek yediklerinde değil, fazla miktarda besin alıp midelerini tamamen doldurduktan sonra da hıçkırık görülebilir. Köpeğinizin mama kabını tam doldurmak yerine, yarım olacak şekilde doldurun. Bu sayede fazla miktarda yiyemez ve kabındaki mamanın az olduğunu görünce psikolojik olarak yavaş yemeye başlayacaktır.

Köpeklerde Hıçkırık Nedenleri
Köpeklerde Hıçkırık Nedenleri

Alerjik Reaksiyonlar

Köpeklerinde çevresel faktörlere, bazı besinlere ve eşyalara alerjisi olduklarını biliyor muydunuz? özellikle doğuştan köpeğinizin alerjisi varsa neye olduğunu tespit ettirerek, rahatsızlık çekmesin diye ortadan kaldırmalısınız. Aksi halde sürekli alerji belirtileri meydana gelir ve bununla beraber hıçkırık sorunuyla da uğraşmak zorunda kalır.

Eğer köpeğinizin doğuştan bir alerjisi yoksa bile sonradan olabileceğini mutlaka bilmelisiniz. Köpeğiniz beslendikten sonra veya kendi halinde vakit geçirirken aniden hıçkırmaya başlarsa alerjisi olacağını düşünerek, tahmin etmek için nerelere temas ettiğini gözlemleyin. Durum hala devam ediyorsa ve bununla beraber hıçkırık süresi de uzun sürüyorsa mutlaka veterinere başvurmalısınız.

Boğazda Yabancı Cisim

Bazı köpekler çok hareketli ve yaramaz oldukları için asla durdukları yerde durmazlar. Burunları yerde gezdikleri için gördükleri küçük yabancı cisimleri merak ederek ağızlarını alabilirler. Yanlışlıkla yutabilirler veya yuttuklarını zannederek boğazlarına yapışabilir. Bu onlara rahatsızlık verdiği için öğürme gibi hareketlerde bulunarak, boğazlarına yapışan maddeyi çıkarmaya çalışırlar. O an diyafram yeterince kasıldığı için hıçkırıkla karşılaşırlar.

Ayrıca köpeğiniz kıyafetlerinizi, battaniyeleri, tüylü eşyaları vb. yalamayı çok seviyorsa, oradan gelen tüyler ya da tozlar da boğazına yapışacağı için yine hıçkırık tutabilir. Köpeğinizi en iyi siz tanıdığınız için nelerden etkilenip etkilenmeyeceğini çok iyi bilmeli ve hıçkırıkla karşılaşacağı tüm durumlardan korumalısınız.

Köpeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Köpeğinizde uzun süreli hıçkırık durumu varsa, büyük ihtimalle sinir sisteminde bir sorun olabilir. Hiç vakit kaybetmeden veterinere danışmanız gerektiğini bilmelisiniz. Eğer köpeğinizde sadece birkaç dakika kadar süren normal hıçkırık varsa, içiniz rahat olsun herhangi bir sorun yok demektir. Birkaç yapacağınız değişiklik sayende köpeğinizin hıçkırığını engelleyebilirsiniz;

  • Köpeğinizin hıçkırığı tuttuğu zaman taze su içmesi için klorsuz susu ikram edin,
  • Mama kabına fazla mama koymak yerine, az koymaya dikkat edin, (az ama sık sık yemeli)
  • Köpeğimiz hızlı yemek yiyorsa, yavaş yemesi için komut verebilirsiniz,
  • Köpeğiniz çok kırılgansa, stres ve kaygı hissetmesi muhtemeldir. Köpeğinizi stresten uzak tutmalı ve onun sevdiği şeyleri yapmalısınız,
  • Köpeğinizi inatçı hıçkırık tuttuğunda aniden dikkatini dağıtabilirsiniz. Mesela oyuncaklarla oynatmak, nesne atıp yakalamasını sağlamak, kovalambaç veya saklambaç gibi heyecanlı oyunlar oynayabilirsiniz,
  • Köpeğinizin karın bölgesinden midesine doğru olacak şekilde masaj yaparak hıçkırığının geçmesine yardımcı olabilirsiniz.
Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?