Meyveler arasında en çok C vitaminine sahip olan mandalinayı çok seviyoruz. Köpekler içinde faydalı olduğu için arada sırada yemelerine izin verilmelidir.

Bizler her ne kadar köpeklerin mama çeşitleri, kemik, et veya bazı yemekleri yediklerini bilsek de aslında meyve ve sebze de tüketebilirler. Ömürleri boyunca tek tip besin tükettikleri zaman yeterince beslenemezler ve vücutlarına almaları gereken vitaminleri alamazlar. Nasıl ki biz insanların bağışıklık sistemi kuvvetli olunca hastalanmıyoruz, bu durum aynı şekilde köpekler içinde geçerlidir.

Bir köpeğin bağışıklık direnci ne kadar yüksek olursa dışarıdan gelen hastalıklara karşı temkinli olurlar ve kolay kolay rahatsızlanmazlar. Ev veya sokak köpekleri dahil olmak üzere sadece mama veya çeşitli kemiklere bağlı kalmadan köpeklerin yiyebileceği diğer besinlerden de vermelisiniz. Miktarına ve hangi aralıklarla verildiğine dikkat edilirse hiçbir zararı olmaz, aksine bağışıklıklarının güçlenmesine yardımcı oluruz.

”Köpekler sağlam hayvanlardır, meyve sebze verilir mi hiç?” diye düşünülmemeli ve insan kendini beslemeye nasıl dikkat ediyorsa aynı şekilde can dostunun da düzenli beslenmesine yardımcı olmalıdır. Peki, meyveler arasından en çok C vitaminine sahip olan mandalinayı köpekler yiyebilir mi? yazımızda detaylıca bahsettik.

Köpeklere Mandalina Verilir mi?

Bazı mandalinalar ekşi oldukları için köpekler tadını beğenmeseler de tatlı mandalinaları çok severler. Köpeğinize direkt ekşi mandalinayı vermek yerine önce siz tadarak, içlerinden en tatlı olanı verebilirsiniz. Belirli aralıklarla mandalina yiyen köpekler bu vitaminlerden faydalanırlar;

  • Günlük su ihtiyaçlarını karşılar,
  • Yüksek C, B6 vitaminlerini, demir ve magnezyum bulunur,
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
  • Hücrelerin oluşumunu destekler,
  • Yaraların veya hastalıkların hemen iyileşmesini sağlar,
  • Göz sağlığına çok iyi gelir,
  • Fazla yemeleri halinde hazımsızlık, kusma veya mide problemleri görülebilir.
Köpeklere Mandalina Verilir mi?
Köpeklere Mandalina Verilir mi?

Haftada bir kez olmak şartıyla köpeğinize güvenle mandalina verebilirsiniz. Köpeğinizin kilosu fazlaysa küçük bir mandalina verebilirsiniz; eğer köpeğiniz yavruysa veya zayıfsa bir mandalinayı yarıya bölerek yedirebilirsiniz. Mandalina kabuğunu soyun ve beyaz yerlerini de iyice çıkararak dilim şeklinde köpeğinize ikram edebilirsiniz.

Haftada bir kez düzenli olarak mandalina veriyorsanız, ara sıra değişiklik yaparak miktarını geçmeyecek şekilde mandalinanın suyunu sıkıp içirebilirsiniz. Mandalinanın içerisinde belirli miktarda şeker bulunduğu için genel olarak hayvanların fazla tüketmesi önerilmez, fakat dikkatli bir şekilde verildiğinde herhangi bir sorun yaşanmaz.

Mandalinalı Ödül Maması Yapımı

Köpeğinize eğitiyorsanız istediklerinizi yaptıktan sonra mutlaka ona lezzetli bir ödül vermelisiniz. Karşılığında en sevdiği yemek, meyve veya herhangi bir gıdayı görürse o eğitimden daha fazla verim alabilirsiniz. Köpekler tatlı gıdalar yiyemedikleri için muadil ürünler kullanarak sanki tatlı gıdalar veriyormuşsunuz gibi lezzetli tatlar elde edebilirsiniz.

Patatesi püre haline getirdikten sonra kasenin şeklini alabilmesi için kasenin içerisine doldurun ve üzerini kapatarak buzdolabında kalıp haline gelene kadar bekletin. Buzdolabının soğutma gücüne göre patates püresini kaseden çıkarın ve pasta süslüyormuş gibi üzerini labneyle kaplayın. Tekrar buzdolabına koyarak labnenin iyice patates püresine yapışmasını ve katılaşmasını sağlayın.

Tekrar buzdolabından çıkardıktan sonra mandalinaları minik parçalar haline getirerek pastanın üzerini süsleyebilirsiniz. Eğer isterseniz patates püresini kaseye doldururken aralarına mandalina parçaları ekleyerek, tekrar üzerine patates püresi ekleyebilirsiniz. Bu sayede her katında mandalina parçaları bulunur ve köpeğiniz yedikçe tadını daha çok beğenecektir. Bu ödül pastasını haftada bir kez yapmanızı ve hazırlanma sürecinde sadece 1 adet mandalina kullanılmaya dikkat etmelisiniz. Mandalinanın kabuklarını ve beyaz yerlerini soymayı ihmal etmemelisiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?