Köpekler için oldukça çeşitli mamalar mevcut. Ancak bazı durumlarda kedi maması yemek isteyebiliyorlar. Peki, köpekler kedi maması yer mi?

Evde ya da sokakta yaşayan köpeklerin bir kısmı, kedi maması gördüğünde tüketmek isteyebilir. Özellikle sokakta yaşayan köpekler, aç oldukları için kedi maması bulduklarında ayrım yapmadan tüketebilirler. Köpek sahiplerinin dikkatli oldukları beslenme düzeni konusunda merak edilenlerden biri de köpeklerin kedi maması yiyip yemeyeceğidir.

Köpekler kedi maması yer mi? diye düşünürsek; köpeklere kedi maması vermeniz halinde geri çevirmez ve tüketir. Bazı durumlarda sağlıklı bir beslenme şekli olmasa da bazen köpeğinize kedi maması verebilirsiniz. Peki, köpekler hangi durumlarda kedi maması yememeli? sizler için tüm detayları anlattık.

Köpeklere Kedi Maması Vermek Zararlı Mı?

Bazı köpeklerin kedi mamasını severek yediğini görürken bazılarının yemek istemediğini anlayabilirsiniz. Köpekler, kedi maması yiyerek hayatına devam edebilir. Ancak bu sağlıklı bir durum değildir. İçeriklerine bakıldığında köpeklerin ve kedilerin mamalarının içerisinde yer alan vitaminlerin farklı olduğunu görebilirsiniz.

Kedi mamalarının besin değerleri genellikle daha yüksektir ve köpeklere sıklıkla verildiğinde aşırı kilo almasına sebep olabilir. Eğer köpeğin kilo problemi yoksa mecbur kalındığında kedi maması verilebilir. Genellikle tavsiye edilmeyen bu durumun sıklıkla yapılması halinde köpeklerde böbrek hastalıkları da meydana gelebilir.

Köpeklere Kedi Maması Verilir mi?
Köpeklere Kedi Maması Verilir mi?

Köpekler kedi maması yer mi? sorusu da en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Kedi mamalarının kalori yoğunluğu, protein ve yağ yüzdeleri yüksektir. İçeriği bakımından bu mamalar, köpeklerin sindirim sistemine uygun değildir. Kısa vadede gözle görülür bir zarar meydana gelmeyebilir.

Uzun vadede ise sindirim yapmakta zorlanan köpek, kusma, ishal gibi rahatsızlıklar yaşayabilir. Aynı zamanda kedi maması ile beslenen köpeklerin obeziteye daha yatkın olacağını da bilmek gerekir. Bu nedenle kedi maması, köpeklere tavsiye edilmez.

Az Miktarda Kedi Maması Yemek Köpeğe Zarar Verir Mi?

Köpekler kedi maması tüketerek yaşamlarına devam edebilseler de fazla tüketimi birçok sağlık sorununa yol açabileceğini bilmek gerekir. Sindirim sistemine uygun olmayan bu gıdaları tüketen evcil hayvanınız, pankreatit gibi ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilir. Eğer çok az tükettiyse ciddi bir sağlık sorunu yaşamayacaktır. Ancak en doğrusu hem kedileri hem de köpekleri kendileri için özel olarak üretilen mamalar ile beslemektir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

A comment was made on "Köpekler Kedi Maması Yer mi?".
  • Anonim

    Köpeğim köpek mamasını yemiyor, kedi mamasını seviyor. Ayrıca tavuk, pilav, kıymalı yemekler veriyorum. Vermezsem yemiyor aç kalıyor.