Köpekler balıkları çok sever ve kokusunu alır almaz mideleri bayram etmeye başlar. Köpekler balık yer mi? veya çiğ balığı yiyebilirler mi? araştırdık.

Köpekler ne kadar obur hayvanlar olmasalar da aç olsalar dahi yine de gördüğü yemeği midesine indirmek isterler. Nasıl ki biz insanlar depresyona girdiğimizde veya canımız sıkıldığında aç olmadığımız halde yemek yiyorsak, aynı şey köpekler içinde geçerlidir. Tok olan bir köpeğe mama verseniz belki yemez, fakat onun en sevdiği sebzeyi veya meyveyi gösterdiğiniz zaman gözleri hemen açılır ve onu yemek için ellerinden geleni yaparlar. Aslında bunu aç olduğu için değil, tamamıyla tadını almak istediği için ve oyalanmak için tüketmek isterler.

Mesela yeni yemek yemiş köpeğe kemik verdiğinizde yemek için değil, sadece oynamak için kemirir veya can sıkıntısından oyalanmak ister. Sokakta yaşayan köpekler genellikle hep aç olduğu için insanlar kapılarının önüne ne koyuyorlarsa yemek zorunda kalırlar. Onların sağlığını tehdit eden yiyecekleri koysalar bile hayatlarını devam ettirmek için damak zevkini unutup, midesini düşünürler.

Eğer midesini düşünmezlerse ve onlara lezzetli gelmeyen besin buldukları zaman açlığını gidermek için mecburi olarak karnını doyurması gerekir. Sürekli beslediğiniz sokak köpeği varsa, hep mama vermek yerine arada sırada köpeklerin yiyebileceği besinlerden de verebilirsiniz. Sıklıkla mama yiyen köpek, yeterince vitamin alamadığı için bağışıklık sistemi güçlenmez ve hastalıklara karşı vücut dirençleri düşebilir.

Örneğin; köpekler balık, tavuk, et, sebze ve meyveleri çok sevdiği için belirli miktarda vererek, hem onu mutlu edebilirsiniz hem de vücuduna alması gereken tüm vitamin değerlerini bu besinlerle karşılayabilirsiniz. Bazı insanlar köpekler balık yer mi? diye düşünerek, balığın kılçıklarını çıkarmayarak çiğ şekilde verebilirler. Peki, bu ne kadar doğru? veya köpekler balığı nasıl yemeli? işin aslını doğru şekilde öğrenelim.

Köpek Çiğ Balık Yer mi?
Köpek Çiğ Balık Yer mi?

Köpekler Çiğ Balık Tüketebilir mi?

Köpekler, balık yemeyi çok severler ve onlara çok lezzetli geldiği için ellerinden gelse hep yemek isterler. Bazı insanlar evlerine balık aldığı zaman ya da mahallelerden geçen balıkçılar, köpeklere çiğ balık verebiliyorlar. Aslında insanlar tamamen iyi niyetinden ve köpeklerin aç kalmasına dayanamadıkları için veriyorlar, fakat çiğ balığın ne kadar zararlı olduğunu bilmiyorlar. Köpekleri besleyen insanlar besin konusunda çok bilgili olmalı ve köpek çiğ balık yer mi? diye araştırmadan asla pişmemiş balık vermemeliler.

Çiğ balıklarda yüksek oranda parazitler bulunur ve köpek yediği zaman vücut içerisinde hızlı bir şekilde parazit oluşumuna neden olabilir. Her çiğ balığın yüzeyinde ve iç kısmında Salmonella, Clostridium ve Listeria dediğimiz bakteriler bulunur. Köpek çiğ balığı tükettiği zaman çok riskli sağlık sorunları meydana gelebilir ve iç organlarının zehirlenmesine neden olabilir. Daha fazlası da olabilir;

  • Karın ağrısı ve ani kusma,
  • Ateş ve halsizlik,
  • Kanlı ishal,
  • Hızlı nefes alıp verme,
  • Düzensiz ve hızlı kalp atışı,

gibi riskli belirtiler görülebilir. Bunlarla karşılaşmamak için köpek çok aç olsa bile asla çiğ balığı vermeyin, onun yerine imkanınız varsa balığı mangalda veya fırında pişirerek köpeğe verebilirsiniz. Ayrıca köpeğe vereceğiniz balığı yağda pişirmeyin, çünkü yağ başlı başına köpekler için çok zararlıdır. Yağda pişen balığı yerlerse, yağın etkisi nedeniyle sindirim zorluğu çekebilirler.

Köpekler Balık Kılçığı Yer mi?
Köpekler Balık Kılçığı Yer mi?

Balık Kılçığı Yemek Köpeklere Zarar Verir mi?

Bazı insanlar balıkta bulunan kılçığı temizlemeden, direkt olarak pişirip yemeyi severler. Kılçıklı yemek, ani kazalara neden olduğu gibi bazen hayatı bile tehdit edebilecek derecede zararlıdır. Köpeklerinde dişleri büyük ve sert besinleri rahatlıkla çiğneyebileceği bilindiği için insanlar, köpekler balık kılçığı yer mi? diye düşünmeden kılçıklarını da verirler. Haliyle köpekler balık kokusunu alır almaz tok olsalar bile hemen iştahları açılır ve kılçıkları fark etmeden hemen yerler. Balık kılçığı sert ve kenarlarında minik ve iğne gibi kıymıkları bulunduğu için köpeğin boğazına takılabilir ve daha kötüsü yırtabilir.

Sadece balık kılçığı değil; balığın kafa kısmı, kuyruk ve yüzgeçleri de sert olduğu için kılçığın verdiği zararı verecektir. Köpek bunları tükettiği an boğazından geçse de mide ve bağırsağı delerek geri dönülmez ciddi sağlık sorunlara neden olabilir. Köpeğinize sağlıklı bir şekilde balığı pişirdikten sonra kıymıklarını, sert yerlerini ve kılçıklarını temizleyerek dostunuzun güvenli şekilde yemesini sağlayabilirsiniz. Arada sırada kuru mamasına balıkları minik parçalar haline getirerek de verebilirsiniz.

Köpekler Hangi Balık Çeşidini Yer?

Her insanın en sevdiği bir yemek olduğu gibi köpeklerinde en sevdiği besinin balıklar olduğunu söyleyebiliriz. Balığın içerisinde omega 3 ve birçok protein bulunduğu için dostlarımızın mutlaka tüketmeleri gerek. Köpekler balık türlerini ayırt etmeden hepsini yiyebilirler. Sadece dikkat etmeniz gerekenler; balığın taze olması ve doğru bir şekilde pişirilmesidir. Genellikle köpekler; somon balığı, mezgit balığı, hamsi, palamut, sardalya, alabalık ve istavrit balık türlerini çok severler ve tam da damak zevklerine göredir.

Kılıç balığı, uskumru, kiremit balığı ve köpek balığı (pek mümkün değil, fakat belirtmekte fayda var) köpeklerin yememesi gereken balıklar arasındadır. Bu balıklar sert, köpeklere göre zararlı ve sevdiği balıklar kadar lezzetli olmadığı için pek tüketmezler. Ayrıca balık yağları da köpeklere çok faydalıdır ve iki haftada bir kez olacak şekilde mamasına damlatıp karıştırarak, yemesini sağlayabilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?