Hayvanların beslenme ve bakımıyla ilgili merak ettiğimiz her şeyi onların doğasından, doğal yaşamlarından öğrenebiliriz. Doğal şartlarda her hayvanın kendine özgü yaşam şekli vardır. Doğal şartlarda köpeklerin soğuk su içmeleri mümkün değildir. Sıcak yaz aylarında serinlemeleri ve rahatlamaları için köpeklere soğuk su verilir. Ancak köpeklerde soğuk su içmek kusmalarına, mide üşütmesine ve bademciklerinin şişmesiyle halsizlik ve […]

Hayvanların beslenme ve bakımıyla ilgili merak ettiğimiz her şeyi onların doğasından, doğal yaşamlarından öğrenebiliriz. Doğal şartlarda her hayvanın kendine özgü yaşam şekli vardır.

Doğal şartlarda köpeklerin soğuk su içmeleri mümkün değildir. Sıcak yaz aylarında serinlemeleri ve rahatlamaları için köpeklere soğuk su verilir. Ancak köpeklerde soğuk su içmek kusmalarına, mide üşütmesine ve bademciklerinin şişmesiyle halsizlik ve huzursuzluk hissetmelerine neden olabilir, bu sebeple hava sıcaklığı gerçekten artmadıkça köpeklere soğuk su içirmek uygun değildir. Köpekler için uygun olan su sıcaklığı oda sıcaklığı yani 25 derecedir. Bu nedenle yaz aylarında verilen suyun sıcaklığına dikkat edilmelidir. Köpekler sadık hayvanlar olmaları nedeniyle verdiğiniz suyu soğuk da olsa içecektir. Bundan dolayı, özellikle insanlar köpeklere su verirken suyun soğuk olmamasına dikkat etmelidir.

Evcil köpeklerin soğuk su içmesi halinde yaşayacağı mide üşütmesi sahibi tarafından farkedilmediği takdirde, ilerleyen zamanlarda daha büyük sağlık problemlerine neden olabilir. Evcil hayvanlar, sahipleri tarafından ilgi gösterilip tedavi edilebilir ancak bu durum sokak köpekleri için geçerli olmayabilir. Bu da yaz aylarında sokak köpeklerine serinlemeleri için verilen suların sıcaklığına dikkat edilmesi ve verilen suyun oda sıcaklığında olması için ayrı nedendir.

Su İçen köpek
Su İçen köpek

Kış aylarında köpeğinizin kar yemesine engel olun!

Kış aylarında gezdirmek için yürüyüşe çıkardığınız köpeğinizin size farkettirmeden kar yemesi sonucu soğuk karın midede erimesi de mide üşütmesine neden olacaktır. Dolayısıyla kış aylarında da köpeklerin düzenli gözlem altında tutularak soğuk veya sıcak su içmeleri, ayrıca kar yemeleri engellenmelidir. Doğal şartlarda köpekler sıcak veya soğuk su içmezler.

Köpeklerde soğuk algınlığının nedenlerinden birinin de soğuk su verilmesi olduğunu biliyor muydunuz? Soğuk algınlığı köpeklerde; halsizlik, hapşırma, öksürme ve yutkunmada zorluk çekme gibi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Karda Oynayan Köpek
Karda Oynayan Köpek

Evcil hayvanların bile her dakika kontrol altında tutulması mümkün olmuyor. Köpeğiniz, soğuk su içmeye bağlı olarak mide üşütmesi yaşayabilir ancak mide üşütmesi gibi hastalıkların köpeğinizde iştahsızlığa neden olacağını unutmamalısınız. Bu durumda yapılabilecek bazı pratik çözümler;

  • Köpeğinizin suyunu oda sıcaklığında vermek,
  • İçerisine ıhlamur ile limon ilave etmek,
  • Köpeğinizin soğuk yerlerde uzanmasına engel olmak,
  • Battaniye yardımı ile köpeği sıcak tutmak

olarak sıralanabilir.

Bu gibi hızlı müdahaleler dışında, veteriner hekimlere danışmak ve gerekiyorsa tedavi ettirmek köpeğinizin sağlığı için en iyi çözüm olacaktır.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?