Köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürmesi için mama seçimleri oldukça önemlidir. Mama dışında, köpeklere ev yemeği verilir mi?

Köpek sahiplerinin en çok dikkat ettikleri noktalardan biri köpeğin sağlıklı beslenmesidir. Yeterli öğün alması, kaliteli mama seçimi, ek gıdalar bir bütün olarak köpeğin sağlığını doğrudan etkiler. Beslenmesinde yapılan yanlışlar sağlık sorunlarına yol açarken köpeğinizin ömrünün kısalmasına dahi sebep olabilir. Bu nedenle evcil hayvanlarımızı beslerken verdiğimiz besinlere çok dikkat etmeli, öğün sayısı ve kalori miktarı gibi detayları göz ardı etmemeliyiz. Peki, köpeklere ev yemeği verilir mi? hangi ev yemekleri köpekler için zararlıdır? soruların cevaplarını ayrıntılı öğrenelim.

Köpekler Hangi Ev Yemeklerini Yiyebilir?

Evcil hayvanınız annesinden ayrıldıktan sonra beslenme düzenini oluşturmanız gerekir. Bu süreçte en doğru seçimler ve kalori miktarı veteriner tarafından belirlenen beslenme düzenidir. Yavru veya yetişkin köpekler için özel olarak üretilen kaliteli mama seçimleri ile evcil hayvanınızın sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz. Ancak mamalar dışında köpeğinizin yiyebileceği ev yemekleri de vardır. Ev yemekleri verirken öncelikle dikkat etmeniz gereken şunlardır:

  • Evcil hayvanınıza vereceğiniz yemek pişmiş olmalıdır.
  • Baharatsız olmasına ve tuzlu olmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Kalori miktarı ve besin değerlerini doğru ayarlamalısınız.

Bunlara dikkat ettiğiniz sürece köpeğinize rahatlıkla ev yemekleri verebilirsiniz. Ancak bunlar tüm yiyecekler için geçerli değildir. Köpeklerin yiyebileceği ev yemekleri nelerdir? diye sorarsak; evcil hayvanınız et ve sebze yemekleri yiyebilir. Kırmızı et, balık, tavuk köpeğinizin hem seveceği hem de sağlıklı olan ev yemekleri arasında yer alıyor. Bu besinleri verirken ölçüsünün fazla olmamasına dikkat etmeli, alması gereken kalori miktarını geçmemelisiniz. Mama ile birlikte verebileceğiniz en sağlıklı yemekler arasında yer alırlar.

Mama ve et yemekleri herkesin bildiği köpekler için sağlıklı olan besinler arasındadır. Bunlar dışında da evcil hayvanınıza verebileceğiniz birçok sağlıklı ev yemeği bulunuyor. Sebze yemeklerini baharatsız ve pişmiş bir şekilde köpeğinize verebilirsiniz. Havuç, pırasa, ıspanak, bezelye ve patates severek yiyeceği sebze yemekleridir. Bunlar dışında tüm havuçlar, balkabağı, süt ve süt ürünleri de sağlıklı atıştırmalıklar olarak köpeğinizin sevebileceği besinlerdir ve rahatlıkla verebilirsiniz.

Köpekler Ev Yemeği Yer mi?
Köpekler Ev Yemeği Yer mi?

Köpekler Makarna Yer Mi?

Köpekler için ev yemekleri hazırlarken kolay sindirmeleri ve midelerine zarar vermeyecek içeriklerinin olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer köpeğinize makarna yedirmek istiyorsanız içerisine farklı bir besin ve baharat katmadan haşlanmış makarna verebilirsiniz. Ancak makarna karbonhidrat açısından zengin olduğu için köpeğin sindirmesi zordur. Aynı zamanda sağlıksız şekilde kilo almasına sebep olabilir. Bu nedenle fazla verilmemesi ve seyrek aralıklarla tüketmesi daha uygundur.

Yavru Köpekler Ev Yemeği Yiyebilir Mi?

Yavru ve yetişkin köpeklerin bakımı birbirinden oldukça farklıdır. Yavru köpeklerin bakımı konusunda doğru adımlar atmak için onları tıpkı bir bebek gibi düşünebilirsiniz. Bebeğinize makarna, et yemeği gibi besinler vermeyeceğiniz gibi yavru köpeklere de bu besinleri vermeniz doğru değildir. Annesinden yeni ayrılan köpekler süt tozu ile beslenmelidir ve yavruluk dönemlerinden çıkmalarına yakın yavrular için üretilen mamalara geçiş yapmalılar.

Belirli bir süre sonra evcil hayvanınıza süt ve süt ürünleri vermeye başlayabilirsiniz. Peynir ve yoğurt yavru köpeklerin seveceği ve besin değeri yüksek olan sağlıklı yiyecekler arasında yer alır. Bunun dışında balkabağı ve olgunlaşmamış muz gibi besinleri de verebilirsiniz. Ancak yavru köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürmesi adına ev yemeklerini mümkün olduğunca vermemelisiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?