Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi80
Egzersiz Gereksinimi80
Oyunculuk90
Zeka Seviyesi60
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk40
Hayvanlarla Dostluk40
Yabancılarla Dostluk40
Eğitilebilirlik60
Bakım İhtiyacı70
İlgi İhtiyacı100
Sıcaklık Hassasiyeti30
Ses90
Bekçilik60

Çok tatlı ve sevimli görünüme sahiptirler. Zorlu hayat hikayeleri vardır, fakat bir şekilde hayata tutunmayı başarmışlardır.

Kökenleri Japonya’ya dayanan Shiba Inu cinsleri, geçmişleri en eskiye dayanan ve en küçük olan köpeklerdir. İsimlerinin nereden geldikleri hakkında birçok iddia bulunmaktadır; birinci iddiaya göre ”Shiba” kelimesinin eskiden küçük anlamında kullanılmasıdır. İkinci iddia ise Japon dilinde ”Shiba” kelimesi çalı veya çevre anlamına gelmektedir. Shiba cinslerinin renkleri de kırmızımsı ve altın renginde oldukları için kırmızı çalı ağaçlarına benzetilmişlerdir.

Shiba cinsleri, Japonya’da M.Ö 300 zamanlarında av köpeği olarak kullanılmışlardır; hatta tavşan, kuş ve küçük canlıları avlamak için yetiştirdikleri söylenmektedir. Dünya Savaşı zamanlarında Shiba cinslerinin nesilleri tükenmekle karşı karşıya kalmıştır. 1952 yıllarında savaştan sağ salim çıkan cinsler bu sefer de distemper (köpek gençlik hastalığı) hastalığına yakalanarak nesilleri daha çok zarar gördü. Neredeyse birkaç tane kalan Shiba cinsleri, merkezden uzak ve sakin yerlere götürülerek iyileştirilemeye çalışıldı.

Geriye kalan birkaç Shiba cinsleri melezlenerek, günümüzdeki Shiba köpeklerini meydana getirdiler. Boyutlarında değişiklikler olsa da hayatta kalmayı ve nesillerinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağladılar. Tüm zorlu hayat şartlarına rağmen Japonya’da popülerliğe ulaştılar ve çok kısa süre içerisinde sıkı hayran kitleleri oluştu. Günümüzde bile halen çok popülerlerdir, hatta Bitcoin ve borsa sitelerinde ”Shiba Inu” adını görebilirsiniz.

Shiba Inu
Shiba Inu

Shiba Inu Özellikleri

Resmen hayat savaşı veren Shiba Inu cinsleri, sağlıklı şekilde hayat döndükleri zaman birçok kişi tarafından sahiplenildiler. Şu an mutlu mesut bir şekilde sahiplerinin yanında nesilleri tehlikede olacak mı? korkusuna kapılmadan yaşıyorlar. Bu kadar zor durumları atlatan Shiba köpeklerinin tüm özelliklerini şu şekilde anlatabiliriz;

  • Kökeni: Japonya
  • Ortalama Boyutları: 34-42 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 7-11 kg
  • Renkler: Kırmızı, Turuncu, Kahverengi, Beyaz, Gri, Siyah, Krem, Devetüyü, Ten, Karamel, Altın Rengi
  • Diğer Adı: Yok

Karakter Özellikleri

Özgüvenleri çok yüksek oldukları için dik başlı, bağımsız, kendi doğruları olan ve cesurdurlar. Japonya’da bulunan köpekler arasından en popüler, sıcakkanlı ve arkadaş canlısı olan Shiba cinsleridir. Dünya çapında sadece dış görünüşleriyle değil, karakteriyle de herkesi kendilerine aşık etmişlerdir.

Eski zamanlarda av ve koruma köpeği olarak kullanılmışlardır ama günümüzde daha çok ev ya da süs köpeği olarak yaşamaktadırlar. Ailesine çok bağlı ve sadık oldukları için sürekli onlarla vakit geçirmek isterler. Yalnız kaldıkları zaman çok üzülebilirler ve hassas olduklarından kaygı bozukluğu yaşayabilirler.

Dışarıya çıktıkları zaman evdeki hallerinden daha farklı olabilirler. Birden canlı, aktif, çok hareketli, yerinde duramayan ve oyuncu olabilirler. Sahipleriyle birlikte günlük aktivitelerini tamamladıktan sonra eve geldiklerinde enerjilerini atmış olacakları için yine sakin olurlar.

Yabancı insanlara ve hayvanlara karşı çok mesafeli dururlar, yani hemen sıcak bir şekilde karşılama yapamazlar. Sahiplerini kıskandıkları için yabancıları yaklaştırmazlar ve evde tek evcil hayvan kendilerinin olmasını isterler. Ayrıca oyuncaklarının, kıyafetlerinin mamalarının ve eşyalarının paylaşılmasından nefret ederler.

Fiziksel Özellikleri

Küçük ve orta boy vücut yapıları vardır. İlk bakıldığında sanki oyuncak peluş köpek gibi dururlar, hatta bu benzerlikten dolayı çocukların en sevdiği köpek cinslerindendir. Ortalama boyutları 34-42 cm, kiloları ise 7-11 kg arasındadır. Kafaları geniştir ve yanakları da sanki tombiklermiş gibi ele gelir. Kafa yapıları, yanak bölgelerinden çeneye doğru hafif olarak üçgenimsi yapıyı alır.

Geniş ve dik kulaklara sahiptirler ama kulakları kafalarına sonradan eklenilmiş gibi durur. Japonya kökenli olduklarından mı bilinmez ama gözleri oradaki insanlar gibi çekik ve bademdir. Burunları siyah renktir, orta büyüklüktedir ve çok iyi koku almalarıyla bilinirler.

Çift katmanlı tüy yapısına sahiptirler. Dokunulduğu zaman yumuşacık ve pamuk gibi tüyleri oldukları fark edilir. Üst katmanları sert ve düz; alt katmanları ise yumuşak ve daha kalındır. Tüy katmanları güçlü olduklarından su geçirmezler, aynı zamanda kolay kolay üşümeyecekleri için mevsimlere ayak uydurabilirler.

Yıl boyunca orta seviyede tüy döktükleri görülür ama mevsim geçişlerinde yoğun olarak dökülmeler yaşanabilir. Genellikle kırmızı, kahverengi, turuncu, altın rengi, krem, beyaz, siyah, gri, ten, devetüyü ve karamel renklerinin karışımında mükemmel tüylere sahiptirler.

Shiba Inu Özellikleri
Shiba Inu Özellikleri

Shiba Inu Bakımı

Bu cinsler sıklıkla havladıkları için apartman ortamında yaşamaya pek uygun değillerdir. İyi ve doğru bir eğitimden geçip havlamaları azaltılırsa, çok rahat bir şekilde apartmanda yaşayabilirler. Bahçede veya dışarıda kulübe ortamında asla yalnız kalamazlar, sürekli sahiplerinin yanlarında olmalarını isterler.

Çift katmanlı ve orta uzunluktaki tüylerini haftada 2 kez taramak yeterli olacaktır. Mevsim geçişlerinde veya tüylerinin yoğun olarak dökülmeye başladığı zamanlarda tüy toplama eldiveni kullanarak dökülmelerin önüne geçebilirsiniz. Eğer düzenli tarama yapmazsanız, evde sürekli uçuşan tüy topaklarını görebilirsiniz.

Ani dökülmelerden sonra kürkündeki yumuşak ve pürüzsüz yapı kaybolabilir. Bu normal kabul edilir, fakat dökülmelerden dolayı kürklerinde kelleşme görülmeye başlandıysa durum ciddi olabileceği için veterinere gitmek gerekir. Aylık olarak tırnak kesimi yapılmalı ve kulak, burun, ağız kontrolleri yapılarak uygun solüsyonlarla düzenli temizlenmelidir.

Shiba Inu Sağlık Durumu

Genel olarak sağlıklı köpeklerdir ama alerji sorunları sıklıkla görülebilir. Alerjiden dolayı kaşınır ama cilt tahriş olunca yara oluşumu görülebilir. Haftalık olarak tarama işlemlerinden sonra nemli bir bezle veya uygun tüy temizleme solüsyonlarıyla tüyleri silinmelidir. Böylelikle alerji ya da ciltte kaşınma gibi sorunların önüne geçilebilir. Ortalama yaşam ömürleri 12-16 yıl kadardır, fakat nasıl ve ne kadar yaşayacakları sahiplerine bağlıdır.

Shiba Inu Egzersizi

Aktif ve enerjik köpekler oldukları için sürekli hareket etmek isterler. 45-50 dakika kadar oyun, nesne yakalama, saklambaç, kovalama, parkta oynama gibi aktiviteler yapılabilir. 1,5-2 km arası hafif tempolu yürüyüşlere çıkarılarak enerjilerini atmaları sağlanmalıdır. Tek başlarına egzersizlerini yapmalarını bekleyemezsiniz, yalnız kalmaktan nefret ettikleri için mutlaka sahipleriyle beraber aktivitelerini tamamlamayı isteyeceklerdir.

Shiba Inu Eğitilebilir mi?

Bu cinsi eğitecek kişi son derece sabırlı ve lider vasıflı olmalıdır. Zaten Shiba Inu cinsleri bağımsız ve kendi doğruları olan köpekler oldukları için onlardan daha baskın bir sahibe ihtiyaçları olacaktır. Ne kadar iyi eğitilirse eğitilsin dışarıya çıktıkları zaman asla %100 güvenemezsiniz. Aniden diğer köpeklerin veya kedilerin arkasından gidebilir, insanların peşinden koşabilir veya gözlerine kestirdikleri yerlere kaçabilirler.

Bunun için kesinlikle tasmasız çıkarılmamalı ve sürekli komutlarla hareket etmelidirler. Yavruluk zamanlarında eğitim başlarsa, kolay bir şekilde itaat ederler ve sahiplerinin komutlarını ciddiye alırlar. Eğitim sırasında fiziksel ve psikolojik şiddet uygulanmamalı, daha çok motivasyon edici kelimeler kullanılarak sevgi dolu yaklaşılmalıdır.

Not: Shiba Inu ve Akita Inu Japon kökenlidirler, aynı zamanda birbirlerine çok benzedikleri için herkes tarafından karıştırılıyor. Akita Inu cinsleri, Japonya’nın en büyük köpeğidir. Shiba Inu ise Japonya’nın en küçük köpeğidir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?