Presa Canario cinslerinin kökeni İspanya’nın Kanarya Adası’dır. Hem vahşi hem de yasaklı köpek cinsleri listesinde bulunan köpeklerden biridirler.

Presa Canario köpek cinsleri İspanya’da Atlas Okyanusuna bağlı Kanarya Adaları’nda meydana gelmiştir ve bu bölgede yetiştirildikleri için kökenleri olarak kabul edilir. İspanyol köpek yetiştiricileri adaya geldiklerinde çiftçilerin hayvanlarını koruması ve yabancıların yaklaşmasını engelleyen bir köpek meydana getireceklerini düşündüler.

Sonucunda İngiliz Mastiff ve Majero cinslerini çiftleştirerek Presa Canario köpekleri dünyaya gelmişlerdir. Majero köpek cinsleri pek tanınmazlar, çünkü nesilleri tehlike altında oldukları için sadece Kanarya Adaları’nda yaşarlar. Presa Canario köpeklerinin karakterleri göz önüne alınınca birçok kişi tarafından ”Kanarya Yırtıcı” olarak da tanınırlar.

Bu cinsler hakkında pek çok kitaplar ve belgeler bulunmaktadır. 1800’lü yılların sonlarına doğru çiftlik alanlarındaki hayvanları korumak, sürüden ayrılanları yakalayıp geri getirmek, gütmek ve liderlik etmek için kullanıldılar. Zaman geçtikçe çiftçilerin bir numaralı yardımcıları haline gelmişlerdir. Çiftçilerin yardımında görevli olsalar da aslında avcı ve koruma köpekleri olarak yetiştirilmişlerdir. Ayrıca yaban domuzlarını ve yırtıcı kuşları yakalayıp öldürmüşlerdir.

Bir zaman sonra Presa Canario cinslerinin ne kadar heybetli ve güçlü oldukları herkes fark edilmiştir. Agresif karakterlerinden dolayı köpek dövüşlerinde kullanıldılar ve kötü insanlar tarafından daha da saldırgan hale gelmişlerdir. 1940’lı yıllarda köpek dövüşleri yasaklanınca Presa Canario cinslerinin popülerliği çok düştü. Onun yerine Pitbull gibi cinsler daha da ünlenince herkesin gözleri bu cinslere kaymıştır.

Daha sonra 1970’lü yıllarda Presa Canario cinslerinin hayranları tarafından tekrar popülerlikleri artmıştır. Hayranlarının yanı sıra 1980 yılında köpek yetiştiricileri bölgeye gelip Presa Canario cinslerinin nesillerinin tükenmemesi için var gücüyle çalıştılar. Birçok dernek ve kulüplerde destek vererek tükenmenin önüne geçtiler. Günümüzde çok popüler olmayan bir cins olsalar da sık görülmeyen köpeklerdir.

Presa Canario
Presa Canario

Presa Canario Özellikleri

Çok güçlü, çevik, agresif ve cesur köpeklerdir. Kendilerine o kadar güvenirler ki, sanki herkesi alt edecek gücü kendilerinde buluyormuş gibi dururlar. Herkes tarafından çok merak edilen bir köpek cinsi olmalarına rağmen çok nadir bulunan cinslerdir. Diğer köpeklerin korkulu rüyası olan Presa Canario cinslerinin karakter, fiziksel ve diğer bilinmeyen yanlarını şöyle açıklayabiliriz;

  • Kökeni: İspanya
  • Ortalama Boyutları: 56-67 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 39-51 kg
  • Renkler: Siyah, Gri, Kahverengi, Sarı, Kum Rengi
  • Diğer Adı: Perro de Presa Canario, Dogo Canario, Canary Dog, Canary Mastiff

Karakter Özellikleri

Belki de tüm köpek cinsleri içerisinden kendine ne çok güvenen Presa Canario diyebiliriz. Hatta en vahşi köpek cinsleri arasındadırlar. Azimli ve güçlü olmalarıyla beraber koruma, bekçi ve avcı köpekleri olarak bilinirler. Evlerine çok düşkün oldukları için aile fertlerinden başka kimseyi evinin yakınlarına yaklaştırmazlar.

Yabancılara karşı çok şüpheci ve agresif yaklaşarak korkutabilirler. Eğer sahiplerinin yanında yabancı birilerini görürlerse aniden saldırganlık gösterebilirler ama dost olduğuna inanırlarsa yine de tedbirleri elden bırakmayarak sakinleşirler. Yabancı insanlarla anlaşamadıkları gibi diğer hayvanlarla da hiç geçinemezler.

Köpekler veya kediler Presa Canario cinslerine kafa tutarlarsa asla karşılık vermekten çekinmezler ve kavgaya girerler. Onlara bir insan, eşya, ev, yakın olduğu hayvan vb. emanet edildiğinde onları korumak için canlarını bile ortaya koyabilirler. Sahiplerine karşı son derece sevecen ve sakin tavırlar gösterirler ama nasıl yaşayacakları da sahiplerine bağlıdır.

Eğer güzel ve doğru bir eğitim verilirse, en azından agresif tarafları azalarak daha sakin bir köpek olabilirler. Özellikle yavruluk dönemlerinden itibaren çok iyi ve doğru bir eğitim verilmelidir. Yine de içgüdülerinde her zaman agresif bir tarafları oldukları için çoğu zaman sahiplerine de kafa tutabilirler. Böyle karakterde köpekler oldukları için bazı ülkelerde yasaklı köpek cinsleri listesinde yer alırlar.

Dogo Canario
Dogo Canario

Fiziksel Özellikleri

Presa Canario cinsleri büyük ve sağlam vücut yapısına sahiptirler. Ortalama vücut ağırlıkları 39-51 kg, boyutları ise 56-67 cm kadardır. Göğüs kısımları geniş, belirgin ve oldukça derindir. Özellikle kalça bölgeleri hafif yukarı doğru, güçlü kemikli ve kalındır. Kafa yapıları da uzun ve geniş olduğu için tüm yüz hatları belirgindir. Aynı zamanda çene yapısı geniş ve büyük olduğu için fazlasıyla güçlü çeneleri-dişleri vardır.

Uzun, kaslı ve güçlü bacaklara sahiptirler. Büyük ve heybetli vücudu taşımaları için böylesine güçlü bacaklara sahip olmaları gerekirdi. Presa Canario cinslerinin kulakları ve kuyrukları kırpılırdı ama yasak olduğu için artık yapılmıyor. Onun yerine doğal haline bırakılarak oldukları gibi kulak ve kuyruğa sahip oluyorlar. Kuyruklarını genellikle sırtlarında taşımak yerine arka iki bacağının arasında saklayarak dolaşırlar.

Tüyleri tek katmanlı, düz ve kısadır. Kalça ve omuz bölgelerindeki tüyler, genel vücudundaki tüylere göre daha uzundurlar. Tüyleri pek yumuşak sayılmaz, serttir ama boyun ve ense kısmındaki tüyler daha yumuşaktır. Siyah, kahverengi, sarı, kum rengi ve gri tüy renklerinin karışımına sahiptirler. Yüz kısımlarındaki tüyler mutlaka siyah olmalıdır ve göz bölgesinin üstüne siyahlık bulunmamalıdır. Bu özellikleri göz önünde bulundurarak orijinal Presa Canario cinsini bulmak daha kolay olacaktır.

Presa Canario Bakımı

Kısa tüylü oldukları için bakımları oldukça kolaydır. Haftada 1-2 kez düzenli tarama yapılarak tüy sağlıkları korunabilir. Mevsimsel tüy dökmelerinin yanı sıra normal zamanlarında diğer köpeklere göre daha az tüy dökerler. Banyo ihtiyaçları yoktur ama çok kirlendiklerinde veya çamura bulandıklarında mutlaka uygun köpek şampuanıyla dikkatli bir şekilde yıkanmaları gerekmektedir.

Düzenli aralıklarla kulak, ağız-diş ve tırnak bakımları yapılarak solüsyonlarla temizlenmelidir. Presa Canario cinsleri büyük oldukları için ev veya apartman ortamına uyum sağlayamayabilirler. Bakımlarının daha iyi olabilmesi için bahçeli evlerde, çiftliklerde ya da daha geniş arazisi bulunan yerlerde daha rahat yaşayabilirler ve egzersizlerini tamamlayabilirler.

Presa Canario Sağlık Durumu

Bu cinslerin sağlık durumları gayet iyidir. Diğer köpekler gibi genetik rahatsızlıklar taşımazlar. Yine de herhangi bir sağlık problemi yaşamamaları için düzenli aşılarını ve muayeneleri yaptırmakta fayda olacaktır. Presa Canario cinslerinin ömürleri ortalama 9-11 yıl olarak belirlenmiştir.

Perro de Presa Canario
Perro de Presa Canario

Presa Canario Egzersizi

Enerjileri ve hareketleri orta seviyede diyebiliriz. Yani diğer köpekler gibi fazlasıyla enerjik ve oradan buraya koşturan köpekler değillerdir. Sağlıklı bir şekilde gelişmeleri ve büyümeleri için gerekli egzersizler yapılmalıdır. Günlük olarak 1 saat yürüyüş ve 1-1,5 saat kadar geniş bir alanda koşturma, kovalama, saklambaç, nesne geri getirme, parkurlardan geçme vb. gibi aktiviteler yapılmalıdır.

Henüz yavruluk dönemlerindeyken ağır ve uzun egzersizlerden kaçınmalıdırlar. Hafif tempolu yürüyüşler, yumuşak zeminde oyun, topla oynama, kısa mesafeli koşmalar ve oyun parkında yapılacak olan spor aktiviteleriyle günlük egzersiz ihtiyaçları karşılanmış olacaktır. Presa Canario cinslerini dışarı çıkarırken mutlaka tasma takılmalıdır. Büyük köpekler oldukları için insanları korkutabilirler veya aniden hırçınlık yaparak saldırganlaşabilirler.

Presa Canario Eğitilebilir mi?

Çok akıllı, uyanık ve girişken olan Presa Canario köpek cinsleri aynı zamanda kendi kararlarını kendisi verebilirler. Sahiplerine fazlasıyla bağımlı oldukları için eğitilmeleri kolaydır ama bazen bağımsız takıldıkları için çoğu zaman eğitim verilmesi zorlaşabilir. Eğer sahipleri yumuşak yüzlüyse, lider vasıflı oldukları için üste çıkarak alfa konumuna geçmeye çalışırlar.

Eğitim sürecindeyken hiçbir şekilde yüksek ses, ceza, bağırma, psikolojik ve fiziksel şiddetten mutlaka uzak durulmalıdır. Bu onları daha agresif yaparak saldırganlaşmalarına yol açabilir. İtaat, komut ve yabancılara karşı daha sevecen yaklaşmaları için dersler verilmelidir. Daha iyi eğitim verilmesi için uzman köpek yetiştiricilerinden veya veterinerlerden yardım alabilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?